Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Dobropole - na granicy powiatu

Opublikowano w dniu: 2011-06-03       Aktualizowano w dniu: 2012-07-04 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Wieś na uboczu głównych traktów komunikacyjnych, około 9 kilometrów na północny-wschód od siedziby gminy Trzcińsko Zdrój. Położona jest na zachodnim brzegu rynnowego Jeziora Dobropolskiego. Wchodzi ono w skład Pojezierza Myśliborskiego, jednak sama miejscowość leży w granicach powiatu gryfińskiego.

Cały teren pojezierza pełen jest atrakcyjnych miejsc. Zarówno pod względem turystycznym, jak i historycznym. Licznie występują tu jeziora o zróżnicowanej powierzchni, linii brzegowej, z często występującymi wysepkami i zacisznymi zatoczkami. Przepływają tu również Myśla i Płonia – rzeki idealnie nadające się dla amatorów spływów kajakowych i wędkarzy, którzy czekają na okaz życia.

Rzeźba terenu urozmaicona jest wzgórzami i morenowymi wytopiskami o nieco obniżonym poziomie. Sama nazwa miejscowości,  zaczerpnięta z języka Słowian, oznacza „piękne pole”. Wyraźnie nawiązuje to do położenia wsi, ale również doskonale opisuje okoliczne tereny. Nazwa miejscowości może również wskazywać na podatność owych ziem pod uprawy rolne.

Dobropole. Barokowy kościół z XVIII wieku.

Pierwsze pisane wzmianki o miejscowości pochodzą z 1337 roku. Wymieniano wówczas w księgach miejscowość Doberpol z 35 łanami ziemi, z czego 3 łany należały do parafii. W owych czasach miejscowość należała do Nowej Marchii, musiała być również wymieniana przez księgę ziemską Ludwika Starszego, a później także przez księgę Jana von Waldow.

Nie jest znana dokładna data powstania miejscowości. Wiadomo jednak, że już w 1248 roku wieś zasiedlano ludnością niemiecką. Być może aktu zasiedlenia dokonywali również templariusze z komandorii w Myśliborzu? W 1447 roku Dobropole należało do jednego z członków rodu von Sydow. Cała rodzina władała majątkiem aż do roku 1828, później także po roku 1847. W XIX wieku wieś charakteryzowała się zabudową, na którą składały się zagrody dwu lub trzybudynkowe. W części zachodniej usytuowana była gorzelnia i cukrownia, a po południowo-zachodniej, przy drodze do Stołecznej, stał wiatrak. Niestety do dziś nie  zachowały się po nich żadne ślady.

Dobropole. Ruiny pałacu z XVIII wieku.

W XVIII wieku, około 1760-1770 roku, wybudowano tu pałac. Do dziś we wschodniej części wsi znajdują się jego ruiny. Obecnie jest własnością prywatną i nie prezentuje nic ze swojej dawnej świetności. Pozostały po nim jedynie trzy ceglane ściany obwodowe, wciąż chylące się ku upadkowi. Wybudowano go w barokowym stylu z ryzalitem na głównej ścianie i elewacją przyozdobioną pilastrami. W owych czasach był prawdziwą ozdobą miejscowości i dumą jego właściciela. Bezpośrednio do pałacu przylega park wzmiankowany już w XVIII wieku. Założono go na planie elipsy. Przechadzając się jego alejkami można podziwiać liczne drzewa pomnikowe, między innymi kasztanowce, lipy, klony i wiązy. Idąc dalej na wschód można dojść do brzegu jeziora skąd otwiera się widok na jego główną rynnę. Ustępujący wiele wieków temu lodowiec, ukształtował ją na osi zachód-wschód.

Dobropole. Ruiny pałacu z XVIII wieku.

Najlepiej zachowanym zabytkiem Dobropola pozostaje niewielki kościół. Wybudowano go w 1766 roku w barokowym stylu. Już w 1493 roku istniał we wsi kościół. Nie pozostał jednak po nim ślad. Obecna budowla przypomina swoją formą raczej kaplicę przypałacową niż rzeczywistą świątynię. Być może fakt istnienia pierwszego kościoła był powodem takiego właśnie założenia architektonicznego późniejszej, barokowej świątyni? Fundamenty budowli rozplanowano na rzucie kwadratu, co czyni ją jedyną w swoim rodzaju. Mury zwieńczono dachem kopertowym, a z jego szczytu wyprowadzono drewnianą sygnaturkę. Całość elewacji otynkowano, a następnie pokryto białą farbą. Główna ściana, w której osadzono drzwi wejściowe, ozdobiona jest masywnymi pilastrami przypominającymi kolumny. Nad drzwiami umieszczono owalny obraz Jezusa Chrystusa – pasterza z barankiem na ramieniu.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Czerników - szlachecka posiadłość
Pierwsza wzmianka na temat tej miejscowości pochodzi z 1337 roku. Zachował się tutaj granitowy kościół z XIII wieku i pałac właścicieli majątku.
Z księgi podatkowej Ludwika Starszego

Kataster to księga podatkowa, którą stworzono dla margrabiego Ludwika Starszego. Wpisano do niego wszystkie podległe mu miejscowości. Dziś możecie wybrać się na wycieczkę po dawnych terenach Nowej Marchii.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
Pierwsza wzmianka na temat tej miejsc...
 
Duża wieś o czytelnym układzie owalni...
 
Duża wieś leżąca na drodze krajowej n...
 
Średniowieczna owalnica administrowan...
 
Rościn – niewielka miejscowość ...
 
Trzcińsko-Zdrój jest miastem i...
 
Myśliborski cmentarz wojenny założono...
 
Dłusko Gryfińskie to jedna z niewielu...
 
Możecie przeżyć przygodę niczym z kar...
 
Myślibórz – miasto do zw...
 
Myśliborski ratusz znajduje się w poł...
 
Serce miasta zostało otoczone murami ...
 
Załęże to średniej wielkości wieś w p...
 
Warnice to jedna z najdalej na p&oacu...
 
Chełm Dolny to najbardziej atrakcyjna...
 
Dzisiaj nasze szlaki prowadzą nas do ...
 
Niewielka wieś wzmiankowana już w 120...
 
Duża wieś, obecnie zamieszkiwana prze...
 
Wieś należąca do gminy Banie, położon...
 
Miejscowość położona na dawnych teren...
 
Obecnie duża, nieco zapomniana wieś, ...
 
Wieś sołecka, która leży przy ...
 
W lesie koło wsi Pszczelnik, leżącej ...
 
Dawna, niemiecka nazwa Grzybna &ndash...
 
Głazów jest jedną z tych miejs...
 
Miejscowość po raz pierwszy wzmiankow...
 
To miejscowość położona nad Jeziorem ...
 
Renice to niewielka, ale za to bardzo...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90