Niewielka wioska położona ok. 7 km na zachód od Myśliborza, nad Jeziorem Czernikowskim. Przez długi czas właścicielami majątku była rodzina von Strauss. Później miejscowość przechodziła w ręce kolejnych rodów, m.in. von der Marwitz, von Wedel i von Oelsen.
Według księgi ziemskiej margrabiego brandenburskiego, Ludwika Starszego, w 1337 roku osada miała 32 łany powierzchni (1 łan to niecałe 18 hektarów). Wolne od podatków były 3 łany należące do parafii, a lennikiem zobowiązanym do służby konnej był Hasso de Ilstedt. Chłopi płacili rycerstwu tzw. pakt w wysokości 5 szylingów.
Tyle z historycznych ciekawostek – czas na zabytki. Granitowy, romański kościół, który znajduje się w miejscowości został wzniesiony w drugiej połowie XIII wieku. Budowla została założona na planie prostokąta o wymiarach 16,7 x 9 m. Pierwotnie posiadała strzelistą wieżę. Niestety w pierwszej połowie XVII wieku wybuchł tutaj pożar. Zniszczenia były dosyć duże - świątynia została odbudowana już bez wieży. W 1828 roku zrekonstruowano kruchtę, a obok kościoła wzniesiono wolno stojącą, dębową dzwonnicę (pozostałości zachowały się do dziś).

Kościół ma charakterystyczne dla stylu romańskiego okna, zwieńczone półpełnym łukiem. W południowej ścianie nadal widoczne są pozostałości po (obecnie zamurowanym) ostrołukowym portalu. Wnętrze świątyni nakryte jest drewnianym pułapem (warstwą desek, przybitą do belek stropowych), a szczyt wschodni podzielony został trzema prostokątnymi blendami („ślepymi” oknami – płytkimi wnękami). W połowie XIX wieku kościół przeszedł kolejną przebudowę, podczas której zmodernizowany został został zachodni szczyt (znajdują się tutaj rzeźbione herby rodzin-właścicieli majątku).
Wewnątrz świątyni, w jej wschodniej ścianie, znajduje się prostokątne wgłębienie (tzw. nisza) zamknięte drzwiczkami. Ten element pochodzi z XIII wieku i początkowo pełnił funkcję tabernakulum. Oprócz tego warta uwagi jest ambona z 1598 roku.

Po II wojnie światowej budynek popadał w coraz większą ruinę. Dopiero w połowie lat siedemdziesiątych przeszedł gruntowną odbudowę. Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus został poświęcony 10 września 1978 roku.
W Czernikowie znajduje się też pałac dawnych właścicieli wioski - rodziny von Wedel. To barokowa budowla posiadająca eleganckie wnętrza, m.in. rzeźbione (stiukowe) ściany i sufity, kominki i drewniane pułapy. Od lat pięćdziesiątych mieściła się tutaj Zasadnicza Szkoła Ogrodnicza. Jednak późniejszy remont wnętrz sprawił, że całość utraciła na swoich artystycznych cechach i bogatych zdobieniach.

Za pałacem znajduje się park założony pod koniec XVIII wieku. W lipowej alei zostali pochowani dawni właściciele miejscowości. Wśród drzewostanu można znaleźć ciekawe okazy, m.in. dąb Dobromir o obwodzie pnia równym 480 cm.
Z tym konkretnym drzewem wiąże się legenda: Książę Dobromir, miał się tutaj spotkać z Bolesławem Chrobrym i oddać mu za żonę swoją córkę, Emnildę (matkę Mieszka II). Potężny dąb został ochrzczony imieniem słowiańskiego władcy i do dziś przypomina o wydarzeniu sprzed wieków. |
Z parku już tylko parę kroków do Jeziora Czernikowskiego. To dobre miejsce na odpoczynek oraz wędkowanie. Określane jest mianem jeziora sandaczowego - najczęściej występujące tu ryby (oprócz sandacza) to: leszcz, lin, węgorz, szczupak i płoć. Jego średnia głębokość wynosi ok. 6 metrów.