Dziwnówek – pięknie położona miejscowość u wybrzeża Morza Bałtyckiego i nad Zatoką Wrzosowską Zalewu Kamieńskiego. To typowo letniskowa wioska, która każdego roku jest tłumnie odwiedzana przez turystów.
Pierwsze ślady w historii na temat Dziwnówka pojawiły się w 1503 roku. Była to wówczas niewielka osada. Według spisu, znajdowało się tutaj zaledwie kilka chat rybackich. W XIX wieku rozpoczęła się turystyczna historia miejscowości – powstało tutaj kąpielisko, a z czasem zaczęła rozwijać się letniskowa infrastruktura.
Dzisiaj jest to jedna z najpopularniejszych wiosek uzdrowiskowych w Polsce – jednymi z głównych kierunków lecznictwa są choroby układu oddechowego oraz narządów ruchu u dzieci.
Podczas II wojny światowej rozgrywały się tutaj zacięte walki pomiędzy Niemcami, a odbijającymi Pomorze z ich rąk Polakami i Rosjanami. W miejscowości znajduje się pomnik upamiętniający polskich żołnierzy walczących o Dziwnówek w 1945 roku.

Symbolem miejscowości jest atrapa latarni morskiej (obecnie mieści się tutaj sklep z pamiątkami). Ten obiekt początkowo znajdował się w Kamieniu Pomorskim – został wzniesiony w latach siedemdziesiątych na Turniej Miast. Do Dziwnówka został przeniesiony decyzją władz gminy.
Miejscowość leży na trasie kilku szlaków turystycznych, m.in. Międzynarodowego szlaku rowerowego wokół Bałtyku (R10) oraz Szlaku nadmorskiego im. Czesława Piskorskiego. |
Miejscowość posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę przygotowaną z myślą o turystach - apartamenty, hotele, gospodarstwa agroturystyczne, bary i pola namiotowe - to tylko część atrakcji.
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl