Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Glinna – cmentarz żołnierzy niemieckich

Opublikowano w dniu: 2010-10-01       Aktualizowano w dniu: 2018-02-19

Cmentarz Wojenny Żołnierzy Niemieckich w Glinnej (Deutsche Kriegsgräberstätte Neumark) jest symbolem pojednania polsko-niemieckiego, przyczyniającym się do budowania zaufania i zachowania w pamięci wydarzeń historycznych. Powstał on w wyniku porozumienia szefów rządów Polski i Niemiec – Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla.

Na terytorium RP od 1990 roku prowadzona jest ekshumacja żołnierzy niemieckich poległych i pochowanych na terytorium Polski, zgodnie z polsko-niemieckim traktatem o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Nekropolia w Glinnej jest jednym z 13 cmentarzy wojennych w Polsce, gdzie pochowani są żołnierze niemieccy, którzy zginęli podczas działań wojennych na terenie naszego kraju.

Glinna. Cmentarz wojenny.

Oficjalne otwarcie cmentarza nastąpiło 15 lipca 2006 roku. Cmentarz w Glinnej powstał w latach 2001-2004 jako efekt współpracy Fundacji "Pamięć" (reprezentującej Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorgei) Gminy Stare Czarnowo, która bezpłatnie przekazała teren. Cmentarz docelowo będzie mógł pomieścić 32 000 grobów, stając się tym samym największą w Polsce nekropolią, w której pochowani będą niemieccy żołnierze polegli podczas II wojny światowej. Nadzorem nad ekshumacją i przeniesieniem szczątków na cmentarze wojenne, zajmują się polska Fundacja Pamięć i Niemiecki Narodowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi.

Cmentarz w Glinnej znajduje się na polanie, na skraju Puszczy Bukowej, przy drodze ze Starego Czarnowa do Ogrodu Dendrologicznego. Wzdłuż cmentarnych alejek usytuowane są kamienne krzyże pod którymi pochowano szczątki ekshumowany żołnierzy. W centralnym punkcie nekropolii znajdują się granitowe tablice z wyrytymi w nich nazwiskami pochowanych tu żołnierzy niemieckich. Obecnie na cmentarzu w Glinnej spoczywa 17 000 Niemców, poległych na ziemiach Pomorza Zachodniego.

Glinna. Cmentarz wojenny.

W czasie II wojny światowej, na polskich ziemiach zginęło 468 000 żołnierzy niemieckich z różnych formacji wojskowych. W obu wojnach światowych na terenie Polski poległo ich ponad 850 000. Od początku lat 90. XX wieku, gdy nastąpiła normalizacja stosunków Polski ze zjednoczonymi Niemcami, rozpoczęto prace zmierzające do uporządkowania kwestii wojennych pochówków niemieckich. Sprawą tą zajęły się Polski Czerwony Krzyż oraz Ministersto Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej. Od lipca 1998 roku opieka nad nowo powstającymi cmentarzami żołnierzy niemieckich stała się zadaniem Polskiej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Glinna. Cmentarz wojenny.

Zdjęcia: 2012.05.01
Glinna – cmentarz żołnierzy niemieckich
Glinna – cmentarz żołnierzy niemieckich
Glinna – cmentarz żołnierzy niemieckich
Glinna – cmentarz żołnierzy niemieckich
Glinna – cmentarz żołnierzy niemieckich

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Puszcza Bukowa - czy ją znasz?
Puszcza Bukowa, a właściwie  Szczeciński Park Krajobrazowy "Puszcza Bukowa", powstał setki lat temu, nie uwzględniając oczywiście działalności lodowca, ale pod taką nazwą funkcjonuje dopiero od 4 listopada 1981 roku. Jego powierzchnia to w sumie 20 938 ha podzielona na pięć gmin: Szczecin, Stare Czarnowo, Gryfino, Bielice i Kobylanka.
Puszcza Bukowa. Pamięć w kamieniu zaklęta
W leśnej otulinie drzew, wysoko ponad szemrzącym strumykiem, stoi pomnik. Kamienny obelisk poświęcony pamięci nadleśniczego Carla Ludwiga Gené znajduje się w północno-wschodniej części Puszczy Bukowej.
Chojna - Cmentarz Wojenny
Chojna jest kolejnym miejscem w powiecie Gryfińskim, gdzie możemy znaleźć cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej. Założono go w latach 1950-1955. Na tym cmentarzu pochowanych jest 3985 żołnierzy w tym 972 znanych z nazwiska.
Myślibórz - Cmentarz Wojenny
Myśliborski cmentarz wojenny założono na wzniesieniu ze szczytem znajdującym się na wysokości 69,1 metrów n.p.m. Miejsce pochówku żołnierzy poległych w walkach o wyzwolenie Pomorza Zachodniego jest atrakcyjnie położone na Półwyspie Ptasim przy północno-zachodnim brzegu Jeziora Myśliborskiego.
5 miejsc, które trzeba zobaczyć
Zapraszamy na wędrówkę wśród barlineckich lasów, jezior i wąwozów. Wszystko w otoczeniu niezwykłych historii i magicznych legend.
Rowerowa pętla po puszczy
Puszcza Bukowa – raj dla miłośników dwóch kółek. Podjazdy, zjazdy, przełęcze i wąwozy. Podsuwamy pomysł na rowerową wycieczkę do lasu.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
Ogród dendrologiczny w Glinnej...
 
Wieś owalnica, dawniej niemiecki Kort...
 
Jak głoszą podania, miejscowość zosta...
 
Binowo kojarzy się z kilkoma atrakcja...
 
W leśnej otulinie drzew, wysoko ponad...
 
XII wiek na Pomorzu Zachodnim to okre...
 
Oto część miasta niemalże w całości o...
 
Puszcza Bukowa, a właściwie  Szc...
 
Wieś na Równinie Wełtyńskiej, ...
 
Chlebowo to miejscowość sołecka należ...
 
Jak głoszą podania, wieś została zało...
 
Żelewo, dawniej Seelow, wieś położona...
 
Nazwano je Uroczysko Mosty. Kontakt z...
 
Jezioro Miedwie. Nieprzebyta tafla bł...
 
W drugiej połowie XIX wieku, Szczecin...
 
Wełtyń to duża wieś około 6 kilometr&...
 
Na szczycie wzniesienia po zachodniej...
 
To jedno z najbardziej znanych miejsc...
 
Stara osada leżąca obecnie w gminie G...
 
 
Jezioro Wełtyńskie to największy zbio...
 
Kościół w Dąbiu to jedna z naj...
 
W walkach o Dąbie znaczny udział miel...
 
Jezioro Wirów to niewielki zbi...
 
Czym zaskoczył Piknik Lotniczy 2012 w...
 
Duża wieś owalnica położona w kotlini...
 
Ryszewko leży około 2 km na wsch&oacu...
 
11 kilometrów na północ...
 
Żabów to wieś, o której...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90