Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Gardno - cysterska osada

Opublikowano w dniu: 2010-12-27       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Wieś na Równinie Wełtyńskiej, administracyjnie przynależna do gminy Gryfino, oddalona o około 8 km na zachód od jej siedziby. Miejscowość o luźnej zabudowie, niezalesiona, położona na skrzyżowaniu dróg. Do roku 1945 występowała pod niemiecką nazwą Garden.

Od 1240 roku była własnością cystersów z Kołbacza, którzy zostali tu sprowadzeni w 1173 roku z duńskiego Esrum. W 1242 roku była wzmiankowana w dokumencie wystawionym na rzecz opactwa w Kołbaczu.

W pierwszej połowie XIII wieku, na niewielkim wzniesieniu w centrum wsi, wybudowano kościół, który jest obecnie jedną z najstarszych tego typu budowli na Pomorzu Zachodnim. Jako budulca użyto kwadr granitowych w różnym stopniu obróbki, które połączono w murze zaprawą wapienną. Świątynia jest budowlą salową, orientowaną, o ciekawej bryle. Założona na planie prostokąta, pozbawiona wieży, ma wyodrębniony węższy, prostokątny chór, który zakończono od wschodu półokrągłą apsydą.

Gardno. Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W zachodniej ścianie znajduje się główne wejście do kościoła. Prowadzi przez trójuskokowy portal o lekko ostrym łuku, który wykonano z klińców granitowych. Na elewacji południowej dwa portale jednouskokowe o półokrągłym zamknięciu, umieszczone w murze nawy i prezbiterium. W elewacji apsydy trzy promieniście rozłożone okna zachowane w pierwotnej formie. Okna na południowej i północnej elewacji w zmienionej formie po XIX wiecznej przebudowie. Obecnie w stylu neoromańskimi z ceramicznym ościeżem. Dawniej, przed przebudową, wykonane były z ciosów granitowych, zamknięte półkoliście i rozglifione na zewnątrz.

Podczas przebudowy w 1893 roku zmieniono również zachodni i wschodni szczyt murów. Obecnie wykonane z cegły zwieńczone są sterczynami. W podobnej formie wykonano łuk tęczowy, który łączy nawę z prezbiterium. Mury przykryte zostały dwuspadowym dachem z ceramiczną dachówką.

Gardno. Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Wnętrze świątyni z drewnianym stropem za wyjątkiem apsydy gdzie konchowe sklepienie wykonano z drobnego kamienia pokrytego grubą warstwą zaprawy a następnie ceramiczną dachówką. Wyposażenie świątyni nie pochodzi z czasów pierwotnych.

W 1945 roku, podczas działań wojennych, świątynia została zdewastowana, a po wojnie popadła w ruinę. Odbudowano ją dopiero w 1978 roku. W maju tego samego roku konsekrowana pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Gardno. Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Obok kościoła rośnie pomnik przyrody, potężny dąb imieniem Kasztelan. W drugiej połowie XIX wieku ówczesny właściciel Gardna wybudował cukrownię, po której do dziś nie zachował się żaden ślad. Po dawnym majątku zostały jeszcze zabudowania folwarczne i przyległy park.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90