Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Forsowanie Odry

Opublikowano w dniu: 2013-04-16       Aktualizowano w dniu: 2013-04-16 Autor: Marek

Forsowanie OdryPrzeprawa przez Odrę była jednym z ostatnich elementów działań prowadzonych na Pomorzu. Jednak przejście rozlewiska, a co więcej – prowadzenie walk na podmokłym terenie – było bardzo trudnym zadaniem. Dokładnie 68 lat temu rozpoczęła się główna przeprawa wojsk polsko-radzieckich na wysokości miejscowości Siekierki. (Kliknij na mapę aby powiększyć).

Siły biorące udział w walce były ogromne – po polskiej stronie Odry przygotowywało się blisko 2,5 miliona żołnierzy (w tym blisko 400 tys. Polaków). Po zachodniej stronie rzeki czekało na nich blisko milion hitlerowców. Połączone siły polsko-radzieckie dysponowały znacznie większą siłą uderzenia niż przeciwnik – oprócz przewagi liczebnej, wojsko to miało cztery razy więcej artylerii, czołgów i dział pancernych. Z kolei siła Niemców leżała w rozbudowanym pasie obronnych fortyfikacji.

Linia obrony nad Odrą, tzw. Nibelungstellung liczyła trzy pasy umocnień i sięgała 20-40 kilometrów w głąb Niemiec. Na umocnienia składały się liczne transzeje, drewniane i betonowe schrony, zasieki z drutu kolczastego i gęste pola minowe.
1945 - Forsowanie Odry, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Siekierki wybrano na punkt przeprawy, z uwagi na dogodne dojście do rzeki. Wczesnym rankiem, 16 kwietnia rozpoczęła się przeprawa przez Odrę. O godzinie 4.00 operację rozpoczął ostrzał artyleryjski. Chwile później naprzód parła już piechota. Przeprawie przewodzili żołnierze z 1 Dywizji Pancernej. Dotarcie i zajęcie zachodniego brzegu Odry było okupione potężnymi stratami w ludziach oraz ciężkimi walkami z solidnie ufortyfikowanym nieprzyjacielem. Jednakże pod wieczór, na wysokości Siekierek i Gozdowic, drugi brzeg Odry był już zdobyty. Głównym celem było teraz utrzymanie i rozbudowanie pozycji. W ciągu następnych kilku dni, na drugi brzeg przeprawiały się kolejne oddziały.

17 kwietnia żołnierze 11 pułku piechoty wkopali słupy graniczne po zachodniej stronie rzeki. Był to symboliczny gest, który uczcił sukces operacji. Nocą z 19 na 20 kwietnia do walk włączyło się lotnictwo – na pierwsze pozycje obronne Niemców spadły bomby. Później do akcji włączyły się „Katiusze”, niszcząc dwie pierwsze transzeje. Utorowaną przez polskich żołnierzy drogą, o spowitym mgłą poranku i pod gradem artyleryjskich pocisków, do zachodniego brzegu Odry dobijały kolejne łodzie i promy z głównymi siłami uderzeniowymi.
Forsowanie Odry, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Walki nad rzeką i całkowita przeprawa trwała do 20 kwietnia. Tego dnia padły niemieckie linie obrony, a hitlerowcy zaczęli się wycofywać. Podczas trzech dni walk, życie straciło około 2000 polskich żołnierzy.

Po polskiej stronie do zdobycia pozostały już tylko Szczecin, Wolin i Świnoujście. Kolejny tekst - 22 kwietnia.

Uwaga! Polecamy też artykuły o Starych Łysogórkach i Gozdowicach - opisujemy miejsca upamiętniające drugowojenną przeprawę przez Odrę. Odnośniki znajdują się u dołu strony.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Stare Łysogórki - Cmentarz 1 Armii WP

W odróżnieniu od obiegowej wiedzy cmentarz żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego nie znajduje się w Siekierkach a właśnie w Starych Łysogórkach.

Gozdowice - tu, gdzie forsowano Odrę

Gozdowice to niewielka wieś licząca sobie 120 mieszkańców, administracyjnie przynależąca do gminy Mieszkowice w powiecie gryfińskim. To tutaj miała miejsce jedna z najważniejszych bitew Wojska Polskiego podczas II wojny światowej.

69. rocznica Forsowania Odry
Za nami 69. rocznica forsowania Odry. Obchody w gminie Mieszkowice trwały dwa dni. Kwiaty, wspomnienia, otwarcie wystawy i bieg – tak wyglądał kwietniowy dzień pamięci.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90