
4 maja rozpoczęła się ofensywa mająca na celu zdobycie Wolina. Początkowo hitlerowcy próbowali nawiązać walkę. Jednak liczebna przewaga wojsk radzieckich zmusiła ich do odwrotu w stronę Świnoujścia – ostatniego punktu oporu. Tego samego dnia zajęte zostało miasto Wolin oraz wiele okolicznych miejscowości, m.in. Korzęcin, Jarzębowo i Ładzin. Następnego dnia została opanowana już cała wyspa, a Niemcy zostali wyparci z Kołczewa, Międzyzdrojów i Ognicy.
W Świnoujściu skupiły się wojska, które zostały zmuszone do odwrotu ze Szczecinie i Wolina.W skład wojsk niemieckich wchodziły m.in. pułki forteczne „Swinemünde” i „Stettin” oraz oddziały piechoty morskiej i wojska lotnicze.
Walki o Świnoujście były dosyć zacięte – Niemcy dostali rozkaz stawiania oporu możliwie najdłużej. Jednak sprawę – oprócz liczebności sowieckiej armii – komplikowało radzieckie lotnictwo bombardujące rejon wyspy. Kiedy sforsowano Świnę, a od zachodu oddziały 2 Armii Uderzeniowej przeprawiły się przez Peene, było wiadomo, że Świnoujście upadnie. Niemcy nie spodziewali się ataku od zachodu. Rzucili tutaj całą swoją obronę, umożliwiając Rosjanom od wschodu spokojne dotarcie do miasta. W efekcie 5 maja Świnoujście, jako ostatnie miasto skapitulowało i powróciło do Polski.
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl