Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Dolsk - stara słowiańska osada

Opublikowano w dniu: 2010-12-12       Aktualizowano w dniu: 2012-07-04 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Obecnie wieś administracyjnie należąca do gminy Dębno. Oddalona od miasta o około 14 km w kierunku północno-wschodnim, leży między rynnowym Jeziorem Dolskim na północy i Jeziorem Postnym na południu. Dawniej wraz z okolicznymi ziemiami należała do Nowej Marchii.

Pierwsza nazwa wsi mogła brzmieć Dolsk, od prasłowiańskiego "dół". Od tej nazwy prawdopodobnie pochodzą kolejne, zgermanizowane już: Toltzick 1337; Dolzik 1401; Dotlzk 1456; Dolzig 1568; Doltzigk 1644; Dölzig 1833; Dölzig do 1945.

Po raz pierwszy wzmiankowana w 1337 roku przez kataster Ludwika Starszego. W drugiej połowie XVII wieku wymieniana jako własność rodu von der Marwitz. Od XVIII wieku własność Hansa Wilhelma von Mörnera, którą nabył przez małżeństwo z Beatą Elizą z rodu von der Marwitz.

Dolsk. Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.

Dolsk. Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.W 1740 roku ówczesny właściciel zlecił budowę kościoła. Wzniesiono go w centralnym punkcie wsi na planie prostokąta o wymiarach 9,70 x 26 metrów. Masywną bryłę budowli wykonano z cegły i zwieńczono dachem trójspadowym, który pokryto dachówką karpiową. Ta jednonawowa, orientowana świątynia, wyróżnia się wysoką, zachodnią wieżą i zakrystią, którą dobudowano do południowej ściany. Otynkowane elewacje przyozdobiono płaskimi pilastrami, które od góry ograniczono gzymsem. Między pilastrami znajdują się odcinkowo zamknięte okna o prostym obramowaniu. Wysoka wieża kościoła, z narożnymi płaskimi pilastrami, podzielona została trzema profilowanymi gzymsami i zwieńczona stożkowym hełmem. W wieży znajduje się portal z drzwiami wejściowymi do kościoła. Po jego bokach umiejscowiono dwa pilastry zwieńczone belkowaniem z trójkątnym tympanonem. Nad nim w osi wieży znajdują się dwa połączone rodzinne herby: von Marwitz i von Mörner. W gzymsie u szczytu wieży usytuowano tarcze zegarowe.

W 1878 roku kościół poddano remontowi, który obejmował między innymi elewację wieży i zachodnią elewację korpusu. Do dzisiejszego dnia na chorągiewce wieży, widnieje data - 1878 rok.

Dolsk. Kuźnia z XVIII wieku.

Dolsk. Herby rodzinne von Marwitz i von Mörner na wieży kościoła.Do wnętrza kościoła, oprócz portalu w wieży, prowadzi jeszcze portal południowy oraz zachowany w najmniej zmienionej formie portal północny w zakrystii. Wnętrze świątyni jednoprzestrzenne z otynkowanymi murami. Na zachodniej ścianie empora organowa wraz z wejściem do wieży. W świątyni zachowało się jeszcze wyposażenie pochodzące z okresu budowy i późniejsze z czasów przebudowy. Są to między innymi: rzeźbiony, drewniany ołtarz z  drugiej połowy XVIII wieku, drewniana ambona z tego samego okresu, platerowe lichtarze jednoświecowe z XIX wieku i obraz z XIX wieku przedstawiający „Ostatnią Wieczerzę”.

Przy kościele znajduje się pomnik poległych w czasie I wojny światowej z dobrze widoczną tablicą upamiętniającą nazwiska zmarłych. W południowo-wschodniej części wsi, przy drodze do Barnówka znajduje się cmentarz rzymskokatolicki (dawniej ewangelicki) otoczony murem. Najstarsze nagrobki pochodzą z 1862 i 1886 roku. Obok cmentarza XIX wieczna kaplica, którą odrestaurowano w 2001 roku.

Dolsk. Pomnik poległych w I wojnie światowej.Warto również zwrócić uwagę na ruiny młyna wodnego z pierwszej połowy XIX wieku oraz XVIII wieczną kuźnię, która znajduje się na południowym krańcu wsi. Jest to budowla o ryglowej konstrukcji ze strychułowym wypełnieniem pól i przyszczytowym podcieniem, który wsparto na pięciu słupach. Na belce, usytuowanej nad wejściem, widoczna data 1781 rok.

W pobliżu południowego brzegu Jeziora Dolskiego znajdują się ruiny neogotyckiego pałacu, wybudowanego w pierwszej połowie XIX wieku. Jego pierwszym właścicielem był Karl August von Tresckow. Późniejszej przebudowy pałacu w roku 1889 dokonał jego potomek - Tassilio von Tresckow. Budowla zyskała wówczas neogotyckie formy i motywy nawiązujące do baroku. Dobudowano między innymi trzy wieże i taras, a połacie dachu wzbogacono o lukarny i iglice. W roku 1944, po śledztwie prowadzonym przez Gestapo, pałac rodziny Tresckow skonfiskowała trzecia Rzesza. Miało to miejsce po nieudanym zamachu na Hitlera, który był planowany miedzy innymi przez Henniga von Tresckow, ówczesnego generała-majora niemieckiego Wermachtu.

Dolsk. Jezioro Postne.

W 1967 roku pałac znacząco ucierpiał w pożarze. Do dziś pozostały po nim mury obwodowe, jednak cały czas trwają prace mające na celu przywrócenie jego dawnej świetności. Wokół ruin pałacu roztacza się blisko 33 hektarowy park krajobrazowy z cennym starodrzewem. Składa się z części przypałacowej (9,8 ha) oraz części leśnej(22,9 ha) z niewielkim jeziorkiem. W skład parku wchodzi również dom ogrodnika z ciekawą architekturą, wybudowany na przełomie XIX i XX wieku.

Kościół około roku 1982. Zdjęcia udostępnione dzięki Wydziałowi Budowlanemu i Sztuki Kościelnej Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej.
Dolsk - stara słowiańska osada
Dolsk - stara słowiańska osada
Dolsk - stara słowiańska osada
Dolsk - stara słowiańska osada
Dolsk - stara słowiańska osada
Dolsk - stara słowiańska osada
Dolsk - stara słowiańska osada
Dolsk - stara słowiańska osada
Dolsk - stara słowiańska osada
Dolsk - stara słowiańska osada

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Z księgi podatkowej Ludwika Starszego

Kataster to księga podatkowa, którą stworzono dla margrabiego Ludwika Starszego. Wpisano do niego wszystkie podległe mu miejscowości. Dziś możecie wybrać się na wycieczkę po dawnych terenach Nowej Marchii.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
Ostrowiec to nieduża miejscowość poło...
 
W lesie koło wsi Pszczelnik, leżącej ...
 
Barnówko to niewielka miejscow...
 
Duża wieś, obecnie zamieszkiwana prze...
 
Miejscowość po raz pierwszy wzmiankow...
 
Mostno na pewno dobrze znają miłośnic...
 
Rościn – niewielka miejscowość ...
 
Grzymiradz zamieszkuje niespełna 200 ...
 
Od ponad trzydziestu lat w Dębnie, po...
 
Dębno – do zwiedzania, wypoczyw...
 
Warnice to jedna z najdalej na p&oacu...
 
Możecie przeżyć przygodę niczym z kar...
 
Myślibórz – miasto do zw...
 
Myśliborski ratusz znajduje się w poł...
 
Wieś Smolnica zamieszkana przez prawi...
 
Pierwsza wzmianka na temat tej miejsc...
 
Oborzany - niewielka wieś, któ...
 
Myśliborski cmentarz wojenny założono...
 
Serce miasta zostało otoczone murami ...
 
Bogusław to w tym przypadku nie imię ...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90