Dziwnów to jedna z większych miejscowości letniskowych w tej okolicy, oblana wodami Bałtyku, rzeki Dziwny oraz Zalewu Kamieńskiego. Najwęższy pas lądu mierzy zaledwie dwieście metrów.
Z uwagi na ograniczoną szerokość, miasteczko rozrosło się wszerz. Na ponad trzykilometrowym odcinku lądu znajduje się wiele atrakcyjnych turystycznie miejsc. W części nadrzecznej znajduje się port rybacki oraz przystań żeglugi pasażerskiej. Będąc w tym miejscu, warto zobaczyć pomnik w kształcie kotwicy. Ten monument upamiętnia rybaków, których zabrało morze.
Kościół w Dziwnowie powstał w latach siedemdziesiątych. Warto zwrócić uwagę na mozaikę z wizerunkiem Świętej Rodziny oraz na charakterystyczne witraże, nawiązujące do morskich fal.
Tutejsza plaża jest jedną z najpiękniejszych na polskim wybrzeżu. Na osłaniających ją wydmach ciągnie się promenada widokowa. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem miejscowości jest zwodzony most na rzece Dziwnie. To zarazem miejsce, w którym kończą się wyspy, a zaczyna się stały ląd.
W przeszłości przebiegał tędy popularny szlak handlowy łączący Zalew Szczeciński z morzem. Pierwsze wzmianki na temat Dziwnowa pochodzą z 1243 roku. Przez wiele stuleci była to typowa wioska rybacka. Mieszkańcy oprócz połowów ryb, zajmowali się także obróbką bursztynu. Dopiero w roku 1823 roku rozpoczyna się turystyczna historia miejscowosci. Wtedy powstało pierwsze kąpielisko, a 21 lat później – dom wczasowy.
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl