Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Fabryka paliw syntetycznych w Policach

Opublikowano w dniu: 2012-03-23       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie
Chcemy Wam przybliżyć nieco miejsce, o którym z pewnością słyszeliście już legendy. Zaledwie 3 kilometry od centrum Polic znajdują się pozostałości niemieckiej fabryki paliw syntetycznych z okresu drugiej wojny światowej. Cały kompleks nie wzbudza dziś myśli, że miał niegdyś niesłychanie wysoką rangę. Jednak w jaki sposób Hitler miał podbijać świat swoją nowoczesną armią nie mając do tego celu paliw, które napędzały całą machinę wojenną i to bez względu na rodzaj wojsk? Niedostępność bogatych złóż ropy naftowej mógła wyraźnie ograniczyć pęd i rozmach Blitzkriegu, który przecież zakładał atak z zaskoczenia we wszystkich płaszczyznach działań wojennych.

Fabryka paliw syntetycznych Hydrierwerke w Policach była jednym z dwunastu takich ośrodków. Do dziś pozostaje właściwie jedyną, która zachowała się w takim stanie. Szacowano, że w okresie funkcjonowania dostarczała Niemcom 20% ogólnej produkcji paliw syntetycznych. Była więc zdecydowanie największą spośród wszystkich wybudowanych fabryk paliwa syntetycznego. Należy również pamiętać, że budowa fabryki nigdy nie została ukończona. Do ostatnich dni przed nalotami aliantów fabrykę rozbudowywano i zwiększano zdolność produkcyjną.

Fabryka benzyny w Policach.

O budowie fabryki właśnie w Policach zadecydowały idealne warunki, jakich ówcześnie wymagano. Pierwszą kwestią była bliskość rzeki Odry – koryto oddalone jest o około 2,5 kilometra. Dzięki temu można było transportować ze Śląska węgiel kamienny, a więc surowiec, który poddany skomplikowanej i energochłonnej obróbce, już w postaci ciekłej trafiał do samolotów, okrętów podwodnych, czy czołgów. Czegoś więcej o procesie produkcyjnym, jak również o jego wynalazcy, dowiecie się z naszego kolejnego artykułu.

Ta sama rzeczna droga, którą dostarczano surowce potrzebne do uzyskania paliwa, była wykorzystywana do jego dalszej dystrybucji. Zbiorniki zlokalizowane na terenie fabryki były wykorzystywane jedynie w szczególnych sytuacjach. Zdecydowana większość produkcji była transportowana bezpośrednio rurociągiem na tankowce zacumowane przy nabrzeżu na Odrze, które miały już otwartą drogę wodną by dostarczyć paliwo na dowolny front działań wojennych. Ciekawostką jest również fakt, że w transporcie paliwa z fabryki w Policach brały udział dwa betonowe tankowce – Karl i Urlich Finsterwalder. O tych dwóch statkach pisaliśmy już w naszym artykule „Betonowce jednak potrafią pływać”.

Fabryka benzyny w Policach.

Budowę całej fabryki rozpoczęto w 1938 roku. Wcześniej w tym miejscu działał już zakład Norddeutsche Mineralöwerke GmbH, w których przetwarzano stare paliwo okrętowe. Był to z pewnością kolejny powód by zlokalizować fabrykę syntetycznych paliw płynnych właśnie w Policach. Cały kombinat zajmował powierzchnię 1500 hektarów. Dziś nic na to nie wskazuje jednak w czasie funkcjonowania fabryki cały teren pokrywała sieć rurociągów, silosów, budynków technologicznych, schronów, a także aż 100 kilometrów dróg. W tak potężnej fabryce musiało pracować około 30000 osób. Początkowo byli to robotnicy najemni z Czech oraz Niemiec. Po wybuchu wojny fabryka stała się prawdziwym obozem pracy przymusowej, a sama produkcja była jeszcze bardziej opłacalna.

Koniec fabryki nastąpił w 1945 roku. Zniszczyły ją bombardowania alianckich samolotów. Wszystko co zdołało przetrwać wojnę zostało wywiezione do Rosji przez Armię Czerwoną, która opuściła te tereny dopiero w latach 90. ubiegłego wieku. Przez cały ten czas pozostałości fabryki niszczały narażone na działanie czynników atmosferycznych, a także wszędobylskich szabrowników, którzy zawsze zdołają znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Do czasów obecnych zachowały się, przynajmniej w części:
  • elewator węglowy – najwyższy i najbardziej charakterystyczny w całym kompleksie,
  • zespoły silosów na paliwo syntetyczne,
  • szkielety hal produkcyjnych,
  • bunkry przeciwlotnicze, w których mogli skryć się robotnicy przymusowi,
  • a także mniejsze bunkry jednoosobowe.
Fabryka benzyny w Policach.

Jedną z nierozwiązanych kwestii pozostają podziemia fabryki. Część z nich została zasypana i nadal nie znaleziono do nich wejścia. Inne są zalane wodą, a nurkowie podejmujący się eksploracji stwierdzili, że znajdują się w nich jeszcze fragmenty infrastruktury technologicznej. Z tego też powodu ich zwiedzanie jest niebezpieczne.

Zniszczoną fabrykę upodobały sobie nietoperze. Żyje ich tu kilka gatunków, a łączną ich liczbę szacuje się nawet na 1500 osobników. Całość objęto również ochroną przyrodniczą.

Obiekt nie jest zamknięty dla tych, którzy chcą go obejrzeć. Zdecydowanie bezpieczniej jest jednak skorzystać z możliwości bezpłatnego zwiedzania w towarzystwie przewodników ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej „SKARB”. Wówczas oprócz samej fabryki można zwiedzić również wystawę stałą zorganizowaną w siedzibie Stowarzyszenia. Można także skorzystać z uprzejmości członków Stowarzyszenia Grupa Warowna „Bastion”. Taka wycieczka u boku rekonstruktorów w niemieckich mundurach nada jej rzeczywistego smaku.

Fabryka benzyny w Policach.

Miejmy również nadzieję, że fabryka nie zostanie zniszczona przez samorządowców. Są bowiem pewne plany wykorzystania tych terenów na cele gospodarcze. Tak wyjątkowy obiekt mógłby zostać turystyczną wizytówką Polic, a nawet całego regionu.

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Filmy:
STARA FABRYKA W POLICACH- Misja Gryf TVP3 Szczecin (1/3)

W programie odkrywamy i pokazujemy schrony przy stacji kolejowej Port Centralny oraz schron pod dworcem kolejowym Szczecin Główny.

Autor: rysiek997
Czas: 7:26
Data dodania: 2007-06-29
STARA FABRYKA W POLICACH- Misja Gryf TVP3 Szczecin (2/3)

W programie odkrywamy i pokazujemy schrony przy stacji kolejowej Port Centralny oraz schron pod dworcem kolejowym Szczecin Główny.

Autor: rysiek997
Czas: 7:41
Data dodania: 2007-06-29
STARA FABRYKA W POLICACH- Misja Gryf TVP3 Szczecin (3/3)

W programie odkrywamy i pokazujemy schrony przy stacji kolejowej Port Centralny oraz schron pod dworcem kolejowym Szczecin Główny.

Autor: rysiek997
Czas: 7:44
Data dodania: 2007-06-29
Zobacz także:

Betonowce jednak potrafią pływać.

Karl Finsterwalder został zatopiony w porcie Świnoujście w wyniku amerykańskiego nalotu bombowego 12 marca 1945 roku.  Drugi z bliźniaczych tankowców poważnie ucierpiał podczas radzieckiego nalotu bombowego 20 marca 1945 roku. W pośpiechu wycofujące się wojska niemieckie chciały odciąć wejście do portu zatapiając uszkodzony tankowiec.

Fabryka benzyny syntetycznej w Policach
W najlepszym możliwym okresie wybraliśmy się na wycieczkę, która z całą pewnością Was zachwyci. Miejsce, które mamy na myśli to pozostałości niemieckiej fabryki benzyny syntetycznej z okresu drugiej wojny światowej.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
9 lutego w samo południe rozpocznie s...
 
Wieża Bismarcka to jeden z charaktery...
 
XIII-wieczny kościół pw. Matki...
 
Ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli wy...
 
Bolków to niewielka osada poło...
 
Samochodami Stoewer zachwycała się ca...
 
Muzeum Techniki i Komunikacji, bo o n...
 
Wzgórze Napoleona – kopi...
 
To niezwykłe miejsce znajduje się na ...
 
Szczeciński amfiteatr jest jednym z n...
 
Bezrzecze to miejscowość położona tuż...
 
Pomnik z orłami to chyba najpopularni...
 
Park im. Jana Kasprowicza jest najwię...
 
To atrakcyjny zbiornik wodny w granic...
 
Dzisiaj stosunkowo niewiele mó...
 
Dobra Szczecińska to wieś położona po...
 
Pleciuga to potocznie człowiek gadatl...
 
"Szczecin jest wspaniałym miejscem dl...
 
Pierwszy ratusz na Starym Mieście poj...
 
Marynarz to popularny symbol nadmorsk...
 
Budynek Urzędu Wojewódzkiego w...
 
Spacerując Wałami Chrobrego, warto wy...
 
Cerkiew św. Mikołaja to jeden z najba...
 
Rzędziny to niewielka wieś w gminie D...
 
Konny pomnik włoskiego kondotiera zdo...
 
Beżowy budynek z zielonym dachem, jes...
 
W samym sercu wsi Buk znajdziemy zaby...
 
Rzeźba, która znajduje się prz...
 
Buk to mała, przygraniczna wieś, o kt...
 
Jeśli ktoś jest łasuchem to wie, że n...
 
Centralny punkt Wałów Chrobreg...
 
Prawdopodobnie urodził się około roku...
 
Dynastia Gryfitów była jedną z...
 
Budynki Akademii Morskiej w Szczecini...
 
Pomnik Ofiar Grudnia 1970 – to ...
 
Pomimo burzliwej historii kościoła i ...
 
Historia gmachu Muzeum Narodowego prz...
 
Strażnica prawdopodobnie powstała jes...
 
To jedno z najbardziej charakterystyc...
 
Domki Profesorskie – to ciąg bu...
 
Ta świątynia uchodzi za jedną z najpi...
 
Oto jedna z najbardziej reprezentacyj...
 
Przyszła władczyni Rosji, urodziła si...
 
Na zamku organizowane są przedstawien...
 
Żelbetowy kościół przy ul. Bog...
 
Oto drugi z bardziej reprezentacyjnyc...
 
Ujeżdżalnia zamkowa jest jednym z naj...
 
Ta fontanna to coś więcej niż tylko m...
 
Jutro obchodzić będziemy jedną z ważn...
 
Pałac Grumbkowa, zwany Pałacem pod Gl...
 
Rzeźba przedstawia rzymską boginię kw...
 
Budowa tej świątyni rozpoczęła się po...
 
Popiersie Kornela Ujejskiego zostało ...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90