Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Dyszno - pomnik przyrody Humboldta

Opublikowano w dniu: 2010-12-20       Aktualizowano w dniu: 2012-07-04 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Miejscowość po raz pierwszy wzmiankowana w roku 1337 w księdze ziemskiej margrabiego brandenburskiego Ludwika Starszego pod nazwą Ringenwolde. Wieś była wówczas podzielona na cztery posiadłości rycerskie – lenne, a jej łączny majątek wynosił 64 łany. Od XV do XVII wieku była własnością rodu von Schönebeck.

Nazwa wsi na przestrzeni wieków: Ringenwolde 1337; Rygenwalde, Ryngenwalde 1339; Ringenwalde 1833; Ringenwalde do 1945. Od 1945 Dyszno.

Jednym z późniejszych właścicieli dzisiejszego Dyszna był Alexander von Humboldt, uważany za duchowego ojca ochrony przyrody. To za jego sprawą w 1816 roku powstało pojęcie pomnika przyrody. Prowadzone przez niego liczne wyprawy badawcze doprowadziły do sprzedaży wsi, z której dochód miał pokryć kolejne z nich.

Dyszno.

Obecnie miejscowość należy do gminy Dębno i jest położona przy zachodnim skraju Puszczy Gorzowskiej, około 9 km na północny wschód od Dębna. W centrum wsi, na niewielkim wzniesieniu, znajduje się XVI wieczny kościół, który zbudowano z cegły na planie prostokąta o wymiarach 17,8 x 10,6 m.

Dyszno. Kościół pw. św. Wojciecha.Jest to salowa budowla, bez chóru i wyodrębnionego prezbiterium, z korpusem o gładkich, otynkowanych ścianach. Od południowej strony, w osi elewacji, dobudowano zakrystię, którą przykryto pulpitowym dachem. Bryła świątyni została przykryta dachem dwuspadowym z dachówką karpiową. W XVIII wieku, po zachodniej stronie, dobudowano wieżę o wyraźnej, ryglowej konstrukcji z ceglanym, otynkowanym wypełnieniem pól.

W roku 1900 przebudowano zwieńczenie wieży. Data przebudowy uwieczniona została na chorągiewce, którą umieszczono na dachu. Wieża o kwadratowym przekroju z bokiem o długości 6,2 m ma dwie kondygnacje oddzielone gzymsem, nad którymi wznosi się drewniana nadbudowa. W przyziemiu wieży, po zachodniej stronie, znajduje się prostokątne wejście do świątyni. Nad nim, ujęty pilastrami, półkoliście zamknięty otwór z kluczem w zwieńczeniu i tralkową balustradą w dolnej partii. Podobne otwory znajdują się na bocznych elewacjach wieży oraz na jej drugiej kondygnacji. Drewnianą nadbudowę wieży zwieńczono namiotowym, czterospadowym dachem. We wnętrzu znajduje się dzwon pochodzący z 1545 roku.

Dyszno.

W latach 1968-1975 kościół odbudowywano w wyniku zniszczeń z 1945 roku. W jego wnętrzu, po zachodniej stronie, neorenesansowa XIX wieczna empora organowa z wejściem do wieży. Wyposażenie świątyni pochodzi z XVIII i XIX wieku. Wśród niego można wymienić, ufundowany przez rodzinę von Schönebeck, drewniany, polichromowany ołtarz ze złoceniami pochodzący z 1725 roku. Na ścianie ołtarzowej znajduje się współczesny fresk nawiązujący swoją formą i tematyką do Drzwi Gnieźnieńskich.

Dyszno.

W południowo-wschodniej części wsi znajduje się park krajobrazowy (8 ha) z pierwszej połowy XIX wieku wraz z ruinami dawnego pałacu. Park zachował się w dawnych granicach jednak obecnie układ dróg, kwater i wnętrz parkowych jest znacznie zatarty. Wewnątrz dwa dawne stawy parkowe i łąka z obsadzeniami wiekowych dębów. W znacznej części zachował się również liczny starodrzew (około 470 drzew), wśród którego na uwagę zasługują cztery dęby szypułkowe w odmianie stożkowej nasadzone równolegle do dawnych murów pałacu.

Za wschodnią granicą parku, na łące, rosną okazałe, pomnikowe Lipy i Dęby Humboldta o obwodzie dochodzącym do 750 cm. Także przy drodze do Krężelina znajdują się cztery lipy - pomniki przyrody.

Przez Dyszno przebiega, obecnie nieczynna, linia kolejowa numer 410. Licząca ponad 240 km trasa łączyła stację kolejową Grzmiąca (wieś w powiecie szczecineckim) ze stacją Kostrzyn (miasto w województwie Lubuskim, przy ujściu rzeki Warty do Odry).

Dyszno.

Kościół około roku 1982. Zdjęcia udostępnione dzięki Wydziałowi Budowlanemu i Sztuki Kościelnej Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej.
Dyszno - pomnik przyrody Humboldta
Dyszno - pomnik przyrody Humboldta
Dyszno - pomnik przyrody Humboldta
Dyszno - pomnik przyrody Humboldta
Dyszno - pomnik przyrody Humboldta
Dyszno - pomnik przyrody Humboldta
Dyszno - pomnik przyrody Humboldta
Dyszno - pomnik przyrody Humboldta
Dyszno - pomnik przyrody Humboldta
Dyszno - pomnik przyrody Humboldta

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Z księgi podatkowej Ludwika Starszego

Kataster to księga podatkowa, którą stworzono dla margrabiego Ludwika Starszego. Wpisano do niego wszystkie podległe mu miejscowości. Dziś możecie wybrać się na wycieczkę po dawnych terenach Nowej Marchii.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
Ostrowiec to nieduża miejscowość poło...
 
Grzymiradz zamieszkuje niespełna 200 ...
 
Duża wieś, obecnie zamieszkiwana prze...
 
Barnówko to niewielka miejscow...
 
Warnice to jedna z najdalej na p&oacu...
 
Wieś Smolnica zamieszkana przez prawi...
 
Obecnie wieś administracyjnie należąc...
 
W lesie koło wsi Pszczelnik, leżącej ...
 
Mostno na pewno dobrze znają miłośnic...
 
Rościn – niewielka miejscowość ...
 
Od ponad trzydziestu lat w Dębnie, po...
 
Dębno – do zwiedzania, wypoczyw...
 
Chełm Dolny to najbardziej atrakcyjna...
 
Oborzany - niewielka wieś, któ...
 
Pierwsza wzmianka na temat tej miejsc...
 
Średniowieczna owalnica administrowan...
 
Dargomyśl to kolejna wieś leżąca na t...
 
Wieś na uboczu głównych trakt&...
 
Możecie przeżyć przygodę niczym z kar...
 
Cychry, to  kolejna wieś gminy D...
 
Myślibórz – miasto do zw...
 
Myśliborski ratusz znajduje się w poł...
 
Duża wieś leżąca na drodze krajowej n...
 
Myśliborski cmentarz wojenny założono...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90