Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Dzisna i jej ryglowy skarb

Opublikowano w dniu: 2013-03-18       Aktualizowano w dniu: 2013-03-18 Autor: Marek

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Dzisna to niewielka miejscowość, zamieszkała przez około 100 osób. Położona pośród lasów Puszczy Goleniowskiej jest niezwykłym miejscem na mapie Pomorza Zachodniego. Swoją nawę zawdzięcza pewnemu rycerzowi imieniem Diseko.

W dokumentach historycznych pochodzących z 1311 roku, pojawia się rycerz Wozeke de Diseko. Miał on być świadkiem sprzedaży przez miasto Wolin kapitule katedralnej w Kamieniu Pomorskim rocznej renty dla jednej z wikarii. Źródła wspominają również o pokaźnej siedzibie właścicieli miejscowości tzw. „starym zamku”. Budowla kryjąca się pod tą nazwą znana jest jedynie z opisów - nie zachowała się do naszych czasów. Według dokumentów, zamek miał znajdować się na wzgórzu na zachód od wsi. Budowla składała się z obwarowanego dziedzińca i murowanej wieży.

W przeszłości Dzisna składała się z czterech ulic, obiegających plac kościelny. Według XIX-wiecznego spisu, wioska miała zakład ślusarski, stolarski, ogrodniczy i szewski. Oprócz tego, w miejscowości była szkoła, szynk oraz punkt sprzedaży maszyn rolniczych. Mieszkańcy zajmowali się głównie leśnictwem i obróbką drewna.
Dzisna, kościół św. Stanisława BM
Ślady historii do dzisiaj widoczne są wśród zabudowań miejscowości. Właśnie tutaj, nad rzeką Gowienicą znajduje się jeden z najcenniejszych, drewnianych zabytków regionu – ryglowy kościół z XVI wieku.

Budowla jest wykonana z drewna dębowego. Jej powstanie datuje się na około 1595 rok. Niecałe osiemdziesiąt lat później dobudowana została ryglowa wieża, a prezbiterium zostało trójbocznie zamknięte. Wnętrze świątyni zostało przyozdobione polichromiami: Te na stropie przedstawiają motywy roślinne, a na fasetach – sceny ze Starego i Nowego Testamentu (Stworzenie Świata, Stworzenie Ewy, Grzech Pierworodny, Wygnanie z Raju, Narodzenie Chrystusa, Ukrzyżowanie, Zmartwychwstanie, Wniebowstąpienie oraz Sąd Ostateczny). Autorem malowideł jest Michał Wurm – jego prace noszą znamiona typowego malarstwa ludowego. Stroje wielu postaci wyraźnie nawiązują do tych, które nosili szwedzcy żołnierze i dostojnicy panujący wówczas na Pomorzu Zachodnim.
Pozostałości po grodzisku - Dzisna
Ołtarz wykonany jest w stylu barokowym i pochodzi z XVII wieku. Wieża kościelna została rozebrana w 1906 roku, a w jej miejscu wybudowano wolno stojącą dzwonnicę. W planach była też rozbiórka samego kościoła, z której ostatecznie zrezygnowano ze względu na protesty mieszkańców i historyków. Kościół był remontowany w latach 1925 – 1936. Po wojnie został przerobiony na owczarnię. Dopiero po drugim remoncie na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych została mu przywrócona pierwotna funkcja. Generalną renowację (podczas której dobudowano wieżę), świątynia przeszła w latach dziewięćdziesiątych.

Po zachodniej stronie wsi znajdują się też pozostałości po grodzisku. To założenie jest datowane na XIII-XIV wiek.

Dzisna - kościelne malowidła. Fot. Wikipedia
Dzisna i jej ryglowy skarb
Dzisna i jej ryglowy skarb
Dzisna i jej ryglowy skarb
Dzisna i jej ryglowy skarb
Dzisna i jej ryglowy skarb

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Świerzno. Magnackie posiadłości
Świerzno to dobra propozycja dla miłośników zwiedzania. Ryglowy kościół i dwór myśliwski przetrwały do naszych czasów i dzisiaj dumnie przypominają o wspaniałej historii miejscowości.
Wierzchosław – pośród lasów
Wierzchosław. Niewielka miejscowość skryta w lasach Puszczy Goleniowskiej. To atrakcyjna propozycja na letnie i jesienne wycieczki.
Łoźnica - ryglowy kościół
Największym zabytkiem tej miejscowości jest działający do dziś, ryglowy kościół. Świątynia została wzniesiona w 1722 roku.
Przybiernów. Wśród wody i drzew
Przybiernów to wieś o lokalizacji niemalże idealnej – 35 kilometrów od morza, 15 od Zalewu Szczecińskiego i 40 od granicy Szczecina. Do tego wszystkiego trzeba dodać jezioro i malownicze lasy Puszczy Goleniowskiej, które otaczają wieś z każdej strony.
Ciećmierz. Ryglowy unikat
Ciećmierz to niewielka miejscowość oddalona zaledwie 15 kilometrów od wybrzeża Bałtyku. Niepozorna wieś to jedno z ciekawszych miejsc na mapie regionu – szczególnie dla miłośników architektury sakralnej oraz fanów krajoznawczych wycieczek.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90