Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Kłodowo - wieś rycerska

Opublikowano w dniu: 2011-01-03       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1320, kiedy to bogaty gryfiński kupiec Jan Lintbusch kupił osadę o nazwie Clode (Clodo). Miejscowość sprzedali jej ówcześni właściciele - rycerze - bracia Blankenburg. Nazwa wsi ma prawdopodobnie związek z kłodami drewna, które wykorzystywano w umocnieniach wałów obronnych. Fakt ten wskazuje na obronny charakter dawnej osady rycerskiego rodu Blankenburg.

Pierwotnie wieś o planie owalnicy obecnie rozwija się wzdłuż przecinającej ją drogi. Położona jest na uboczu głównego traktu i oddalona o około 10 km na południowy wschód od siedziby gminy Widuchowa.

W centrum wsi, na nieco wyniesionej, prostokątnej parceli, znajduje się XIII wieczny kościół. Wybudowano go z ciosów granitowych na planie prostokąta. Późniejsza, czternastowieczna rozbudowa świątyni nieco zatarła jej pierwotny plan. Najstarszym elementem budowli pozostaje dolna część wieży wymurowana z granitowych ciosów ułożonych w regularne warstwy. Jej pozostała część, powyżej murów nawy, nadbudowana została z kamieni polnych. W narożach wieży oraz w ościeżach okien wykorzystano cegłę.

Kłodowo. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP.

W zachodniej elewacji wieży znajduje się portal z głównym wejściem do świątyni. Dwuuskokowe, ostrołukowe ościeże wykonano z kwadr granitowych, obrobionych w licu. Obecnie portal jest oszpecony przez biały tynk i częściowe malowanie brązową olejnicą. Mury wieży zwieńczono ostrosłupowym hełmem z iglicą i kulą, który otacza wyraźny krenelarz. Obronny charakter wieży podkreślają szczelinowe otwory, które rozmieszczono na każdej ze ścian w połowie jej wysokości. Powyżej otworów szczelinowych znajdują się dwudzielne okna o uskokowych ościeżach, które zamknięto łukiem odcinkowym. Od zachodu i wschodu znajdują się dwa okna natomiast od północy i południa po jednym oknie. Poniżej okien na północnej i południowej elewacji znajdują się podniszczone tarcze zegarowe.

Kłodowo. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP.Mury nawy wybudowano z kamieni polnych, podobnie jak w przypadku górnej części wieży, bez zachowania regularnego wątku. W południowej ścianie znajduje się, obecnie zamurowany, otynkowany portal o ostrołukowym wykroju i dwuuskokowym ościeżem z cegły. Na obu ścianach nawy znajdują się trzy symetryczne okna z ościeżami wykonanymi z cegły, którą następnie otynkowano na biało. Podobnie obrobione są dwa okna na elewacji wschodniej. Cegły użyto również do wybudowania wschodniego szczytu nawy. Ozdobiono go wąskimi, ostrołukowymi blendami, które ułożono w układzie piramidalnym. Dwuspadowy dach wykonano z dachówki ceramicznej, a nad jego wschodnim szczytem wznoszą się kostkowe sterczyny.

Wnętrze świątyni kryje XIX wieczne wyposażenie wraz z ołtarzem i emporą chórową wspartą na słupach. W wieży natomiast znajduje się renesansowy dzwon z 1592 roku. Plac kościelny otoczony jest kamiennym murem z przyporami w północnej części. Dawniej spełniał rolę cmentarza, obecnie porośnięty jest starodrzewem. Zarówno we wschodniej jak i zachodniej części muru znajdują się bramki z filarami, które wymurowano z cegły. Filary bramek ozdobiono malowanymi na biało wnękami w kształcie gotyckiego krzyża.

Kłodowo - wieś rycerska
Kłodowo - wieś rycerska
Kłodowo - wieś rycerska
Kłodowo - wieś rycerska
Kłodowo - wieś rycerska

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90