Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Kartno - kurhany z epoki brązu

Opublikowano w dniu: 2011-01-30       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Wieś owalnica, dawniej niemiecki Kortenhagen, położona na Równinie Wełtyńskiej i południowym skraju Puszczy Bukowej. Od XIII wieku wymieniana jako własność cystersów z Kołbacza. Obecnie miejscowość przynależna administracyjnie do gminy Stare Czarnowo, oddalona jest o około 13 km na wschód od Gryfina.

W centrum nawsia znajduje się wczesnogotycki kościół z drugiej połowy XIII wieku, obecnie pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Wybudowano go na planie prostokąta z dobrze obrobionych, granitowych kwadr. Mury okalane są przez ukośnie profilowany cokół zachodzący na ościeża portali. Świątynia powstała jako jednosalowa, orientowana i do dziś nie posiada wieży oraz chóru. W 1945 roku uległa zniszczeniu, a odbudowano ją dopiero w latach 1981-1984.

Kartno. Kościół z XIII wieku.

W zachodniej elewacji znajduje się portal z głównym wejściem do świątyni. Wykonano go z dokładnie obrobionych, granitowych ciosów i klińców. Trójuskokowe ościeże portalu zwieńczono ostrołukowo. W podobnym założeniu wykonano dwuuskokowy portal w ścianie północnej. Ciekawostką jest brak portalu południowego. Na północnej i południowej elewacji znajdują się wnęki okienne z półokrągłym ościeżem i parapetami, które w całości wymurowano z cegły.

Na zachodnim szczycie wykonane z cegły, ostro zakończone blendy, które ułożono piramidalnie. Pochodzą one najprawdopodobniej z późniejszego okresu przebudowy. Wschodni szczyt wydaje się być zachowany w pierwotnym stanie. Dostrzec jednak można ceglany fragment ostrołukowego zwieńczenia blendy lub nawet wnęki okiennej, której niższa część zasłonięta jest dachem absydy. Sama apsyda pochodzi najprawdopodobniej z XIX wieku. Wykonana półokrągło z trzema promieniście rozłożonymi oknami, przywołuje na myśl założenie kościoła z pobliskiego Gardna. Okna apsydy osadzono głęboko i zwieńczono półokrągło, a ościeże mocno rozglifiono na zewnątrz. Apsydę przykrywa ceramiczny, stożkowy dach.

Kartno. Kościół z XIII wieku.

Mury kościoła zakończono prostokątnym, wykonanym w cegle gzymsem i przykryto dwuspadowym, ceramicznym dachem. Na placu przykościelnym, od północnej strony, znajduje się niewielka grota ze skrywanym wewnątrz krzyżem. Plac, dawniej w funkcji cmentarza, otoczony jest kamiennym murem, w którym znajduje się gotycka bramka z XIV wieku nosząca jeszcze ślady działań wojennych.

Przez wieś przechodzi około 10 kilometrowy Szlak przez Trawiastą Buczynę. Prowadzi on przez dawne posiadłości cystersów od Żelisławca do Starego Czarnowa. Na szlaku można podziwiać pozostałości kulturowe po działalności mnichów, ale również rezerwat przyrody Trawiasta Buczyna, przez który przepływa rzeka Krzekna. Rezerwat utworzono na terenie moreny dennej, w którą wkomponowane są zarastające jeziorka i torfowiska. W porastającym ją starodrzewie dominuje buczyna pomorska, ale również jawor, dąb, jesion i olsza, a także liczne chronione i ginące gatunki roślin.

Kartno. Grota z krzyżem.

W rezerwacie można jeszcze podziwiać pozostałości olbrzymiego cmentarzyska kurhanowego z około 1200-1000 roku p.n.e. Znajdowały się tutaj setki mogił z jedną lub kilkoma kamiennymi skrzyniami, które przykrywano kamiennym płaszczem. Całość wieńczona była kamiennym, zewnętrznym kręgiem. Do dziś zachowały się cztery kurhany, z których największy ma 10 m średnicy i 2 m wysokości. Nieopodal zalega również płaski głaz narzutowy o obwodzie 7,7 m i wysokości 0,96 m, który ówcześnie był najprawdopodobniej miejscem kultu.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Rowerowa pętla po puszczy
Puszcza Bukowa – raj dla miłośników dwóch kółek. Podjazdy, zjazdy, przełęcze i wąwozy. Podsuwamy pomysł na rowerową wycieczkę do lasu.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90