
Letnin wymieniano po raz pierwszy w 1276 roku wśród posiadłości kapituły katedralnej w Kamieniu Pomorskim. Henryk von Wacholz przekazał m.in. dwa młyny na potoku Letninka zarządcy kapituły i jego następcom. Administrowali oni wsią przez lenników. Od 1375 roku byli nimi Schöningowie. Od początku XVII do XX wieku gospodarstwo należało do sołtysów dziedzicznych z rodu Michaelisów. W 1811 roku majątek kapituły został upaństwowiony i wcielono go do domeny w Pyrzycach.
Kościół filialny p.w. M.B. Różańcowej
Kościół p.w. M.B. Różańcowej wzniesiony został w 2. połowie XIII wieku. W okresie nowożytnym zyskał bogate wyposażenie. Należały do niego m.in. tryptyk z ok. 1590-1600 roku, balustrada ołtarzowa z ustawionymi w narożnikach figurami aniołów oraz ambona. W roku 1743 wieża została spalona. Odbudowano ją w 1744 roku w konstrukcji ryglowej. W roku 1776 zastąpiono ją nową, gdyż była niestabilna pod względem konstrukcyjnym. Świątynia przez lata ulegała różnym przebudowom. Wstawiono nowy zegar, powiększono okna i obniżono dach ze szczytami.
Pod koniec XIX wieku kościół zyskał neogotyckie wyposażenie, m.in.: ławki, empory, organy oraz chrzcielnicę. W roku 1884 wyremontowano wieżę. W XX wieku pojawiły się prawdopodobnie nowe witraże ornamentalne w oknach wschodnich. W 1915 roku wieża uległa zniszczeniu w wyniku pożaru. Po wojnie rozebrano południową emporę boczną i zamalowano malarski wystrój ścian. W późniejszych latach odnowiono skrzydła tryptyku, a w 1993 roku dobudowano zakrystię.
Neogotycka chrzcielnica została przeniesiona do kościoła w Brzesku przed 2000 rokiem. W zwieńczeniu szczytu budowli figuruje żelazny krzyż maltański. Obecnie do wyposażenia świątyni należą dwa późnorenesansowe skrzydła tryptyku, skrzydła ołtarza z czterema malowanymi przedstawieniami pasyjnymi i rzeźbami dwunastu Apostołów oraz płaskorzeźby trzech Ewangelistów z predelli.
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl