Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Gudzisz - koniec świata?

Opublikowano w dniu: 2013-01-24       Aktualizowano w dniu: 2013-01-24 Autor: Kamil

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie
Gudzisz to niewielka wieś atrakcyjnie położona nad rzeką Myślą. Pod względem administracyjnym Gudzisz należy do gminy Boleszkowice i jest oddalony zaledwie 5 kilometrów na południowy-wschód od siedziby gminy. Historia miejscowości związana jest z zakonami rycerskimi, jakie występowały na terenach Pomorza Zachodniego. Pierwsze, potwierdzone dokumentami, wzmianki o wsi Gudzisz można odnaleźć w 1262 roku.

Wcześniej, bo w roku 1232, książę wielkopolski Władysław Odonicz nadał wieś Chwarszczany i przyległe jej ziemie zakonowi templariuszy. Mowa tu o 1000 łanach ziem, co odpowiada dziś około 17 tysiącom hektarów. Wspomniany obszar to ziemie między Odrą, Wartą i Myślą, a więc również tereny, na których dziś leży opisywana miejscowość.
Gudzisz - Kościół z XIX wieku.
Dokument z 1262 roku, był tak naprawdę potwierdzeniem wcześniejszych nadań. Nie był jednak wydany przez księcia wielkopolskiego, a przez margrabiów brandenburskich. W świetle ekspansji dynastii askańskiej na ziemie po wschodniej stronie Odry – lata pięćdziesiąte XIII wieku – dobra zakonu templariuszy na ziemiach wokół Myśli były zagrożone. Dokładnie 31 grudnia 1262 roku margrabiowie zawarli ugodę z wielkim mistrzem templariuszy działających na terenie Niemiec i w krajach słowiańskich. Na mocy porozumienia Rycerze Świątyni z Chwarszczan mieli zrzec się praw do komandorii myśliborskiej, a także kilku miejscowości leżących przy drodze do Gorzowa. Otrzymali jednak w zamian Chwarszczany i przyległe ziemie, w tym również Gutistorp – dzisiejszy Gudzisz.
Rzeka Myśla - widok z elektrowni wodnej Gudzisz.
Po sekularyzacji zakonu wieś weszła w posiadanie spadkobierców templariuszy, zakonu joannitów. Ich zwierzchnictwo zostało przerwane w roku 1540, kiedy to Chwarszczany zostały zajęte przez margrabiego Jana z Kostrzyna.

Dwa stulecia później w okolicy Gudzisza miały miejsce głośne wydarzenia z czasów wojny siedmioletniej – pierwszej wojny o światowym zasięgu. To właśnie w okolicach tej wsi oddziały pruskie prowadziły działania pozorujące atak wojsk. Stacjonujące na wschód oddziały rosyjskie miały myśleć, że atak nastąpi właśnie od strony Gudzisza. Tymczasem armia pruska planowała okrążenie od południa i wschodu. Dokładnie 28 sierpnia 1758 roku miała miejsce wielka bitwa, która pochłonęła tysiące żołnierzy po obu stronach konfliktu. Walki toczyły się na polach między Gudziszem, Sarbinowem, Chwarszczanami i Cychrami i przeszły do historii jako jedna z najkrwawszych.
                                                                                    
  Bogusław - w imię rycerza!

Kolejne działania wojenne miały miejsce dopiero w roku 1945 i są związane z zajęciem wsi przez wojska 1 Armii 1 Frontu Białoruskiego. Nie odnotowano jednak większych zniszczeń.

Obecnie Gudzisz jest ciekawym miejscem na wycieczkę. Poza wspomnianą historią warto zwrócić tu uwagę na ciekawe zabytki. Jednym z nich jest kościół z 1845 roku. Wybudowano go na miejscu wcześniejszej, ryglowej świątyni. Przypuszcza się jednak, że obecna budowla to już trzecia z kolei świątynia w Gudziszu. Pierwsza miałaby powstać jeszcze w epoce średniowiecza. Brak jednak potwierdzenia jej istnienia w zachowanych dokumentach.

Obecna świątyni to bardzo ciekawa budowla, inna niż większość tradycyjnych kościołów. Wybudowano ją na planie prostokąta jako jednonawową. Po wschodniej stronie znajduje się pięcioboczna apsyda. Brak jednak zachodniej wieży. Wysokie mury nawy ułożono z kamieni polnych wiązanych zaprawą wapienną. Naroża nawy, jak również naroża apsydy, ościeża portali i okien wymurowano z cegły. Ceglane są również oba szczyty schodkowe i północna zakrystia. W szczytach zastosowano bogate zdobienie z piramidalnie ułożonych blend z ostrołukowym wykrojem. Kościół poświęcono w 1948 roku.

Kościół to nie jedyna atrakcja jaką można zwiedzać w okolicy. Równie ciekawa budowlą jest elektrownia wodna z 1922 roku. Generator czystej energii działa bez przerwy do dziś i jest doskonałym przykładem, jak można w czysty sposób pozyskać energię elektryczną z płynącej rzeki. Obiekt jest w stanie wyprodukować około 170 kilowatów energii elektrycznej.

Armata przeciwlotnicza Flak 8,8 cm. Podobna, o kalibrze 7,5 stacjonowała pod wsia Gudzisz.
Poglądowa fotografia działa Flak kaliber 8,8 cm - późniejsza wersja flaka 7,5 cm: Wikipedia, autor: Balcer
Jeśli tylko będziecie chcieli udać się na spacer w poszukiwaniu przygody, okolice Gudzisza z pewnością Was nie zawiodą. Wystarczy oddalić się nieco na południe od zabudowań i iść wzdłóz drogi prowadzącej do cmentarza. Zaledwie 100 metrów na południowy-zachód od nekropolii ujrzycie betonowy krąg z ośmioma wystającymi śrubami. To nic innego jak standardowy fundament pod niemieckie działo przeciwlotnicze Flak 7,5 cm. Nie wiadomo, czy była to osamotniona, pojedyncza bateria, czy może stanowisk było więcej. Prawdopodobnie sama armata została zdemontowana przez wkraczającą do Gudzisza armię radziecką. Z pewnością nie zdemontowały go wycofujące się oddziały niemieckie. Stan fundamentu i śrub mocujących nie wskazuje również na zniszczenie baterii w czasie działań wojennych.

Jeśli od militariów wolicie piękno przyrody to również doskonale trafiliście. Jeśli tylko przespacerujecie dalej na południe dojdziecie do „Torfowiska Gudzisz”. Obszar znajduje się na skraju łąk i lasu około 500 metrów od wspomnianego stanowiska Flak 7,5 cm. Powierzchnia torfowiska sięga około 21 hektarów. Nie trzeba być wprawnym obserwatorem i znawcą przyrody by dostrzec jej piękno, a jest tu co oglądać.

Roślinność środowisk podmokłych jest bardzo fotogeniczna. Pamiętać należy również, że gdzie bogata roślinność tam i ciekawe gatunki świata zwierząt. Na szczególną uwagę zasługują gęgawy, żurawie, kszyki, czy błotniak stawowy. Dziś cały obszar jest chroniony jako użytek ekologiczny.

W pobliżu Gudzisza zobaczycie też coś o czym myślała już cywilizacja Majów. Mowa o końcu świata! Każdy z nas podświadomie o tym myślał i zastanawiał się co nastąpi 21 grudnia 2012 roku. Szczęśliwie zapowiadany koniec świata nie nadszedł. Macie jednak niepowtarzalną okazję by ujrzeć go już dziś! Między Gudziszem, a Reczycami – kolejna miejscowość w biegu rzeki Myśli, oddalona o kilometr na zachód – w modrzewiowym lesie znajdziecie punkt widokowy „Koniec Świata”. Być może odnajdziecie tam odpowiedź na pytanie, które zadajemy sobie wszyscy.

Przez Gudzisz przebiega rowerowy szlak turystyczny „Z biegiem Myśli”, który liczy ponad 112 kilometrów. Swój początek ma w Jedlicach (gmina Lipiany), a kończy się w Kostrzynie nad Odrą.

Szlak rzeki Myśli można tez pokonać kajakiem. Taki spływ może mieć swój koniec w korycie Odry, które otworzy Wam drogę na zwiedzanie jeszcze wielu ciekawych miejscowości.
 
Nowa warstwa...

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Kajakiem po Myśli
Myśla jest jedną z najbardziej popularnych tras wśród kajakarzy. Jej meandrujące koryto jest nie lada atrakcją dla łowców pięknych widoków. Podczas spływu tą rzeką, natrafimy na szereg ciekawych miejscowości. Czasem warto zejść na ląd, aby lepiej poznać Pomorze Zachodnie.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90