Oto miejscowość, gdzie wśród sielankowego otoczenia rzepakowych pól, żyje historia. Wieść o dawnych dziejach wciąż jest niesiona wyraźnym echem pomników, tablic i budynków.
Dziedzice to niewielka miejscowość położona w północno-zachodnim krańcu gminy, oddalona od Barlinka o nieco ponad 10 kilometrów. Dookoła rozciąga się spokojny, rolniczy krajobraz.
Osadnictwo w tym rejonie datuje się już na VI wiek. Wówczas w miejscu dzisiejszej wsi, istniało niewielkie grodzisko. Na przełomie wieków XIII i XIV został tutaj pobudowany kościół. Budowla z granitowych ciosów – w nieco zmienionej formie – przetrwała do dziś.
Początkowo świątynia była prostej konstrukcji, osadzona na planie prostokąta. Jeszcze przez wiele lat nie miała wieży – dobudowano ją w XVI wieku. Podczas tej przebudowy został zmieniony także kształt okien, a wnętrze uzyskało zdobione, drewniane sklepienie kolebkowe i ołtarz. Z zewnątrz kościół został otoczony murem z dekoracyjną bramą. Kolejna modernizacja (XIX wiek) zakończyła się dobudowaniem kruchty i podwyższeniem wieży o dodatkową nadbudówkę. Przez długi czas we wnętrzu kościoła znajdowała się też drewniana rzeźba anioła oraz artystyczny, wiszący świecznik.

Niestety z bogatego wyposażenia o dużych walorach dekoracyjnych nie zostało nic – kościół został zniszczony podczas II wojny światowej (dokładnie w 1945 roku). Na odbudowę musiał poczekać do lat osiemdziesiątych. To właśnie z tego okresu pochodzi jego obecne wyposażenie.
Na miejscowym cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła i tablica upamiętniająca śmierć 19 polskich oficerów ewakuowanych z obozu w Dobiegniewie.
Przeprowadzając transport więźniów na zachód, niemieckie oddziały natrafiły w Dziedzicach na wojska radzieckie. Podczas walki, jeden z pocisków czołgowych trafił w stodołę, w której przetrzymywano jeńców. Rannych zostało kilkudziesięciu oficerów, 19 spośród nich zginęło.
Tablica pamiątkowa nad zbiorową mogiłą została ustawiona w 1968 roku. Widnieją na niej nazwiska poległych oficerów. |
W Dziedzicach działa też Izba Pamięci poświęcona w znacznej części jeńcom obozu w Dobiegniewie. Oglądać tu można np. zbiory znaczków poczty obozowej, zdjęć i przedmiotów przedstawiających wojenną rzeczywistość. W obozie Oflag II C Woldenberg (Dobiegniew) byli przetrzymywani m.in. obrońcy Westerplatte, Helu i Warszawy oraz uczestnicy bitwy nad Bzurą. W sumie blisko 7000 osób. Oprócz zbiorów militarnych, znajdują się tutaj także eksponaty prezentujące dawne życie mieszkańców wsi, w tym. narzędzia rolnicze i pomoce naukowe.
DOJAZD: Z centrum Barlinka kierujemy się na północny-zachód. Miasto opuszczamy wyjeżdżając ul. 31 stycznia, przechodzącą później w Szosę do Lipian. Po około 9 kilometrach dojeżdżamy do Mostkowa, gdzie Skręcamy w prawo. Po przejechaniu kolejnych 3 kilometrów jesteśmy na miejscu. |
Na podstawie naszego przewodnika "Gmina Barlinek - atrakcje turystyczne" - pytaj w punktach informacji turystycznej w gminie Barlinek!