Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Krzywy Las - magia natury

Opublikowano w dniu: 2012-05-22       Aktualizowano w dniu: 2015-04-25 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Znacie to miejsce? Z pewnością choć raz w życiu musieliście o nim usłyszeć. Jeśli nie, to polecamy wizytę w tym bajkowym świecie. Nie będziecie żałować bowiem pełnia sosnowego aromatu z niespotykanymi doznaniami estetycznymi odpręży Was po całym dniu pracy. Krzywy las w okolicach Nowego Czarnowa jest tak magiczny, że wprost nie chce się z niego wychodzić. Ta osobliwość na skalę kraju, a nawet dalszych zakątków globu od początków istnienia ciśnie nam na usta pytanie, jak to się stało, że każda z ponad 100 sosen zasadzonych przed ponad 70 laty rośnie w tak dziwny sposób? Najbardziej tajemnicze jest to, że nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie, a przynajmniej nie odnaleziono jeszcze nikogo, kto w tamtym czasie był odpowiedzialny za stan drzewostanu na tym terenie. Była to z pewnością osoba pochodzenia niemieckiego i być może właśnie z tego powodu zagadka nie ma swojego rozwiązania. Pewne wydaje się być jedno, mianowicie fakt, iż młode drzewka wymagały pomocy, by już w swej dorosłej postaci przybrać tak interesujące, romantyczne kształty. Każda z sadzonek wymagała odpowiedniej troski by po latach wzrostu wygiąć swój pień w kierunku mroźnej północy. Niektórzy uważają nawet, że dzisiejszy kształt sosnowej „krainy czarów” to nie wynik ludzkiej działalności, lecz czegoś więcej. Czegoś co również nie zostało nazwane.

Krzywy Las

Ci, którzy zostali wychowani przez naukę, patrzą na to zjawisko przez swój pryzmat poznawczy. Trudno się z nim nie zgodzić, przecież cały wszechświat jest tak skonstruowany, że da się go opisać odpowiednimi równaniami, to jedynie kwestia dużej kartki papieru, czy szkolnej tablicy.

Krzywy LasLeśnicy badający Krzywy Las stwierdzili, iż sadzonki były celowo uszkadzane mechanicznie, by w końcu mogły zyskać pożądaną krzywiznę. Jak tego dokonano? Prawdopodobnie drzewkom obcinano czubki tuż nad najniższą gałązką odchodzącą od głównego pnia. W ten sposób funkcję obciętego pnia przejmowała właśnie jedyna zachowana gałązka, a natura uczyniła resztę. Każda roślina potrzebuje światła by się rozwijać, a najwięcej światła przyjmuje czubek drzewa. Łatwo sobie więc wyobrazić mozolny proces samoczynnego wyginania gałęzi, by w końcu mogła rosnąć prosto do nieba przejmując jednocześnie funkcję utraconego pnia. Tak to widzimy właśnie dziś, gdy podziwiamy ten bajkowy krajobraz. Fakt ten leśnicy potwierdzają badaniami sęków, które są rzekomym „odciskiem palców” twórców Krzywego Lasu.

Niemal od razu przyjęto teorię, iż dorosłe drzewka byłyby doskonałym surowcem na wszelkie wyroby meblarskie, czy szkutnicze. Mówiono również o zwyczajnie dekoracyjnej funkcji całej nasady. Należy jednak pamiętać, że dziś drzewa mają ponad 70 lat. Czy czekanie na przyrost sadzonek jest ekonomicznie uzasadniony? To pytanie wydaje się jakby nieco zapomniane. Nawet jeśli Krzywy Las zasadzono w czasach gdy jeszcze nikt nie myślał o drugiej wojnie światowej to jednak czerpanie zysku po tak długim czasie wydaje się być pewnym absurdem. A co z ówczesnymi zdobyczami techniki? Bez trudu wzbijano się w powietrze, niedługo po tym zaczęto już myśleć o podróżach w kosmos, a nie znano prostej techniki zmiękczania włókien drzewnych, na tyle, by z łatwością poddały się wyginaniu? Moim zdaniem to wystarczy by obalić teorię o wykorzystaniu krzywizny drzew na wspomniane wyroby.

Krzywy Las

Inna teoria jest równie ciekawa w swoim brzmieniu. Z pewnością została wysnuta przez historyka, czy regionalistę pielęgnującego historię swoich rodzimych stron. Pochwalamy postawę, ale nie w tym konkretnym przypadku. Za główną przyczynę powstania tego pomnika przyrody podaje się czołgi. Jak to możliwe? Tłumaczy się, iż właśnie w czasie wzrostu drzew stacjonowały tu wspomniane „tanki”.

Krzywy LasNie zagłębiając się w historię spróbujmy wytłumaczyć zjawisko naukowo, podobnie zresztą jak uczynili to leśnicy wyrokujący pochodzenie Krzywego Lasu. Ja posłużę się tu jednak konkretnym przykładem z mojego podwórka – w dosłownym znaczeniu. Najdalej dwa lata temu zapragnąłem mieć własne krzywe drzewko przed swym domem. Ładna jodła przyjęła się w ogrodzie i wkrótce po tym została brutalnie związana sznurkiem i skrzywiona ku ziemi. Naciąg sznurka był systematycznie zwiększany, by krzywizna była większa. Po roku czasu takiego eksperymentu sznurek został niespodziewanie przerwany, a drzewko szybko wróciło do swojej naturalnej, wyprostowanej formy. Czy w świetle wyników eksperymentu można uznać, że czołgi nie opuszczające swojego stanowiska nawet przez rok czasu mogły być przyczyną powstania tego pięknego zabytku przyrody? Drzewka prędzej zupełnie by obumarły, niż dały się kształtować brutalną siłą i ciężarem gąsienic. Nie zapominajmy również, że nawet 100 krzywych sosen to nie cały las. Całość otoczona jest pierścieniem niemal idealnie prostych drzew. Jak trafiły tu więc czołgi?

Wierzę, że magia tego miejsca to nie tylko jego naturalne piękno, ale również tajemnica, którą skrywa. Być może Krzywy Las to dzieło czegoś lub kogoś innego, nie z naszej rzeczywistości? Choć każdy z nas chciałby poznać tą tajemnicę to chyba warto jednak czerpać czystą przyjemność z przebywania w towarzystwie urodziwie powyginanych sosen, a tajemnicę pozostawić po prostu tajemnicą.

Polecamy to miejsce każdemu, bez względu na to czy jest sceptykiem, naukowcem, czy człowiekiem głębokiej wiary, a nade wszystko tym, którzy chcą wypocząć i naładować się pozytywną energią.

Krzywy Las znajduje się tuż za niewielką miejscowością Pniewo w gminie Gryfino. Najprościej jest kierować się w stronę Elektrowni Dolna Odra. Tuż za Pniewem będziecie podążali drogą w otoczeniu gęstych sosen, aż dotrzecie do skrzyżowania w kształcie trójkąta. Po jego prawej stronie stoi blok mieszkalny, a zaraz za nim odnajdziecie właśnie to czego szukacie – Krzywy Las.

 Krzywy Las - Stare Czarnowo, Gryfino


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Zatoń Dolna - Dolina Miłości

„Dolina Miłości” to park krajobrazowo-naturalistyczny znajdujący się na wschodnim brzegu Odry między miejscowościami w gminie Chojna: Krajnikiem Dolnym, Krajnikiem Górnym i Zatonią Dolną.

Glinna - ogród dendrologiczny

Ogród dendrologiczny w Glinnej (arboretum) znajduje się na skraju Puszczy Bukowej, w gminie Stare Czarnowo. Powierzchnia ogrodu wynosi 6 ha.

5 miejsc, które trzeba zobaczyć
Zapraszamy na wędrówkę wśród barlineckich lasów, jezior i wąwozów. Wszystko w otoczeniu niezwykłych historii i magicznych legend.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
  1. Wilk Włóczykij
    Wilk Włóczykij  "Nawet jeśli Krzywy Las zasadzono w czasach gdy jeszcze nikt nie myślał o drugiej wojnie światowej to jednak czerpanie zysku po tak długim czasie wydaje się być pewnym absurdem" trudno zgodzić się z tym zdaniem, no chyba, że się patrzy wyłacznie przez pryzmat dzisiejszych czasów, gdzie nawet "rodzinne" zawody powoli odchodzą do lamusa. Jednak trzeba pamiętać, że przez wieki, było dość powszechne, że w danej rodzinie w każdym pokoleniu był conajmniej jeden, który po swym ojcu przejmował fach, i w tym układzie nikomu by przez myśl nie przeszło że nie warto inwestować w coś, z czego skorzysta dopiero syn czy wnuk (z resztą dziś dzieje się dokłądnie to samo, tylko już częściej na poziomie czysto finansowym, czy w nieruchomościach). Znane są np. praktyki wśród właścicieli tartaków czy cieśli, że przez 3 pokolenia za chałupą, czy gdzieś tam leżał ścięty kawał odpowiedniego drzewa, które dopiero po tak długim czasie od ścięcia, nadawało się do wyrobu określonych produktów. Głowy nie dam, ale pisał bodajże o tym Jerzy Janicki w "Opowieściach Bieszczadzkich"
    2013-09-18 21:16 · Odpowiedz · Raportuj
Najbliżej
 
Gryfino – miasto oddalone o 25 ...
 
Zaledwie 30 kilometrów od najw...
 
Jezioro Wirów to niewielki zbi...
 
Jezioro Wełtyńskie to największy zbio...
 
Wełtyń to duża wieś około 6 kilometr&...
 
Stara osada leżąca obecnie w gminie G...
 
Niewielka wieś położona w półn...
 
Przyroda otaczająca Babinek jest jest...
 
Duża wieś owalnica położona w kotlini...
 
Wieś na Równinie Wełtyńskiej, ...
 
Jak głoszą podania, wieś została zało...
 
Jest takie miejsce niedaleko Szczecin...
 
Duża wieś w gminie Banie położona nad...
 
Chlebowo to miejscowość sołecka należ...
 
Wieś należąca obecnie do gminy Widuch...
 
Pierwsza wzmianka o miejscowości poch...
 
Sosnowo to miejscowość oddalona około...
 
To jedna z tych miejscowości, kt&oacu...
 
Jak głoszą podania, miejscowość zosta...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90