Wyszukaj:
![]() ![]() ![]() |
|
![]() Bitwa o Chojnę 2014 - część 2
Wizyta Otto Skorzenego, jako element rekonstrukcji historycznej w Chojnie, nie była przypadkowa. Od początku lutego to właśnie pod jego komendą oddziały Waffen-SS tworzyły przyczółek mostowy na Odrze w okolicach miejscowości Schwedt. Być może legenda Skorzenego miała umocnić słabe jednostki niemieckie stacjonujące w Chojnie i wykrzesać ostatki sił by zatrzymać postępujące natarcie Rosjan ku wschodnim granicom Berlina.
Tak też wyglądały pierwsze sceny teatru wojennego, który w niedzielę został rozegrany w centrum miasta. Krótko po wizytacji oddziałów niemieckich pojawili się pierwsi żołnierze radzieckiej piechoty i rozpoczęła się bitwa. Niemcy szybko odparli atak i zmusili przeciwnika do odwrotu. Wtedy czerwonoarmiści wytoczyli ciężki karabin maszynowy, za którym pojawiła się również lekka armata przeciwpancerna „muchobijba” i w końcu czołg T-34. Po niemieckiej stronie był jedynie granatniki ręczne Panzerfaust i Panzerschreck. Nierozwaga radzieckiego dowódcy i ofiarna akcja młodego żołnierza Volkssturmu wyeliminowała jednak czołg z bitwy. Ostatecznie pozostałości oddziałów niemieckich wycofały się w kierunku przyczółka Schwedt, a miasto zostało zajęte przez Armię Radziecką. Ostatnim epizodem walk była wizyta oficera NKWD, który dokonał rewizji rodzimych jednostek, a za stratę pełnowartościowego czołgu nakazał rozstrzelanie dowodzącego natarciem. Sama inscenizacja miała przybliżyć historię sprzed 69 lat i pokazać, że może być ciekawa dla każdego, bez względu na wiek. Należy mieć tylko nadzieję, iż w okrągłą rocznicę 70-lecia wydarzeń z okolic Chojny rekonstruktorzy powrócą do miasta i przedstawią historię jeszcze szerzej. W tej kwestii, jak zwykle decydujący głos ma jednak samorząd. Trzymajmy zatem kciuki za naszych samorządowców! Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
1 2 3 4 5 ![]() ![]() ![]()
![]() |
![]() ![]() Obecna ocena:
![]() Zobacz i zagłosuj!
![]() 101
![]() |