Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Grzymiradz - wykarczowane pole

Opublikowano w dniu: 2010-11-15       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Grzymiradz zamieszkuje niespełna 200 osób. Jest to jedna z najmniejszych wsi w gminie Dębno. Nazwa pochodzi z niemieckiego i oznacza „wykarczowane pole” (Grünenrod 1333, Grünrade 1945). Wzmianka o miejscowości po raz pierwszy pojawia się w latach 30. XIV wieku.

Podobnie jak pozostałe miejscowości znajdujące się w dzisiejszej gminie Dębno, przez wiele wieków tereny te znajdowały się pod panowaniem niemieckim. Pozostałością tamtych czasów jest wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku kościół, obecnie pw. św. Ottona Biskupa. Wybudowany na rzucie prostokąta, którego podstawowym budulcem były kamienie polne, został zorientowany w kierunku Jerozolimy.

Grzymiradz. Kościół pw. św. Ottona Biskupa.Późniejsze prace związane z przebudową kościoła nadały mu barokowego wyglądu. Pod koniec XVIII wieku dobudowano wieżę kościelną. Podczas II wojny światowej kościół został spalony, a następnie wysadzony w powietrze przez żołnierzy radzieckich. Dopiero w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku udało się go odbudować.

Oprócz kościoła, wieś kryje w sobie również ruiny pałacu, który przez wiele lat służył jako budynek szkolny. Niestety w 1996 roku spłonął i do dzisiaj nie jest użytkowany. Mimo zniszczeń wciąż można dostrzec wyraźny neoklasycystyczny styl budowli.

Do pałacu przylega kompleks parkowy o powierzchni ok. 3,5 ha, który został utworzony w 1872 roku przez Hermana von Hertella. W parku znajduje się 37 gatunków roślin: drzewa liściaste (22 gatunki), drzewa iglaste (3 gatunki) oraz 12 gatunków krzewów i pnączy. Średni wiek drzewostanu szacuje się na 150-200 lat.

Obecnie park stoi zaniedbany czego śladem jest całkowicie zatarty układ komunikacyjny, z którego zachowała się tyko jedna aleja. W 1977 roku cały kompleks parkowo-pałacowy został wpisany do rejestru zabytków.

Grzymiradz. Spalony pałac z XIX w.(?)


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
  1. Gość
    Gość  Ten pałacyk pamiętam gdy miał dach, piekny przy tym ogród... Zapuszczony, zapomniany i zaniedbany popadł w ruinę. Najleprze, że nasze władze zamiast czegoś wreszcie dokonać i zadbać czekają by ten piękny folwark zapadł się pod ziemię. Wystarczyłoby nie blokować dzierżawy lub zakupu... Co za kraj, za niszczenie mienia dostaje się premię urzędniczą i nikt tego nie rozlicza. Smutny obserwator
    2012-09-01 09:43 · Odpowiedz · Raportuj
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90