Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Krześnica - na skraju Pomorza

Opublikowano w dniu: 2013-04-02       Aktualizowano w dniu: 2013-04-02 Autor: Marek

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Krześnica leży niecałe 3 kilometry od południowej granicy województwa, w gminie Dębno. Mieszka tu ponad 360 osób. Pierwsze zapiski na temat miejscowości pojawiły się już w połowie XIII wieku.

Na przestrzeni lat, miejscowość nosiła różne nazwy, m.in. Willekinesdorp i Willikinsdorf. Obowiązująca nazwa niemiecka, Wilkersdorf pochodzi od imienia jednego z braci templariuszy, Widekinda. Ten zakonnik (preceptor) został odnotowany w dokumencie z grudnia 1262 roku. Jest to pierwszy pisany ślad po Krześnicy, a tym samym początek jej historii.

Według spisu z początku XVIII wieku, wioskę tworzył folwark, 2 karczmy, 16 gospodarstw oraz 12 zagród. W sumie do miejscowości należało 45 łanów ziemi uprawnej. W sierpniu 1758 roku wioska została spalona przez kozaków. W gruzach legło około 30 domostw, tyle samo stodół i ponad 40 stajni.
Krześnica - staw
Kiedy pod pobliskim Sarbinowem starły się wojska prusko-rosyjskie (1758), w Krześnicy został zniszczony średniowieczny kościół i większość chłopskich gospodarstw. W latach późniejszych miejscowość została odbudowana, jednak mieszkało tutaj zaledwie kilkadziesiąt osób.

Na miejscu dawnego kościoła, w 1892 roku powstał nowy. Niestety i ta świątynia nie doczekała naszych czasów - została mocno uszkodzona podczas II wojny światowej. Do dziś zachowały się jedynie jej ruiny. Obecnie funkcję kościoła pełni dawna kaplica cmentarna. Świątynia pw. Matki Bożej Królowej Polski została poświęcona w 1974 roku.

Z racji na spokojną okolicę, niezmąconą samochodowymi spalinami i miejskim hałasem, wioskę upodobały sobie kaczki krzyżówki, łabędzie i czaple, które często odwiedzają tutejsze stawy. Oprócz tego, w miejscowości znajduje się bocianie gniazdo, które każdego roku ma swoich lokatorów.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Sarbinowo - miejsce XVIII-wiecznej bitwy

Sarbinowo to jedna z najdalej położonych na południe miejscowości województwa zachodniopomorskiego. Przed reformą administracyjną w 1999 roku, Sarbino przynależało do województwa gorzowskiego.

Bogusław - w imię rycerza!
Bogusław to w tym przypadku nie imię męskie, a nazwa miejscowości należącej do gminy Dębno. Wieś Bogusław leży zaledwie kilometr od granicy województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego oraz około 7 kilometrów na południowy-wschód od Dębna – siedziby gminy. Od strony północnej Bogusław graniczy z rozległym lasem, po stronie południowej i zachodniej rozciąganą się natomiast pola.
Mostno - na sportowych szlakach
Mostno na pewno dobrze znają miłośnicy aktywnego wypoczynku – miejscowość leży na trasie kilku szlaków turystycznych – rowerowych i kajakowych.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90