Dzisna to niewielka miejscowość, zamieszkała przez około 100 osób. Położona pośród lasów Puszczy Goleniowskiej jest niezwykłym miejscem na mapie Pomorza Zachodniego. Swoją nawę zawdzięcza pewnemu rycerzowi imieniem Diseko.
W dokumentach historycznych pochodzących z 1311 roku, pojawia się rycerz Wozeke de Diseko. Miał on być świadkiem sprzedaży przez miasto Wolin kapitule katedralnej w Kamieniu Pomorskim rocznej renty dla jednej z wikarii. Źródła wspominają również o pokaźnej siedzibie właścicieli miejscowości tzw. „starym zamku”. Budowla kryjąca się pod tą nazwą znana jest jedynie z opisów - nie zachowała się do naszych czasów. Według dokumentów, zamek miał znajdować się na wzgórzu na zachód od wsi. Budowla składała się z obwarowanego dziedzińca i murowanej wieży.
W przeszłości Dzisna składała się z czterech ulic, obiegających plac kościelny. Według XIX-wiecznego spisu, wioska miała zakład ślusarski, stolarski, ogrodniczy i szewski. Oprócz tego, w miejscowości była szkoła, szynk oraz punkt sprzedaży maszyn rolniczych. Mieszkańcy zajmowali się głównie leśnictwem i obróbką drewna.

Ślady historii do dzisiaj widoczne są wśród zabudowań miejscowości. Właśnie tutaj, nad rzeką Gowienicą znajduje się jeden z najcenniejszych, drewnianych zabytków regionu – ryglowy kościół z XVI wieku.
Budowla jest wykonana z drewna dębowego. Jej powstanie datuje się na około 1595 rok. Niecałe osiemdziesiąt lat później dobudowana została ryglowa wieża, a prezbiterium zostało trójbocznie zamknięte. Wnętrze świątyni zostało przyozdobione polichromiami: Te na stropie przedstawiają motywy roślinne, a na fasetach – sceny ze Starego i Nowego Testamentu (Stworzenie Świata, Stworzenie Ewy, Grzech Pierworodny, Wygnanie z Raju, Narodzenie Chrystusa, Ukrzyżowanie, Zmartwychwstanie, Wniebowstąpienie oraz Sąd Ostateczny). Autorem malowideł jest Michał Wurm – jego prace noszą znamiona typowego malarstwa ludowego. Stroje wielu postaci wyraźnie nawiązują do tych, które nosili szwedzcy żołnierze i dostojnicy panujący wówczas na Pomorzu Zachodnim.

Ołtarz wykonany jest w stylu barokowym i pochodzi z XVII wieku. Wieża kościelna została rozebrana w 1906 roku, a w jej miejscu wybudowano wolno stojącą dzwonnicę. W planach była też rozbiórka samego kościoła, z której ostatecznie zrezygnowano ze względu na protesty mieszkańców i historyków. Kościół był remontowany w latach 1925 – 1936. Po wojnie został przerobiony na owczarnię. Dopiero po drugim remoncie na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych została mu przywrócona pierwotna funkcja. Generalną renowację (podczas której dobudowano wieżę), świątynia przeszła w latach dziewięćdziesiątych.
Po zachodniej stronie wsi znajdują się też pozostałości po grodzisku. To założenie jest datowane na XIII-XIV wiek.
Dzisna - kościelne malowidła. Fot. Wikipedia