Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Czelin - pierwszy słup graniczny nad Odrą

Opublikowano w dniu: 2010-10-11       Aktualizowano w dniu: 2012-07-04

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Czelin w XIX wieku zamieszkany był przez 2500 osób. W wyniku wysiedleń i zniszczeń podczas II wojny światowej liczba mieszkańców zmalała do 420. Czelin, który znajduje się w powiecie gryfińskim, jest miejscowością gdzie po raz pierwszy wbito słup graniczny nad Odrą, oznaczając tym samym nową granicę polsko-niemiecką po 1945 roku.

Wydarzenie to miało miejsce 27 lutego 1945, kiedy to żołnierze 6 Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego 1. Armii Wojska Polskiego wbili przygotowany przez siebie słup graniczny. Na wyciosanym słupie zamieszczono tabliczkę z orłem i napisem Polska. Równocześnie do kwatery głównej Wojska Polskiego został nadany komunikat o tym, że oddział jako pierwszy dotarł do Odry i postawił nad nią graniczny słup. Oryginał meldunku znajduje się obecnie w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Dzisiaj w miejscu dawnego słupa granicznego stoi okazały obelisk, upamiętniający tamto wydarzenie.

Czelin. Obelisk upamiętniający pierwszy słup graniczny nad Odrą.

Jednak historia Czelina sięga wiele wieków wstecz. Już w X wieku istniał tutaj gród, który wchodził w skład systemu zabezpieczającego szlak handlowy. Ale pierwsi mieszkańcy Czelina osiedlili się na tych terenach przeszło dwadzieścia wieków temu, co potwierdzono całkiem niedawno. W 2003 roku dokonano przypadkowego odkrycia fragmentów dawnej ceramiki i ludzkich kości. W związku z tym w latach 2004-2006 przeprowadzono dokładne badania archeologiczne, nadzorowane przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Okazało się, że znalezisko to pozostałości po pochówkach z I-III wieku n.e., świadczące o zamieszkiwaniu tych ziem przez germańskich Burgundów.

Czelin. Obelisk upamiętniający pierwszy słup graniczny nad Odrą.Dalsze dzieje Czelina są ściśle związane z historią ziemi chojeńskiej, która administracyjne przynależała do Nowej Marchii. Nowa Marchia powstała w II połowie XIII wieku w wyniku przejęcia przez Brandenburgię ziemi lubuskiej i części ziem Wielkopolski. Tuż po tym wydarzeniu, w okolice Chojny i Myśliborza zostają sprowadzeni Templariusze. W następnym wieku, w związku z rozwojem i napływem ludności na ziemie chojeńskie, w 1317 roku Czelin uzyskał prawa miejskie.

Na ten sam okres datuje się również budowę kościoła, obecnie pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Kościół został zbudowany z ociosanych brył granitowych o regularnym kształcie. Po stronie zachodniej do głównej budowli dobudowano wieżę wraz z charakterystyczny portalem wejściowym. Od 1322 roku w parafii czelińskiej prowadzono kancelarię biskupstwa kamieńskiego, co znacznie podnosiło rangę miasta. Niestety wypracowana pozycja z biegiem lat uległa pomniejszeniu. W 1827 roku dokonano przebudowy kościoła wg projektu architekta Karla Schinkla, podwyższając mury oraz przebudowując wejściowy portal.

W trakcie II wojny światowej świątynia uległa zniszczeniu w ponad 70%, wliczając w to również utratę cennego wyposażenia. W latach 1982-1984 z wielkim pietyzmem starano się odbudować kościół, nadając mu pierwotny wygląd. Na szczególną uwagę zasługuje przywrócenie dawnej postaci portalu wejściowego. W następnych latach, kolejni administratorzy parafii dokonywali drobnych prac remontowo-restauratorskich m.in.: wymieniono dach, w prezbiterium postawiono granitowy ołtarz i chrzcielnicę.

Czelin. Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

Oprócz zabytków i miejsc pamięci Czelin to doskonałe miejsce na agroturystykę. Najnowszą atrakcją turystyczną jest niedawno utworzona tutaj Wioska Lapońska, która powstała w gospodarstwie agroturystycznym posiadającym certyfikat rolnictwa ekologicznego. W Wiosce Lapońskiej skosztować można gulaszu z kociołka, posłuchać o życiu reniferów, poznać zwyczaje lapońskie oraz zaznajomić się z zasadami ekologicznego rolnictwa. Jedną z atrakcji gospodarstwa są hodowane tutaj: daniele, muflony, renifery, dzikie króliki oraz dziki i świniodziki.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Czelin - archeologiczny skarbiec
Z Czelina pochodzą także cztery miecze – trzy obosieczne i jeden jednosieczny. Wszystkie zostały rytualnie zgięte przed złożeniem do grobu co odpowiada ówczesnym wierzeniom. Umiera wojownik – „umrzeć” musi z nim wszystko, co ma mu służyć w zaświatach.
Zanim sforsowano Odrę... inscenizacja w Czelinie
Inscenizacja w Czelinie, tuż obok obelisku upamiętniającego wkopanie pierwszego słupa granicznego nad Odrą, stała na najwyższym poziomie. Rekonstruktorzy postarali się, by możliwie wiernie przedstawić obraz pamiętnych dni 1945 roku.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90