Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Karsibór - Cmentarz ewangelicki

Opublikowano w dniu: 2010-06-03       Aktualizowano w dniu: 2013-05-14

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

W niewielkim lesie na wyspie Karsibór znajduje się stary ewangelicki cmentarz o dużych walorach zabytkowych. Najstarszy z odnalezionych nagrobków datowany jest na rok 1856. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na pięknie zdobione, kunsztowne ogrodzenia oraz zabytkowe kamienie nagrobne i żeliwne krzyże. Niestety w wyniku zaniedbań cmentarz  jak i nagrobki zaczęły ulegać niszczącemu działaniu czasu.

Pomimo tego, cmentarz ewangelicki jest jedną z najlepiej zachowanych starych nekropolii wiejskich w Polsce. Jeszcze do lat 40. ubiegłego wieku na tym cmentarzu chowano zmarłych. Obecnie miejsce to objęte jest opieką mieszkańców i ludzi nauki, którzy próbują ocalić cmentarz od niszczącego działania czasu i roślinności, zarastającej pomniki.

Cmentarz  ewangelicki na wyspie Karsibór


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Chojna - Cmentarz Wojenny
Chojna jest kolejnym miejscem w powiecie Gryfińskim, gdzie możemy znaleźć cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej. Założono go w latach 1950-1955. Na tym cmentarzu pochowanych jest 3985 żołnierzy w tym 972 znanych z nazwiska.
Myślibórz - Cmentarz Wojenny
Myśliborski cmentarz wojenny założono na wzniesieniu ze szczytem znajdującym się na wysokości 69,1 metrów n.p.m. Miejsce pochówku żołnierzy poległych w walkach o wyzwolenie Pomorza Zachodniego jest atrakcyjnie położone na Półwyspie Ptasim przy północno-zachodnim brzegu Jeziora Myśliborskiego.
Świnoujście. Miejskie atrakcje
Świnoujście to nie tylko morze i plaża. W mieście i jego okolicach, znajduje się szereg rzeczy, które trzeba zobaczyć.
Wycieczka po wyspie Karsibór

Karsibór nie od zawsze był wyspą. To pomysłowość pruskich inżynierów sprawiła, że dziś pozostaje trzecią największą wyspą w Polsce.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90