Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Kunowo - rycerskie włości

Opublikowano w dniu: 2011-01-30       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Wieś średniowieczna założona w XIII wieku, początkowo była własnością zakonu templariuszy. Później funkcjonowała jako posiadłość rodu rycerskiego von Kunow, stąd dawna, niemiecka nazwa wsi - Kunow. W 1765 roku wieś została zakupiona przez rodzinę von Luderitz.

Miejscowość założono, typowo na owe czasy, w planie owalnicy. W XVIII wieku założenie wsi zaczęło się zmieniać za sprawą zespołu folwarczno-dworskiego. Powstał on w południowej części osady, wydłużając pierwotny plan zabudowań. Do dzisiejszego dnia zachował się jedynie park podworski ze wzgórzem widokowym, aleją kasztanową, stawem i bogatym drzewostanem. Obecnie miejscowość położona jest na uboczu głównych traktów komunikacyjnych, około 6 km na północny wschód od siedziby gminy Banie.

Kunowo. Kościół pw. św. Wojciecha z XIV/XV w.

Na przełomie XIV i XV wieku, w centrum dawnej owalnicy, posadowiono kościół. Początkowo była to orientowana, salowa budowla z kamienia polnego, pozbawiona chóru i wieży. Pierwotne założenie zostało nieco zmienione podczas XVIII i XIX wiecznej przebudowy. W drugiej połowie XIX wieku nad nawą, po zachodniej stronie, wzniesiono drewnianą wieżę o dwóch kondygnacjach. Obecnie druga kondygnacja wieży potrzebuje renowacji, która ma zapobiec jej rychłemu zawaleniu. Zwieńczenie wieży stanowi dach kopertowy, który zakończono kulą z krzyżem i chorągiewką.

Kunowo. Kwatera rodowa z płytami nagrobnymidawnych właścicieli.

W zachodniej elewacji znajduje się również dwuuskokowy portal z głównym wejściem do świątyni. Ościeże portalu zakończono półokrągło, a całość wykonano z cegły - najprawdopodobniej takie założenie pochodzi z okresu późniejszej przebudowy kościoła. Do północnej elewacji dobudowano zakrystię z kamienia polnego, którą przykryto dachem dwuspadowym z blachy cynkowej, prostopadłym do murów świątyni. Zakrystię doświetlają dwa okna, jedno mniejsze pod szczytem, drugie większe od wschodu. Oba o dwuuskokowym, ceglanym ościeżu z ostrołukowym zamknięciem. Okna na głównych elewacjach zawdzięczają swoją obecną formę XVIII i XIX wiecznej przebudowie. Ościeże wykonano z cegły jako trójuskokowe z ostrołukowym zwieńczeniem i spadzistymi parapetami.

Kunowo. Kościół pw. św. Wojciecha z XIV/XV w.

Z okresu przebudowy pochodzi również apsyda z kolebkowym sklepieniem, którą dobudowano do wschodniej ściany. Absydę wykonano w całości z cegły na planie pięcioboku i przykryto dachem z blachy cynkowej. Doświetlona jest trzema ostrołukowo zamkniętymi oknami, po jednym na czołowych elewacjach. Południowy i północny mur świątyni okala szeroka, ceglana opaska z bogato zdobionym gzymsem, z której wyłaniają się smukłe, narożne sterczyny.

Kunowo. Kościół pw. św. Wojciecha z XIV/XV w.

Plac przykościelny do dziś spełnia rolę miejscowego cmentarza. Nagrobki, ponad którymi wznoszą się drzewa, są miejscem modlitw i wspomnień o mieszkańcach, zarówno tych dawnych jak i obecnych. Znajduje się tu również, wydzielona kamienno-ceglanym murem, kwatera rodowa z płytami nagrobnymi dawnych właścicieli majątku. Tereny cmentarza porastają między innymi krzewy czarnego bzu, różne odmiany tawuły, pnące się bluszcze, które kwitną i owocują na pniach jesionu oraz wiele okazałych okrytonasiennych. Całość otacza mur kamienny z główną bramą wjazdową i nieco oddaloną furtą.

Kościół w roku 1980. Zdjęcia udostępnione dzięki Wydziałowi Budowlanemu i Sztuki Kościelnej Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej.
Kunowo - rycerskie włości
Kunowo - rycerskie włości
Kunowo - rycerskie włości
Kunowo - rycerskie włości
Kunowo - rycerskie włości

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Śladem zakonów rycerskich po ziemi bańskiej

Ziemia Bańska od średniowiecza związana jest z historią zakonów rycerskich. Do dziś pozostało tu jeszcze wiele śladów ich działalności.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90