Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Aktualności

Dni Kultury Francuskiej 2015
Autor: Materiały prasowe, dnia 14-11-2015
Dni Kultury Francuskiej 2015Hasłem przewodnim tegorocznych Dni Kultury Francuskiej jest „Kultura jako czynnik rozwoju”. Organizatorzy chcą upowszechniać dziedzictwo kulturowe Francji oraz rozbudować sieć współpracy łączącej nasze kraje m.in. poprzez promocję nauki języka francuskiego.
 
Język francuski jest trzecim językiem na świecie pod względem popularności w kontaktach gospodarczych. Niestety w Polsce jego popularność maleje. Zachęcenie młodzieży do nauki tego języka wsparte przekazem dotyczącym tradycji i współczesnych wyzwań cywilizacyjnych jest jednym z wiodących celów Dni Kultury Francuskiej w 2015 roku.

PROGRAM:

17 listopada /wtorek/

11.00
Rektorat Uniwersytetu Szczecińskiego, al. Papieża Jana Pawła II 22a, Sala Senatu
Opera we Francji – przemiany gatunku, przemiany społeczeństwa. Prelekcja Michała Bajera, młodego pracownika naukowego Katedry Romanistyki US obrazująca wzajemne oddziaływania mechanizmów kulturowych na społeczeństwo i mechanizmów społecznych na kulturę.

12.00
Alliance Française, ul. Jagiellońska 33, sala « Provence »
Lekcje pokazowe języka francuskiego dla uczniów klas gimnazjalnych i licealnych. Szansa na nabranie odwagi i przekonania się, że francuski nie jest  ani  taki trudny, ani taki nudny jak niektórzy sądzą.

18.00 Szczeciński Inkubator Kultury, al. Wojska Polskiego 90
Maurice Béjart: od tańca klasycznego do współczesnego. Prelekcja Michela Rodkiewicza,  pokaz tańca – adepci szkoły  „Astra”. Opowieść o postaci, która ukształtowała nowe formy tanecznego wyrazu. Magia tańca w wykonaniu adeptów słynnej szczecińskiej szkoły „Astra”. Taniec jako inspiracja duchowa.

18 listopada /środa/

14.00 Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania US, ul. Mickiewicza 64, Sala 126
Motywacyjne aspekty nauki języka francuskiego. Promocja francuskiego szkolnictwa wyższego i studiowania we Francji, prowadzenie Antoni Konczynski . Ważne dla studentów i licealistów.  Informacje z pierwszej ręki o możliwościach studiowania we Francji, formalnościach, stypendiach  i szansach związanych ze znajomością języka francuskiego.

19 listopada /czwartek/

12.00 Państwowa szkoła Muzyczna I stopnia im. T. Szeligowskiego , al. Wojska Polskiego 115
Muzyka – harmonia świata. Koncert w wykonaniu uczniów i absolwentów PSM, prowadzenie Andrzej Wątorski. Koncert w wykonaniu dzieci dla dzieci. Zbiorowe przeżywanie przez  rodziców i dzieci tremy, radości grania, słuchania, rozumienia emocji i treści zapisanych w nutach.

18.00 Alliance Française, ul. Jagiellońska 33,
Beaujolais Nouveau. Wstęp za zaproszeniami

20 listopada /piątek/

18.00 Trafostacja Sztuki, ul. Świętego Ducha 4
Podróż pewnego obrazu – Festiwal Piosenki i Teatru Francuskiego XII edycja. Występ uczniów szkół szczecińskich  przygotowany przez Ewę Kabsę. Teatr Ewy Kabsy to unikalna metoda nauki języka francuskiego. Adepci warsztatów przez nią prowadzonych mierzą się z trudnymi zadaniami wnikania w klimaty dramatu i piosenki francuskiej, by swoimi umiejętnościami aktorskimi oczarować widownię, która zawsze długo pamięta  niezwykłe przeżycie obcowania z francuską sztuką.

23 listopada /poniedziałek/

12.00  13muz, Pl. Żołnierza Polskiego 2
Kultura Przestrzeni Publicznej -  konferencja towarzysząca wystawie Dziedzictwo miast francuskich

19.00 Opera na Zamku. Patricia Petibon i Susan Manoff. Pierwszy występ w Polsce słynnej francuskiej śpiewaczki. Wstęp płatny.

Wstęp na wszystkie wydarzenia z wyjątkiem  koncertu Patricii Petibon jest bezpłatny. Spotkanie z okazji Beaujolais Nouveau  dla osób zaproszonych.

Organizatorami Dni Kultury Francuskiej są stowarzyszenia Alliance Française i Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Francuskiej.
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl