Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Jarszewo - kościół pw. Narodzenia NMP

Opublikowano w dniu: 2010-10-04       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Jarszewo to wieś sołecka w powiecie kamieńskim, położona 5 km na południe od Kamienia Pomorskiego i 52 km na północ od Szczecina. Najciekawszymi obiektami turystycznymi w tej miejscowości są: kościół z XVI wieku z cennymi malowidłami, neogotycki budynek z czerwonej cegły datowany na pierwszą połowę XIX wieku oraz stare drewniane chałupy.

Przed II wojną światową w Jarszewie znajdowały się dwa kościoły, jeden wyznania luterańskiego, który rozebrano po 1945 przez ówczesne władze państwowe. Obecny kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny datuje się na pierwszą połowę XVI wieku. Parokrotnie uszkodzony i odbudowany, przetrwał do naszych czasów.

Jarszewo. Kościół pw. Narodzenia NMP.

Kościół został wzniesiony w centrum wsi, a jako główny budulec posłużyły kamienie polne. Cegieł użyto jedynie w obramowaniach drzwi i okien oraz w partii cokołu i gzymsu wieńczącego. Ściany z powodu powolnego rozchodzenia się wzmocniono poprzez oskarpowanie.

W 1750 roku poszerzono nawę kościoła oraz dobudowano zakrystię, a w 1913 roku przeprowadzono gruntowny remont stropu oraz podniesiono ściany kościoła. W tym samym roku odmalowano wnętrze i odnowiono polichromię całego wyposażenia. Na początku XX wieku dobudowano od zachodu wieżę o konstrukcji ryglowej, która w 2002 przeszła całkowity remont a hełm wieży pokryto blachą miedzianą.

Jarszewo. Kościół pw. Narodzenia NMP.

Wnętrze kościoła w 1681 roku zostało wymalowane przez Joachima Selina, które zachowało się do dzisiaj, podobnie jak ołtarz z XVI wieku i barokowa ambona. Warto również zwrócić uwagę na XV-wieczny krucyfiks, emporę chórową z polichromią z XVII wieku oraz malowane ławki.

Teren wokół kościoła otoczony murkiem pełnił niegdyś funkcję cmentarza lokalnej gminy protestanckiej. Obecnie znajduje się tutaj pamiątkowa tablica upamiętniająca ofiary II wojny światowej oraz mieszkańców tych ziem sprzed 1945 roku.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90