Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Aktualności

Dni Twierdzy 2012 - jak było?
Autor: Kamil, dnia 04-02-2013
Dni Twierdzy 2012 Udostępniliśmy właśnie ostatnią część galerii z Dni Twierdzy – wydarzenia, które co roku wstrząsa dawną Twierdzą Świnoujście, mieszkańcami kurortu, a także turystami śpieszącymi zobaczyć na własne oczy wszystkie te atrakcje!

Rok 2012 to dopiero druga edycja Dni Twierdzy, a organizatorzy postarali się o zaspokojenie apetytów, nawet tych najbardziej wyostrzonych. Czy mogą nas jeszcze zaskoczyć? To bardziej niż pewne! Każdy dzień przynosi nowe pomysły, a historia jest przesiąknięta wydarzeniami, o których warto i trzeba pamiętać. O całej idei odtwórstwa historycznego pisaliśmy zresztą w naszym artykule o rekonstrukcji historycznej.
 
  Rekonstrukcja historyczna - zabawa czy idea?Pamiętacie pierwszą edycję Dni Twierdzy z 2011 roku? Już wtedy ogromna liczba turystów, jaka pojawiła się na inscenizacji, a potem również w pruskim Forcie Gerharda i innych miejscach związanych z obchodami wydarzenia, była wyraźnym sygnałem zainteresowania.

    Bitwa o Przytór - 2011Dziś impreza jest już znana w regionie, a biorąc pod uwagę tempo rozwoju, można się spodziewać jeszcze większego zainteresowania, może nawet większego niż Bitwa pod Grunwaldem? To w głównej mierze zależy od Was!

Pewną przewagą Dni Twierdzy nad innymi podobnymi imprezami jest element zaskoczenia. Każdego roku można zobaczyć coś nowego, jeszcze bardziej zaskakującego. Nie można w tym miejscu zapomnieć o Forcie Gerharda jako o ciekawostce turystycznej. Jeśli byliście tu raz, możecie być pewni, że w przyszłym roku zobaczycie w nim coś nowego. Nie chodzi tu tylko o kolejne elementy z ekspozycji muzealnej, ale o Fort jako taki. Pamiętacie przecież tegoroczne nowości – Johanę i Pantherturm.

Obie ekspozycje stałe zostały zabudowane w profesjonalny sposób i odtworzone ze szczególną uwagą poświęconą detalom. Dzięki temu można niemal wczuć się w rolę pruskich żołnierzy podczas emocjonującego działoczynu, czy przenieść się na Linię Gustawa do Niemieckich okopów, w których postrach sieje unikalne stanowisko ogniowe Pantherturm z charakterystyczną wieżą niemieckiego czołgu „Pantera” osadzoną na ziemnym bunkrze.
Dni Twierdzy 2012 - miasteczko historyczne
To właśnie ta nowinka na pruskim forcie artyleryjskim stała się areną walk w czasie pierwszej inscenizacji Dni Twierdzy 2012. Miejscem misji były wzgórza Monte Cassino. Amerykański patrol natrafił na swojej drodze jedno z takich właśnie stanowisk i przepuścił szturm na jego tylne pozycje. Choć nie obyło się bez strat własnych to jednak Pantherturm został zdobyty. W czasie drugiej wojny światowej tego typu działa siały postrach i to nie tylko w szeregach piechoty, ale również wśród pancerniaków!

Dynamiczna inscenizacja z efektami pirotechnicznymi zakończyła się przejęciem jeńców. Później były oczywiście tradycyjne uściski dłoni rekonstruktorów w atmosferze braw widowni zgromadzonej wokół fortowej fosy.
 
  Dni Twierdzy na Wyspach - 2012Po wszystkim organizatorzy dali szansę nieco opaść emocjom. Choć nie do końca! Wkrótce po inscenizacji na trasę forteczną ruszył przewodnik, który na co dzień stacjonuje w Forcie Gerharda wcielony do 34. Pułku Fizylierów Królowej Szwedzkiej Viktorii. Nikt inny nie jest w stanie tak zapanować nad rekrutami, jak sam sierżant „Bąbel” :)
Zabytkowe pojazdy w czasie Dni Twierdzy - Fort Gerharda
Dużą popularnością cieszył się również sprzęt zgromadzony w miasteczku historycznym i mamy tu na myśli zarówno elementy wyposażenia rekonstruktorów, ich obozów, jak również motocykle, samochody i pojazdy opancerzone. Wszystko cieszyło się ogromną popularnością i było okazją do bliższego poznania – migawki aparatów fotograficznych nie nadążały :) Niezwykle interesującym widokiem było pojednanie epok, kiedy to jeden z rekonstruktorów odtwarzający rycerskość XV wieku, dosiadł nowo odrestaurowanego motocykla z czasów drugiej wojny światowej. Rundka wokół fortu w siodle motocykla przyniosła uśmiech każdemu, kto mógł podziwiać to zjawisko :)

Przyszedł w końcu czas na drugą inscenizację. Żarty się skończyły bowiem użyto w niej profesjonalną pirotechnikę filmową. Wybuchy były naprawdę efektowne! Widzowie nie kryli zaskoczenia. Scenariusz opierał się o wydarzenia przedstawione w filmie wojennym „O jeden most za daleko” z Anthonym Hopkinsem, Seanem Connerym i Gene'em Hackmanem w rolach głównych.

 
  Dni Twierdzy na Wyspach 2012 - Bitwa o ArnhemW tej inscenizacji wzięło udział około 100 rekonstruktorów, niszczyciel czołgów Jagdpanzer 38(t) Hetzer, samochody terenowe, moździerze i działo. Podobnie jak w filmie, Aliantom, w tym także polskim spadochroniarzom, nie udało się utrzymać swoich pozycji. Na koniec pośród zgliszczy rozbrzmiewał marsz wojskowy w wykonaniu członka Pipes&Drums – dudziarzy z Częstochowy.
Niszczyciel czołgów Hetzer na Dniach Twierdzy 2013.
Nie mogło również zabraknąć pruskich akcentów – jak przystało na pruski fort artyleryjski. Był on zwieńczeniem obchodów Dni Twierdzy. Bitwa o Fosę to przeniesienie do czasów pierwszej wojny światowej i odległej Twierdzy Osów niedaleko Białegostoku. Podobnie jak w XIX wieku pruskie wojska oblegały jeden z carskich fortów mając naprzeciw siebie działa Rosenberga. Bitwa wokół fosy zaowocowała wieloma efektownymi fontannami wody i fortecznego mułu, który skutecznie hamował przeprawę pruskich żołnierzy tratwą na drugą stronę fosy. Pojawił się nawet element zaskoczenia, który zupełnie rozbił defensywę carskiej załogi. W pewnym momencie pruskie oddziały straciły swoje działo! W niewyjaśnionych okolicznościach osunęło się do fosy i zniknęło w głębinach. Rekonstruktorzy utrzymują jednak, że miało to rozbić morale broniących się rosjan :)
 
  Dni Twierdzy na Wyspach 2012 - Zdobycie Twierdzy OsówI rzeczywiście fort został ostatecznie zdobyty a carski komendant rozstrzelany i rzucony do fosy.

Dni Twierdzy 2012 zakończyły się późnym popołudniem, choć wciąż można było porozmawiać z rekonstruktorami i zwiedzać całe miasteczko. Wydarzenie jest dowodem na to, iż lubimy powracać w taki sposób do faktów historycznych. Obserwować potyczki rekonstruktorów i emocjonować się razem z nimi.

Świnoujską imprezę można już chyba uznać za najbardziej wyczekiwane wydarzenie sezonu. Z pewnością już teraz powstają nowe pomysły i scenariusze na trzecią już edycję imprezy. Ze swojej strony dopilnujemy, byście dowiedzieli się o niej pierwsi!

Już dziś w imieniu organizatorów zapraszamy na Dni Twierdzy na Wyspach 2013!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl