Krześnica leży niecałe 3 kilometry od południowej granicy województwa, w gminie Dębno. Mieszka tu ponad 360 osób. Pierwsze zapiski na temat miejscowości pojawiły się już w połowie XIII wieku.
Na przestrzeni lat, miejscowość nosiła różne nazwy, m.in. Willekinesdorp i Willikinsdorf. Obowiązująca nazwa niemiecka, Wilkersdorf pochodzi od imienia jednego z braci templariuszy, Widekinda. Ten zakonnik (preceptor) został odnotowany w dokumencie z grudnia 1262 roku. Jest to pierwszy pisany ślad po Krześnicy, a tym samym początek jej historii.
Według spisu z początku XVIII wieku, wioskę tworzył folwark, 2 karczmy, 16 gospodarstw oraz 12 zagród. W sumie do miejscowości należało 45 łanów ziemi uprawnej. W sierpniu 1758 roku wioska została spalona przez kozaków. W gruzach legło około 30 domostw, tyle samo stodół i ponad 40 stajni.

Kiedy pod pobliskim Sarbinowem starły się wojska prusko-rosyjskie (1758), w Krześnicy został zniszczony średniowieczny kościół i większość chłopskich gospodarstw. W latach późniejszych miejscowość została odbudowana, jednak mieszkało tutaj zaledwie kilkadziesiąt osób.
Na miejscu dawnego kościoła, w 1892 roku powstał nowy. Niestety i ta świątynia nie doczekała naszych czasów - została mocno uszkodzona podczas II wojny światowej. Do dziś zachowały się jedynie jej ruiny. Obecnie funkcję kościoła pełni dawna kaplica cmentarna. Świątynia pw. Matki Bożej Królowej Polski została poświęcona w 1974 roku.
Z racji na spokojną okolicę, niezmąconą samochodowymi spalinami i miejskim hałasem, wioskę upodobały sobie kaczki krzyżówki, łabędzie i czaple, które często odwiedzają tutejsze stawy. Oprócz tego, w miejscowości znajduje się bocianie gniazdo, które każdego roku ma swoich lokatorów.