Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Dobra - dawna linia wąskotorówki

Opublikowano w dniu: 2010-09-23       Aktualizowano w dniu: 2012-10-01

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Dobra należy do tych nielicznych miejscowości w Polsce, w której cały obszar starego miasta został wpisany do rejestru zabytków. Najstarszym zabytkiem miasta są ruiny zamku von Dewitzów, wybudowanego pod koniec XIII wieku. W okresie wojen napoleońskich część zamku została wysadzona w celu pozyskania materiału budulcowego. Obecnie w ruinach zamku odbywają się imprezy lokalne, takie jak jarmark Doberski.

Jarmark Doberski to lokalna impreza, odbywająca się od 1999 roku, która cieszy się popularnością w regionie. Wizytówką trwającego dwa dni jarmarku są mistrzostwa w jedzeniu na czas 1-metrowej kiełbasy doberskiej. Oprócz tych niecodziennych mistrzostw, podczas jarmarku odbywają się również zawody w biegach ulicznych i rowerowe wyścigi przełajowe. Organizatorzy nie zapominają o melomanach, dla których zapraszani są artyści prezentujący rożne rodzaje muzyki. W cieniu zamkowych ruin odbywają się natomiast turnieje i pokazy rycerskie.

Dobra Nowogardzka. Zamek von Dewitzów.

Oprócz jarmarku i cennych zabytków miejskich, jak najstarszy mieszkalny dom wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku, w którym obecnie mieści się pensjonat, niezwykłą atrakcją jest kolej wąskotorowa. Jeszcze do 2001 roku kursowała kolej wąkotorowa na trasie Dobra – Stargard Szczeciński. Linia ta została jednak zamknięta przez PKP, ze względu na małą dochodowość. Obecnie władze gminy Dobra zabiegają o reaktywowanie kolejki. Warto dodać, że niektóre z wagoników wąskotorówki to prawdziwe perełki. Jeden z nich, służący do przewozu turystycznego, pochodzi z 1902 roku zaś wagony bagażowo-pocztowe skonstruowane zostały odpowiednio w 1912 i 1915 roku.

Dobra Nowogardzka. Opuszczony dworzec kolei wąskotorowej.

Dobra jest niedużą miejscowością, liczącą sobie zaledwie 2100 mieszkańców, ale jej malownicze położenie i otoczenie zabytków czyni to miejsce niezwykle atrakcyjnym turystycznie. Wokół Dobrej znajdują się jeziora: Cisze z plażą miejską oraz jezioro Woświn. Woświn to największe jezioro regionu o długości 9,5 km i szerokości 1,5 km, doskonale nadające się do rekreacji wodnej.  Jezioro to posiada I klasę czystości wody, a obszar jego objęty jest programem Natura 2000.

Dobra Nowogardzka. Kościół pw. św. Klary.

Warto również wybrać się do Muzeum Ziemi Doberskiej, gdzie najstarszym i rzadko spotykanym zabytkiem jest neolityczny toporek oraz elementy ceramiki wraz z ozdobami z kości, zębów i poroża z tego okresu. Ciekawa jest także wystawa i eksponaty dotyczące zamku von  Dewitzów, który w swoim szczytowym okresie istnienia był największą na Pomorzu siedzibą rycerstwa.

Dobra - dawna linia wąskotorówki
Dobra - dawna linia wąskotorówki
Dobra - dawna linia wąskotorówki
Dobra - dawna linia wąskotorówki
Dobra - dawna linia wąskotorówki
Dobra - dawna linia wąskotorówki
Dobra - dawna linia wąskotorówki
Dobra - dawna linia wąskotorówki
Dobra - dawna linia wąskotorówki
Dobra - dawna linia wąskotorówki

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Kania. Średniowieczny kościół i szlachecki pałac
Miejscowość powstała w średniowieczu. warto umieścić na mapie weekendowej wycieczki. Szczególnie jeśli mamy w planach zwiedzanie okolicy – około 10 kilometrów na południowy zachód od miejscowości rozpoczyna się Iński Park Krajobrazowy.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90