Zaledwie 30 kilometrów od największej nekropolii w Polsce – Cmentarz Centralny w Szczecinie – znajduje się gryfiński Cmentarz Wojenny. To największa nekropolia w Polsce, na której pochowano radzieckich żołnierzy. Wszyscy polegli w walkach o odzyskanie Pomorza Zachodniego. Kwatera znajduje się we wschodnim krańcu cmentarza komunalnego i powstała w 1946 roku.
Ekshumacje ofiar wojny trwały od zakończenia walk do 1969 roku. Poległych przenoszono, między innymi z okolic Gryfina, Trzebiatowa, Stargardu Szczecińskiego i Goleniowa. Obecnie na gryfińskim cmentarzu wojennym znajduje się 7134 mogił w tym około 1300 żołnierzy znanych jest z nazwiska. Kwatera podzielona jest na dwie części rozplanowane wokół centralnej osi. Najbardziej w oczy rzucają się płyty nagrobne z umieszczonymi na nich nazwiskami rosyjskich żołnierzy. U ich podstawy tarasowo zorganizowane pola z nasadzonymi różami.

W centralnej części cmentarza wojennego znajduje się ciekawy pomnik autorstwa Sławomira Lewińskiego – ten sam artysta wykonał pomnik Braterstwa Broni znany ze szczecińskiego cmentarza. Gryfińska rzeźba przedstawia stylizowane flagi zwycięstwa zespolone ze sobą. Poniżej niezwykle przejmujące sceny:
- po jednej stronie pomnika kobieta z chlebem i starszy mężczyzna z orłem na tarczy witają żołnierzy,
- po drugiej stronie okrutne sceny z wojennej codzienności.
Przed pomnikiem umieszczono jeszcze tablicę pamiątkową: „Bohaterom Armii Radzieckiej poległym w roku 1945 w bitwie o wyzwolenie Gryfina spod jarzma hitlerowskiego – społeczeństwo Ziemi Gryfińskiej”.
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl