Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Konkatedra w Kamieniu Pomorskim

Opublikowano w dniu: 2010-06-02       Aktualizowano w dniu: 2016-03-01

Najwspanialszym pomnikiem historii a zarazem największym obiektem zabytkowym Kamienia Pomorskiego jest romańsko-gotycka konkatedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Budynek usytuowany na planie krzyża łacińskiego ma układ bazylikowy o sklepieniu krzyżowo-żebrowym oraz gwiaździstym w nawie południowej.

Od XI wieku Kamień Pomorski był siedzibą książąt zachodniopomorskich, zaś prawa miejskie otrzymał w 1274 roku. W 1124 roku Otton z Bambergu, na prośbę króla Bolesława Krzywoustego dokonał chrystianizacji Kamienia, jak i całego Pomorza Zachodniego. W 1176 roku książę Kazimierz I przeniósł z Wolina do Kamienia siedzibę biskupstwa, które pod koniec XII wieku uniezależniło się od wpływów arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, bezpośrednio podlegając tronowi papieskiemu.

W związku z przyjęciem chrztu jednym z elementów chrystianizacji było postawianie kościoła. W tym samym roku tj. 1124 wzniesiono drewnianą świątynię. W 1176 roku, w święto Matki Bożej Wniebowziętej, rozpoczęto budowę najstarszej budowli sakralnej na Pomorzu Zachodnim, której fundatorem był Kazimierz I. Budowlę katedry ukończono na przełomie XIV i XV wieku.

W tym samym czasie wokół konkatedry zaczęły powstawać inne obiekty jak pałac biskupi, który w wiekach XIV-XVII służył jako siedziba biskupstwa. Na początku XIV wieku obok katedry został wybudowany wirydarz, który jest jedynym w Polsce wirydarzem przykatedralnym, a nie tak jak zazwyczaj wewnątrz budowli. Pośrodku wirydarza stoi granitowa chrzcielnica z XII wieku, wokół której rosną stare drzewa: tuje, lipy, zimozielony ostrokrzew  i 350-letni dąb. W krużgankach dziedzińca zawieszone są płyty nagrobne dostojników pochowanych niegdyś w krypcie.

W połowie XIV wieku wybudowany został skarbiec, który według przekazów Jana Długosza był jednym z najbogatszych skarbców w Polsce. Do czasu II wojny światowej w skarbcu zgromadzono wiele dzieł sztuki, jednakże w trakcie działań wojennych większość została wywieziona i uważa się je za zaginione.

Obecnie we wnętrzu konkatedry znajdują się: gotycki ołtarz z końca XV wieku, barokowe organy (1669 rok), ambona (1683 rok), krata z ołtarzem pod prezbiterium (1684 rok), wczesnogotycka chrzcielnica wykonana z granitu z charakterystycznym gotyckim ornamentem (ok. 1330 roku) otoczona barokową kratą (1685 rok). 

Konkatedra kryje w swoich podziemiach liczne szczątki książąt i biskupów pomorskich. W podziemiach katedralnych spoczęli między innymi: żona Bogusława IV - Małgorzata (+1320), Warcisław IV (+1326), Bogusław V Wielki (+1374), Bogusław VIII (+1418) i jego małżonka Zofia (+1448).

Od 1965 roku we wnętrzu katedry odbywają się w okresie wakacyjnym Międzynarodowe Festiwale Muzyki Organowej i Kameralnej.

Warto zobaczyć:

  • konkatedrę św. Jana Chrzciciela - bazylika romańsko-gotycka z przełomu XII/XIII wieku;
  • pałac biskupi - renesansowy budynek z XV wieku;
  • gotycki wirydarz katedralny z XIII wieku;
  • obwarowania katedralne;
  • dom dziekana - dworek wzniesiony w XVIII wieku, w którym w latach 1722-1747 zamieszkiwał wynalazca butelki lejdejskiej Ewald von Kleist.

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Kamień Pomorski. Tajemnica katedralnych murów
Katedra w Kamieniu Pomorskim to budowla tyleż piękna, co tajemnicza. Z tym miejscem wiąże się wiele opowieści, legend i zagadkowych zdarzeń.
Rzędziny

Rzędziny to niewielka wieś w gminie Dobra. Obecnie mieszka tutaj około 230 osób. Miejscowość mocno wpisała się w historię regionu – to właśnie tutaj mieszkała angielska pisarka Elizabeth von Arnim, autorka bestsellerowej powieści „Elizabeth i jej ogród”.

Wieża kościoła pw. Marcina Lutra

Ciekawym zabytkiem kościelnym jest zachowana wieża po kościele garnizonowym Marcina Lutra z 1904 roku. W wyniku zaniedbań kościół został w końcu rozebrany. Jedynym śladem po nim jest tylko wieża.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90