Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Dolsko - kto rozwiąże zagadkę?

Opublikowano w dniu: 2011-12-07       Aktualizowano w dniu: 2012-07-04 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie
Dolsko to jedna z bardziej tajemniczych miejscowości jaką można spotkać na Pomorzu Zachodnim. Położona jest między Chojną a Moryniem. Przebiega przez nią droga, która łączy obie te miejscowości. W okolicy znajduje się wiele jezior, a sam region wchodzi w skład Pojezierza Myśliborskiego. Falisty krajobraz ukształtował się wiele wieków przed tym nim pojawiły się tu osady ludzkie. Piękno natury powinno Was tu przyciągnąć niczym magnes, a być może uda się nawet rozwiązać zagadkę związaną z tym miejscem?

Dolsko – niemiecki Dölzig – z pewnością istniało jeszcze przed XIV wiekiem. Pierwsze znane dokumenty pochodzą jednak z roku 1337. Już wówczas wspomina się wieś kolonizowaną na prawie niemieckim. Na jej uposażeniu znajdowało się 40 łanów z czego 4 łany należały do proboszcza. W roku 1401 wieś wchodziła do dóbr klasztoru cysterek z Cedyni – około 12 kilometrów na południowy-zachód.
Kościół w Dolsku - widok od strony bramy.
Niewielka dziś miejscowość charakteryzuje się ulicowym planem urbanistycznym i luźną zabudową. Najcenniejszym zabytkiem, z którego słynie Dolsko, jest niewielki kościół. Mimo swoich rozmiarów skrywa tajemnicę, której od wieków nie rozwiązali historycy ani badacze zabytkowej architektury. Jego bryłę posadowiono w centrum miejscowości na skraju wyniesienia. Świątynia pochodzi najprawdopodobniej z XIII wieku. Świadczą o tym dokumenty, które w 1337 roku potwierdzają istnienie parafii.

Kościół w Dolsku - kwadra ozdobiona szachownicą.Budowla miała początkowo nieco skromniejszą formę niż wskazuje na to dzisiejszy stan. Jej fundamenty rozplanowano na rzucie prostokąta i orientowano na osi wschód-zachód, zwracając prezbiterium w stronę Jerozolimy i Grobu Pańskiego. Po zachodniej stronie wzniesiono potężną wieżę, która wyraźnie kontrastuje z mniejszą częścią nawową. Najprawdopodobniej w XVI wieku wschodnią ścianę zamknięto półokrągłym prezbiterium. Dzięki temu kościół zyskał nie tylko przestrzeń, ale również atrakcyjny wygląd.

Mury świątyni wykonano z dokładnie obrobionego kamienia, któremu nadano kształt kostki. Całość układano następnie w regularne warstwy wiązane zaprawą wapienną. Ściany absydy i nawy opatrzono przyporami, które sięgają górnego gzymsu. Takie założenie w połączeniu z wyjątkowo okazałą wieżą może nasuwać skojarzenia z budowlą obronną.

To właśnie w murach wieży znajduje się przedmiot nierozwiązanej dotąd zagadki – kamienna kwadra z ornamentem szachownicy. Wmurowano ją w ościeże trójuskokowego portalu. Dziś wspomniana szachownica nie jest może tak wyraźna jak w czasach kiedy ozdobiono nią kamień. Widać natomiast dobrze metodę jaką posłużyli się kamieniarze przy tworzeniu ornamentu. Nieco gładsze pola szachownicy pozostają jaśniejsze. Ciemne powstały natomiast przez skuwanie cienkiej warstwy o określonych kształtach – w tym wypadku są to pola kwadratowe.
Kościół w Dolsku - widok na absydę.
Niektórzy twierdzą, że szachownice mają związek z templariuszami, a także wskazują drogę do ich ukrytego skarbu. Niestety nawet Pan Samochodzik – bohater serii książek Zbigniewa Nienackiego – nie rozwikłał tej tajemnicy.

Dociekliwy detektyw dokładnie obejrzał całą świątynię. Dolsko było bowiem jednym z przystanków na jego drodze w poszukiwaniu pamiętnika niemieckiego zbrodniarza wojennego. Wraz z towarzyszami swojej podróży zwiedził między innymi wnętrza kościoła. Wizyta w murach świątyni mogła zakończyć się nawet tragicznie. Jeden z kompanów detektywa – pan Kuryłło – udał się wraz z nim na szczyt wieży. Nie znaleźli tam pamiętnika, ani rozwiązania zagadki szachownicy, a jedynie gniazdo os. Wszyscy w pospiechu uciekli za wyjątkiem pana Kuryłło. Szczęśliwie w porę przypomnieli sobie o przyjacielu i skończyło się jedynie na kilku ugryzieniach. Wystarczyło jednak, aby twarz pana Kuryłło zwiększyła swoją objętość.

Kościół na przestrzeni wieków nieco zmienił formę swoich założeń architektonicznych. Dotyczy to zarówno elementów wieży, jak również nawy. Zmianie uległa forma wnęk okiennych – dodano również ceglane obramowania. Ceglane przemurowania widoczne są także u zwieńczenia wieży. Prawdopodobnie powstały w tym samym okresie co zmiany we wnękach okiennych. Najnowszymi pracami była z pewnością renowacja pokrycia dachu. Szczęśliwie dziś dach również pokryty jest ceramiczną dachówką karpiową i nadal współgra z formą budowli.
Kościół w Dolsku - widok na potężną, zachodnią wieżę.
Wyposażenie kościoła różni się od tego sprzed wieków. Zabytkowy ołtarz z przedstawieniem apostołów znajduje się obecnie w berlińskim muzeum. Pozostały jeszcze cynowe kandelabry z 1712 roku oraz dzwon z 1770 roku.

Teren wokół kościoła był dawniej nekropolią. Dziś nie ma już śladów cmentarza, a cała parcela otoczona jest ceglanym murem, który posadowiono na kamiennym cokole.

Zachęcamy do zwiedzania ciekawej okolicy i rozwiązania zagadki tajemniczej szachownicy. Przygoda, która wiedzie śladami Pana Samochodzika z pewnością Was zafascynuje.

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Śladami Pana Samochodzika
Możecie przeżyć przygodę niczym z kart książki Zbigniewa Nienackiego - "Księga strachów". Wystarczy zwiedzić Pojezierze Myśliborskie. Ten artykuł pomoże Wam zaplanować trasę, tak, jak przemierzał ją Pan Samochodzik - bohater książki.
Szachownice - tajemnica średniowiecza
Na Pomorzu Zachodnim jest wiele ciekawych miejsc. Wiele z nich okrywa również tajemnica. Jedna z nich to właśnie ornamenty przedstawiające szachownice, które umieszczono na XIII i XIV-wiecznych kościołach Pomorza Zachodniego. Dowiedz się gdzie ukryto skarb templariuszy!
Strachocin - ślady joannitów
Przed rokiem 1187 za sprawą książąt pomorskich okoliczne ziemie stały się własnością joannitów. Siedzibę swojej komandorii szpitalnicy wznieśli w Pęzinie. Pierwsze pisane wzmianki o wsi datuje się na 1229 rok.
Załęże - dziwne jezioro
Załęże to średniej wielkości wieś w powiecie pyrzyckim, położona na południowym krańcu gminy Kozielice nad jeziorem Sitno.
Śladem zakonów rycerskich po ziemi bańskiej

Ziemia Bańska od średniowiecza związana jest z historią zakonów rycerskich. Do dziś pozostało tu jeszcze wiele śladów ich działalności.

Moryński szlak
Wycieczka po okolicach Morynia. To zrówno szczypta tajemnicy i zagadek, jak i niezwykle romantycznych miejsc i urokliwych widoków.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
 1. Gość
  Gość  Fajnie sobie wyobrazić, że oni wtedy po drabinie do tego okienka w wieży się wdrapywali. Dzięki za zdjęcia. 20 lat temu czytałem książke i fajnie sobie teraz przypomnieć.
  2011-12-07 20:32 · Odpowiedz · Raportuj
 2. Gość
  Gość  Nie, no oni weszli po schodach w wieży - z resztą do dziś tam są schody - jedynie na ostatnią kondygnację weszli drabinką, ale nie przez okno. To był otwór w suficie, który prowadził na strych wieży!
  2011-12-08 09:00 · Odpowiedz · Raportuj
  Gość
  Gość  Dawno czytałem, możliwe
  2011-12-08 18:13 · Odpowiedz · Raportuj
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90