Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Dargomyśl - w zakolu Rzeki Myśli

Opublikowano w dniu: 2010-10-27       Aktualizowano w dniu: 2012-07-04

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Dargomyśl to kolejna wieś leżąca na tzw. „Zachodniopomorskim szlaku Templariuszy". Świadectwem obecności Zakonu na tych ziemiach są pozostawione kościoły albo zamki, wznoszone w miejscowościach nadanych im w XIII wieku przez miejscowych władców.

Do Dargomyśla Templariusze przybyli w latach 30 XIII wieku. Około 1260 roku rycerze-zakonnicy ufundowali kościół zbudowany z regularnie obrobionej kostki granitowej. Charakterystyczną cechą świątyń wznoszonych przez Templariuszy było orientowanie prezbiterium w kierunku Jerozolimy, gdzie znajduje się grób Jezusa Chrystusa. Kościół w Dargomyślu jest przykładem świątyni orientowanej.

W 1433 roku kościół uległ częściowemu zniszczeniu w wyniku przemarszu Husytów przez ziemie Nowej Marchii, obejmującej m.in. obecną gminę Dębno. W tym czasie (1417-1434) przez ziemie Niemiec, Polski i Czech przewijały się grupy Husytów, podejmujące akcje misyjne. W następnym wieku rozwinął się ruch protestancki, który dotarł do Nowej Marchii. Także parafia w Dargomyślu została przejęta w 1540 roku przez gminę protestancką.

Dargomyśl. Kościół pw. matki Boskiej Wspomożenia Wiernych.

W połowie XVIII wieku kościół rozbudowano o zachodnią część nawową oraz wieżę. Jednakże w 10 lat później świątynia uległa zniszczeniu w wyniku ostrzału artyleryjskiego w pDargomyśl. Kościół pw. matki Boskiej Wspomożenia Wiernych.rzeddzień toczonej w okolicy bitwy między wojskami Prus i Rosji (bitwa pod Sarbinowem - sierpień 1758 rok).

Przemarsz wojsk napoleońskich przez Prusy w 1805 roku pozostawił po sobie zniszczone wsie i miasta. W Dargomyślu jednym z uszkodzonych obiektów był kościół. Pod koniec XIX wieku pożar strawił wieżę (1897). W rok po pożarze odbudowano ją, a górną część wzniesiono z cegły i zakończono drewnianą strzelistą wieżyczką. Naprawiono również wnętrze kościoła zakładając drewniany sufit.

II wojna światowa również nie była łaskawa dla kościoła, z którego hitlerowcy zabrali cenne wyposażenie wnętrza (m.in. dzwony z XV i XVI wieku).

Obecnie Kościół pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych jest kościołem filialnym parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Cychrach.

Do dnia dzisiejszego z zabudowy średniowiecznej kościoła zachowała się cała część wschodnia oraz prezbiterialna z ostrołukowymi oknami. Obecny wygląd kościoła to wynik jego przebudowy w latach 1897-1898, kiedy przedłużono korpus nawowy i dobudowano trzykondygnacyjną wieżę zakończoną strzelistą latarnią. Z wyposażenia zachowały się neogotyckie ławy, prospekt organowy z 1910 roku, XIX-wieczne mosiężne świeczniki oraz gotycki dzwon z XV wieku.

Dargomyśl. Zabytkowy młyn.

Będąc w Dargomyślu warto też zwrócić uwagę na dobrze zachowany młyn z 1914 roku wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Przy moście na rzece Myśli zobaczyć można urządzenia hydrotechniczne (zasuwy jazów) oraz upusty.

Kolejną atrakcją architektoniczną jest domek myśliwski z 1910 roku znajdujący się nad jeziorem Duszatyń - wpisany do rejestru zabytków - obecnie zajęty pod leśniczówkę.

Leśniczówka nad jeziorem Duszatyń.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Mostno - na sportowych szlakach
Mostno na pewno dobrze znają miłośnicy aktywnego wypoczynku – miejscowość leży na trasie kilku szlaków turystycznych – rowerowych i kajakowych.
Rychnów - u źródeł Myśli
Niewielka miejscowość oddalona o 7 kilometrów na południowy-zachód od Barlinka. Wioska była wzmiankowana już w 1337 roku. Założona została na planie owalnicy, charakterystycznym dla średniowiecza.
Wąwelnica
Wąwelnica to niewielka wieś położona w południowej części gminy Dobra. Na kartach historii pojawiła się w 1261 roku.
Kajakiem po Myśli
Myśla jest jedną z najbardziej popularnych tras wśród kajakarzy. Jej meandrujące koryto jest nie lada atrakcją dla łowców pięknych widoków. Podczas spływu tą rzeką, natrafimy na szereg ciekawych miejscowości. Czasem warto zejść na ląd, aby lepiej poznać Pomorze Zachodnie.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90