Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Jezioro Turkusowe

Opublikowano w dniu: 2010-06-05       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Jezioro Turkusowe, zwane także jeziorem Szmaragdowym, zaliczane jest do najpiękniejszych jezior Wolińskiego Parku Narodowego. Położone jest na wyspie Wolin, koło wsi Wapnica. Jezioro jest sztucznym zbiornikiem powstałym na skutek zalania działającej niegdyś w tym miejscu kopalni kredy, z której wydobywano kredę do niedaleko położonej fabryki cementu w Lubinie.

Po II wojnie światowej Rosjanie zdemontowali kopalnię, a wyrobisko zaczęło napełniać się stopniowo wodą. Na przełomie lat 40. i 50. ponownie uruchomiono kopalnię celem wydobycia kredy.

Gdy skończyły się złoża, kopalnia została zamknięta i znowu zaczęła się wypełniać wodą do 1960 roku. Od tego czasu woda przestała się podnosić osiągając maksymalny stan widoczny obecnie.

Wyspa Wolin. Jezioro Turkusowe.

Turkusowa barwa lustra wody, wywołana jest odbiciem światła od kredowego dna jeziora. Głębokość jego wynosi 21,2 m i zajmuje obszar 6,7 ha. Lustro wody jeziora znajduje się na wysokości 2,6 m n.p.m. tworząc tym samym kryptodepresję o głębokości 18,6 m. Na południowym brzegu jeziora wznosi się Piaskowa Góra będąca idealny punktem widokowym, z którego w słoneczny dzień można ujrzeć urokliwe piękno Jeziora Turkusowego otoczonego zalesionymi wzniesieniami.

Jest to jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce, które warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Jezioro Szmaragdowe - historia prawdziwa
W drugiej połowie XIX wieku, Szczecin postawił na innowacyjny biznes cementowy. W efekcie stał się europejską potęgą w tej dziedzinie. Koniec nastąpił niespodziewanie i zabrał ze sobą ofiary. Ale pozostawił chyba najpiękniejsze jezioro w okolicy – Szmaragdowe.
Wyspa Wolin

Wyspa Wolin to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego. Ukształtowana w wyniku cofnięcia się lądolodu skandynawskiego 12 000 lat temu, zajmuje obszar o powierzchni 265 km2.

Kościno
Kościno to mała wieś należąca do sołectwa Dołuje, która leży tuż przy granicy z Niemcami. Eilhardus Lubinus zaznaczył ją na swojej legendarnej mapie już w 1618 r.
Gdzie nad morze?
Gdzie na urlop? Gdzie na wakacje? To pytanie zadajemy sobie zawsze, gdy za oknem robi się gorąco. Odpowiedź jest prosta - nad morze!
Wycieczka po Lubinie i okolicach

Lubin słynie z niezwykle atrakcyjnego położenia. Widoki jakich dostarczy Wam ta miejscowość na zawsze pozostaną w Waszej pamięci.

Wolin - wycieczka po wyspie
Wyspa Wolin to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego. Pakujemy plecaki i wyruszamy na spotkanie z nadmorskimi atrakcjami.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
 1. Gość
  Gość  byłam tam i naprawde zobaczyć to jezioro polecam serdecznie
  2011-08-29 10:12 · Odpowiedz · Raportuj
 2. Gość
  Gość  a do ilu metrów dociera tam światło
  2015-05-28 07:36 · Odpowiedz · Raportuj
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90