Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Czerników - szlachecka posiadłość

Opublikowano w dniu: 2013-03-26       Aktualizowano w dniu: 2013-03-26 Autor: Marek

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Niewielka wioska położona ok. 7 km na zachód od Myśliborza, nad Jeziorem Czernikowskim. Przez długi czas właścicielami majątku była rodzina von Strauss. Później miejscowość przechodziła w ręce kolejnych rodów, m.in. von der Marwitz, von Wedel i von Oelsen.

Według księgi ziemskiej margrabiego brandenburskiego, Ludwika Starszego, w 1337 roku osada miała 32 łany powierzchni (1 łan to niecałe 18 hektarów). Wolne od podatków były 3 łany należące do parafii, a lennikiem zobowiązanym do służby konnej był Hasso de Ilstedt. Chłopi płacili rycerstwu tzw. pakt w wysokości 5 szylingów.

Tyle z historycznych ciekawostek – czas na zabytki. Granitowy, romański kościół, który znajduje się w miejscowości został wzniesiony w drugiej połowie XIII wieku. Budowla została założona na planie prostokąta o wymiarach 16,7 x 9 m. Pierwotnie posiadała strzelistą wieżę. Niestety w pierwszej połowie XVII wieku wybuchł tutaj pożar. Zniszczenia były dosyć duże - świątynia została odbudowana już bez wieży. W 1828 roku zrekonstruowano kruchtę, a obok kościoła wzniesiono wolno stojącą, dębową dzwonnicę (pozostałości zachowały się do dziś).
Kościół w Czernikowie
Kościół ma charakterystyczne dla stylu romańskiego okna, zwieńczone półpełnym łukiem. W południowej ścianie nadal widoczne są pozostałości po (obecnie zamurowanym) ostrołukowym portalu. Wnętrze świątyni nakryte jest drewnianym pułapem (warstwą desek, przybitą do belek stropowych), a szczyt wschodni podzielony został trzema prostokątnymi blendami („ślepymi” oknami – płytkimi wnękami). W połowie XIX wieku kościół przeszedł kolejną przebudowę, podczas której zmodernizowany został został zachodni szczyt (znajdują się tutaj rzeźbione herby rodzin-właścicieli majątku).

Wewnątrz świątyni, w jej wschodniej ścianie, znajduje się prostokątne wgłębienie (tzw. nisza) zamknięte drzwiczkami. Ten element pochodzi z XIII wieku i początkowo pełnił funkcję tabernakulum. Oprócz tego warta uwagi jest ambona z 1598 roku.
Wnętrze kościoła w Czernikowie
Po II wojnie światowej budynek popadał w coraz większą ruinę. Dopiero w połowie lat siedemdziesiątych przeszedł gruntowną odbudowę. Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus został poświęcony 10 września 1978 roku.

W Czernikowie znajduje się też pałac dawnych właścicieli wioski - rodziny von Wedel. To barokowa budowla posiadająca eleganckie wnętrza, m.in. rzeźbione (stiukowe) ściany i sufity, kominki i drewniane pułapy. Od lat pięćdziesiątych mieściła się tutaj Zasadnicza Szkoła Ogrodnicza. Jednak późniejszy remont wnętrz sprawił, że całość utraciła na swoich artystycznych cechach i bogatych zdobieniach.
Pałac rodziny von Wedel, Czerników (fot. Wikipedia)
Za pałacem znajduje się park założony pod koniec XVIII wieku. W lipowej alei zostali pochowani dawni właściciele miejscowości. Wśród drzewostanu  można znaleźć ciekawe okazy, m.in. dąb Dobromir o obwodzie pnia równym 480 cm.

Z tym konkretnym drzewem wiąże się legenda: Książę Dobromir, miał się tutaj spotkać z Bolesławem Chrobrym i oddać mu za żonę swoją córkę, Emnildę (matkę Mieszka II). Potężny dąb został ochrzczony imieniem słowiańskiego władcy i do dziś przypomina o wydarzeniu sprzed wieków.


Z parku już tylko parę kroków do Jeziora Czernikowskiego. To dobre miejsce na odpoczynek oraz wędkowanie. Określane jest mianem jeziora sandaczowego - najczęściej występujące tu ryby (oprócz sandacza) to: leszcz, lin, węgorz, szczupak i płoć. Jego średnia głębokość wynosi ok. 6 metrów.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Dobropole - na granicy powiatu

Wieś na uboczu głównych traktów komunikacyjnych, około 9 kilometrów na północny-wschód od siedziby gminy Trzcińsko Zdrój. Położona jest na zachodnim brzegu rynnowego Jeziora Dobropolskiego.

Pojezierze Myśliborskie. Renice
Renice to niewielka, ale za to bardzo stara miejscowość położona 5 kilometrów na wschód od Myśliborza. To świetna baza wypadowa dla aktywnych turystów, pragnących zdobyć okoliczne jeziora.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90