Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Grzybno - z książęcego nadania

Opublikowano w dniu: 2011-06-15       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Dawna, niemiecka nazwa Grzybna – Thaensdorf (Thomistorp), pochodzi prawdopodobnie od imienia sołtysa Antoniego. Rozpatrując jednak nazwę w dosłownym znaczeniu uzyskalibyśmy – wieś na nizinie. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1194 roku.

Dziś miejscowość przynależy administracyjnie do gminy Chojna i jest oddalona o około 11 kilometrów na północny-wschód od jej siedziby. Owe tereny zaliczano niegdyś do Ziemi Bańskiej, którą książę szczeciński Barnim I nadał w 1235 roku zakonowi templariuszy. W źródłach wspomina się również nadanie praw niemieckich w 1327 roku. Można więc przypuszczać, iż zakon templariuszy czynnie uczestniczył w zasiedlaniu miejscowości ludnością niemiecką.

Po kasacji zakonu templariuszy jego dobra przejęli joannici, a sama wieś do roku 1637 pozostawała w granicach księstwa zachodniopomorskiego. Po sekularyzacji zakonu jego dobra, miedzy innymi w Swobnicy, przejął ród Hohenzollernów. Grzybno, będące niegdyś pod zwierzchnictwem zakonnym, należało jednak wówczas do Margrabiów ze Schwedtt. W roku 1868 wieś zaliczano do domeny państwowej. Istniał tu wówczas folwark państwowy. Do dziś zachowały się jeszcze jego zabudowania. Oprócz folwarku wymieniano również 12 dużych gospodarstw chłopskich, 28 budynków mieszkalnych, 48 budynków gospodarczych oraz karczmę.

Grzybno. Kościół z XIII wieku.

Przed wojną wieś należała do powiatu Gryfińskiego – wówczas Greifenhagen, gdzie między innymi załatwiano sprawy skarbowe. W sprawach sądowych można było udać się do Bań, a Urząd Stanu Cywilnego znajdował się w pobliskiej Swobnicy. W samym Grzybnie znajdował się Urząd Pocztowy, szkoła oraz kościół – wówczas ewangelicki. Do dziś pozostaje on najcenniejszym zabytkiem wsi i częstym miejscem spotkań mieszkańców. Wybudowano go w drugiej połowie XIII wieku, najprawdopodobniej między 1260-1270 rokiem. Fundamenty rozplanowano na rzucie prostokąta z wydzielonym, po wschodniej stronie, węższym prezbiterium. Mury wzniesiono z kostki granitowej i przykryto dwuspadowym dachem, nieco niższym nad prezbiterium. Dach obecnie jest odnowiony i pokryty dachówką karpiową.

Bryła świątyni jednoznacznie kojarzy się z kaplicą templariuszy w niedalekiej Rurce. Podobne założenia architektoniczne i okres budowy mogą wskazywać, iż powstała właśnie za sprawą braci zakonnych z rureckiej komandorii. Świątynia była kilkukrotnie przebudowywana. W XVIII wieku powiększono okna, przebudowano zachodnią ścianę i wybudowano wieżę w konstrukcji ryglowej, którą następnie w 1837 roku zwieńczono iglicą.

Grzybno. Kościół z XIII wieku.

Budowla ucierpiała w czasie drugiej wojny światowej, a odbudowy podjęto się już w 1946 roku. Wówczas była ponownie konsekrowana pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy. W roku 1967 wydano pozwolenie na rozebranie ryglowej wieży. Zastąpiono ją później niewielką wieżyczką, która wznosi się ponad dachem w zachodniej części nawy. Cała wieżyczka jest pokryta ocynkowaną blachą i zwieńczona dachem kopertowym.

Zachodnia ściana kościoła jest obecnie otynkowana. W jej licu znajduje się główne wejście z drewnianymi drzwiami o półokrągłym wykroju w zwieńczeniu. Dawniej, po północnej stronie, znajdował się jeszcze jeden portal wejściowy - do dziś zachował się jego zamurowany relikt. Powyżej głównych drzwi wejściowych, symetrycznie rozmieszczono dwie wnęki okienne o prostych ościeżach z ukośnymi parapetami i półkolistym zwieńczeniem. W narożach  zachodniej ściany wymurowano przypory okalające zarówno część ścian nawy jak również samą ścianę zachodnią. Pochodzą one z okresu przebudowy kościoła.

Założenie architektoniczne okien jest spójne dla całej świątyni. Proste, nieco rozglifione, tynkowane ościeża od góry zwieńczone są półkoliście, u dołu natomiast skośnym parapetem. Różnią się one jedynie wysokością wnęk. W murach nawy widać jeszcze pozostałości po dawnych wnękach okiennych w postaci ceglanych, wąskich zamurowań.

Grzybno. Kościół z XIII wieku.

Wnętrze kościoła kryje, wsparty na czterech słupach, drewniany chór muzyczny z płycinową balustradą, na której umieszczono cztery obrazy z 1693 roku. W prezbiterium barokowy, dwukondygnacyjny ołtarz z drugiej połowy XVIII wieku, tęcza w formie pełnego łuku oraz polichromowane stropy belkowe.

Plac kościelny nadal pełni funkcję cmentarza i ogrodzony jest kamiennym murem, wspieranym od zewnątrz przyporami. Obok kościoła znajduje się jeszcze dzwonnica, a  na niej niewielki, jednak wciąż użytkowany dzwon.

Oprócz kościoła warto również zwiedzić zabudowania  pofolwarczne w południowo-zachodniej części wsi. Wśród nich odnaleźć można pałac z 1905 roku. Prawdopodobnie powstał on w wyniku przebudowy wcześniejszej budowli, później także przebudowywany w latach 1958-1977. Murowany z cegły, dwukondygnacyjny, z ryzalitem bocznym, nie przedstawia w chwili obecnej konkretnego stylu w architekturze. Przy pałacu można pospacerować w niewielkim parku.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
Obecnie duża, nieco zapomniana wieś, ...
 
Duża wieś sołecka w gminie Widuchowa,...
 
Wieś należąca do gminy Banie, położon...
 
Historia miejscowości zaczyna się w ś...
 
Trzcińsko-Zdrój jest miastem i...
 
Pierwsze, pisane wzmianki o Lisim Pol...
 
Dłusko Gryfińskie to jedna z niewielu...
 
Duża wieś oddalona o 4 km na południo...
 
Niewielka wieś wzmiankowana już w 120...
 
To jedna z tych miejscowości, kt&oacu...
 
Pierwsza wzmianka o miejscowości poch...
 
Duża wieś o czytelnym układzie owalni...
 
Średniej wielkości wieś, oddalona o o...
 
Wieś należąca obecnie do gminy Widuch...
 
Chojna jest to miejscowość położona w...
 
Miejscowość położona na dawnych teren...
 
Turystyka rowerowa to ta dziedzina ak...
 
Chojna jest kolejnym miejscem w powie...
 
Pierwsze osady ludzkie na terenie gmi...
 
Średniowieczna owalnica administrowan...
 
Duża wieś w gminie Banie położona nad...
 
Przyroda otaczająca Babinek jest jest...
 
Wieś na uboczu głównych trakt&...
 
Godków, a dawniej niemiecki J&...
 
Sosnowo to miejscowość oddalona około...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90