Opublikowano w dniu: 2011-09-27Ostatnia aktualizacja:2011-09-27
Fort Gerharda odegrał w czasie Dni Twierdzy bardzo ważną rolę. To właśnie tu stacjonowały wszystkie oddziały, jakie wcześniej brały udział w Bitwie o Przytór. Pruska fortyfikacja przeżywała wówczas prawdziwe oblężenie zwiedzających.
Przechodząc przez groblę – miejsce łączące dwa brzegi fosy – każdy otrzymał pamiątkowy bilet, który umożliwiał mu wędrówkę przez kolejne epoki. Od średniowiecza po czasy współczesne. W jednym z najlepiej zachowanych europejskich fortów artyleryjskich nikt nie narzekał na nudę. Moc atrakcji wypełniała bowiem cały dzień.
Na początku gości przywitał pruski żołnierz, który pełni tu codzienną wartę. To był jednak koniec uprzejmości. Wojskowa musztra ostudziła euforię zwiedzających, a pasowani na pierwszy żołnierski stopień musieli wykonywać rozkazy Prusaka. W ten sposób zwiedzanie fortu przybrało niepowtarzalny klimat. Zwiedzając obóz chronologicznie według kolejnych epok można było trafić na:
rycerzy z czasów Bitwy pod Grunwaldem
żołnierzy z 4. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego
GRH Borujsko – Ułani II Rzeczypospolitej
GRH 1. CANPARA przy Stowarzyszeniu Zachód 1944 – 1. Kanadyjski Batalion Spadochronowy
GRH 549 VGD przy Stowarzyszeniu Grupa Warowna „Bastion” – 549. Dywizja Grenadierów Pancernych
GIH Pomerania 1945
Teatr Inscenizacji Historycznych z Wałcza – Armia Czerwona
Remiza Artyleryjska Świnoujście
3. PARA przy Stowarzyszeniu Zachód 1944 – współcześni spadochroniarze brytyjscy z czasów wojny w Zatoce Perskiej
Weteran Garaż z wystawą odrestaurowanych pojazdów
Wszyscy członkowie grup rekonstrukcyjnych chętnie odpowiadali na pytania, pozowali do zdjęć, a nawet pozwalali własnoręcznie załadować broń i oddać z niej strzał. Dla zwiedzających otwarto również wystawy Muzeum Obrony Wybrzeża. Najnowszym eksponatem, który od piątku można podziwiać na Forcie Gerharda są części legendarnej maszyny szyfrującej Enigma. W Polsce zachowały się jeszcze 4 eksponaty Enigmy w różnym stanie. Gdyby nie trzech polskich matematyków, kto wie jak mogłaby zakończyć się druga wojna światowa.
Miasteczko historyczne odwiedziło dokładnie 1893 gości. Każdy z nich mógł wziąć również udział w III Turnieju o Szablę Komendanta Fortu. Konkurencja polegała na marszu po wszystkich obozach historycznych i realizowaniu zadań jakie przygotowali poszczególni odtwórcy. Do ostatniej chwili trwała rywalizacja między uczestnikami, każdy bowiem chciał zdobyć szablę komendanta. Ostatecznie najlepszym okazał się Maksymilian Gonciarz, choć do zakończenia turnieju prowadził Darek Wojar.
Już wiadomo, że za rok w Forcie Gerharda znów powstanie miasteczko historyczne. Nie pozostaje nic innego jak zaprosić Was do odwiedzania Fortu Gerharda!
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
1
2
3
4
5
Filmy:
SZKOLENIE KOMANDOSOW-FORT WSCHODNI SWINOUJSCIE
SWINOUJSCIE ,MIEDZYZDROJE 2009
Autor: 45bolo
Czas: 6:36
Data dodania: 2009-11-27
Nowe eksponaty w Forcie Gerharda
Nowe eksponaty trafiły do Foru Gerharda w Świnoujściu.
Autor: onlineGS24
Czas: 2:4
Data dodania: 2009-10-19
Zobacz także:
Polskie Państwo Podziemne w walce z bronią V
Filmowy agent 007 mógłby się u nich uczyć! Agenci Polskiego Ruchu Oporu w czasie drugiej wojny światowej rozpracowali tajemnicę niemieckiej wunderwaffe i z ściśle strzeżonego poligonu wykradli czternasto metrową rakietę V-2.
Rekonstrukcja historyczna - zabawa czy idea?
Historia to jeden z najciekawszych tematów książek, filmów i licznych legend. To trwały zapis ludzkości i odpowiedź na pytanie – skąd przyszliśmy i dokąd zmierzamy. Czemu więc nie postarać się o odtwarzanie historii z możliwie wiernym zachowaniem jej aspektów?
Pasja kieruje życiem?
Są wśród nas prawdziwi zapaleńcy. Swoją pasję traktują jak życiową misję. Realizują ją nie tylko dla własnej przyjemności. Potrafią się nią dzielić. Przykładem tego jest Piotr Piwowarczyk - komendant Fortu Gerharda. Czym jest dla niego owa pasja?
Chorzelin - Świnoujska Atlantyda
Chorzelin (Osternothafen) - to nazwa miejscowości, której próżno szukać na współczesnych mapach Wolina i Uznamu. Tysiące turystów, którzy wdrapują się po 300 schodkach na sam szczyt świnoujskiej latarni morskiej nie domyślają się, że spoglądając z jej szczytu, stoją w niemal samym środku prawdziwej Świnoujskiej Atlantydy!
Świnoujście. Rekonstrukcje historyczne
Świnoujście to nie tylko atrakcyjne miejsce na urlop. Tutaj każdego roku odbywają się imprezy, będące rekonstrukcją historycznych zdarzeń, bitew i epizodów wojennych.
Bitwa o Przytór - 2011
W sobotę 24 września w Przytorze – wschodniej dzielnicy Świnoujścia – miała miejsce zacięta bitwa. Naprzeciw siebie stanęły niemieckie i rosyjskie oddziały z czasów drugiej wojny światowej.
Odwet Żelaznego - inscenizacja 2012
”Odwet Żelaznego” to już trzecia z kolei inscenizacja, którą rozegrano w Szczecinie i to w okresie niespełna pięciu miesięcy. Wydarzenie zorganizowano z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Piknik Historyczny Dąbie 2012
Szkoda, że nie starczyło funduszy na inscenizację. Taką, jaka była w 2011 roku, ale i tak było fajnie. Można było postrzelać z różnorakiej broni, przejechać się Dodge po parku i zjeść pyszną grochówkę.
Oby tak dalej. Miejmy nadzieję, że za rok będzie równie dobra impreza.
Targi turystyczne - Piknik nad Odrą 2012
W ubiegły weekend serwis zp.pl miał przyjemność uczestniczyć w Targach Turystycznych market Tour. Cała impreza odbywała się jednocześnie z Piknikiem nad Odrą. Weekend obfitował w atrakcje zarówno dla duszy, jak i ciała
Ostatnie dni II wojny światowej - 2012
Pod takim hasłem rozegrano manewry wojskowe grup rekonstrukcyjnych w Wałczu. Całe wydarzenie miało uświetnić otwarcie modernizowanego skansenu fortyfikacyjnego „Grupa Warowna Cegielnia”.
Dni Twierdzy na Wyspach - 2012
W tym roku impreza odbywała się już po raz drugi. Po raz drugi również zaskoczyła odwiedzających swoim bogatym programem. Było, między innymi miasteczko historyczne, koncert Pipes & Drums, a zamiast jednej, mieliśmy aż trzy inscenizacje!
Dni Twierdzy na Wyspach 2012 - Bitwa o Arnhem
Kolejna, druga już część galerii z niezwykle popularnej imprezy – Dni Twierdzy. W roku 2012 bylismy świadkami drugiej edycji. Znów byliśmy zaskoczeni ilością atrakcji. Głównym punktem programu były trzy inscenizacje prezentujące różne okresy i fronty wojen światowych.
Dni Twierdzy na Wyspach 2013
„To była najlepsza impreza kończąca lato” takimi słowami częstowali widzowie rekonstruktorów i organizatorów Dni Twierdzy na Wyspach 2013. Inscenizacja „Normandia 44” była „gwoździem” programu i wyszła naprawdę imponująco!
Gość Doszły mnie jakieś słuchy, że w przyszłym roku też będzie wielka inscenizacja historyczna. Tylko jakby inny front? Ma ktoś jakieś bliższe dane na ten temat?
Gość Tak, Dni Twierdzy 2012 to inscenizacja walk ulicznych z operacji Overlord, czyli lądowania we Francji. Termin taki sam jak w tym roku - ostatni weekend września. Tyle wiadomo na dziś.
Kazimierz Dolny Pokoje gościnne Beitenu w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego, pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->
Zamek Gniew Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza. ----->
Karpacz. Hotel Artus Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór. ----->
Łagów. Bukowy Dworek Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem. ----->