Modernistyczny pomnik odsłonięto 3 listopada 1963 roku w celu upamiętnienia uroczystości Zaślubin Polski z Morzem, która odbyła się w dniu zdobycia Kołobrzegu - 18 marca 1945 roku.
Pomnik mieści się przy nadmorskim deptaku, pomiędzy portem i falochronem a molem. Jest dziełem jednego z głównych polskich twórców monumentalnej rzeźby pomnikowej – Wiktora Tołkina, twórcy pomników w byłych niemieckich obozach Stutthof i Majdanek, a także na Pawiaku.

Główny element pomnika to stylizowana flaga. Prześwit pod nią symbolizuje „okno na świat”. Na ścianach pomnika znajdują się mozaiki i rzeźby, które oznaczają tysiącletnią tradycję oręża polskiego na Pomorzu - nawiązują do prehistorycznych malowideł naskalnych. U podnóża, na kamiennych płytach upamiętniono wszystkie jednostki wojskowe uczestniczące w zdobywaniu miasta w 1945 roku.
Sam akt zaślubin był symbolem dostępu Polski do morza. Sama uroczystość nie odbywała się w miejscu gdzie stoi pomnik. Zaślubiny odbyły się na tarasie Fortu Ujście. „Panem młodym” został kapral Franciszek Niewidziajło, który ze wschodniego falochronu portowego, u podnóża główki, rzucił w morze pierścień zaręczynowy.
Legenda: przejście na bezdechu z jednej strony pomnika na drugą przez okno, przynosi spełnienie się wcześniej pomyślanego życzenia.
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl