Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Lubanowo - dolina młynów

Opublikowano w dniu: 2010-12-07       Aktualizowano w dniu: 2012-05-15 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Duża wieś w gminie Banie położona nad rzeką Tywą, 5 km na południowy zachód od Bań. W 1235 roku miejscowość została nadana wraz z całą Ziemią Bańską zakonowi templariuszy, którzy mieli w niedalekiej Rurce swoją komandorię. Po rozwiązaniu zakonu, wieś wraz z okolicznymi terenami została przejęta przez joannitów.

W XIII wieku w centrum, na niewielkim wyniesieniu stanął kościół o obrysie prostokąta, zbudowany z regularnej kostki granitowej. Podobnie jak w przypadku świątyń powstałych na okolicznych terenach jest to budowla typu salowego bez wyodrębnionego chóru. 

Różnicą w porównaniu z innymi świątyniami była wieża, którą wzniesiono w tym samym okresie co mury. W XVIII wieku wieżę poddano przebudowie nadając jej ryglową konstrukcję, którą pokryto w nadbudowie deskami i namiotowym, blaszanym dachem. Mury kościoła zwieńcza dwuspadowy dach o blaszanym pokryciu, który kontrastuje nieco swym profilem i kolorem z architekturą budowli. Ciekawostką jest wmurowana w narożnik kwadra z wyraźnym motywem szachownicy.

Lubanowo. Kościół pw. Chrystusa Króla.

Dawniej plac kościelny pełnił funkcję cmentarza. Obecnie znajduje się na nim pomnik poległych podczas I wojny światowej. Wokół placu biegnie kamienny mur z XVIII wieczną okazałą bramą oskrzydloną dwiema furtami (lewa obecnie zamurowana).

Lubanowo. Kościół pw. Chrystusa Króla.

Lubanowo charakteryzuje ciekawa zabudowa, wśród której godne uwagi są ryglowe stodoły z XIX wieku, murowana remiza z obserwacyjną drewnianą wieżyczką z początków XX wieku oraz budynki mieszkalne z XIX i XX wieku.

Lubanowo. Kościół pw. Chrystusa Króla.Dawniej poza wsią znajdował się zespół dworsko-folwarczny strawiony przez ogień w 1969 roku. Obecnie zachował się niewielki podworski park z cennym komponowanym starodrzewem.

Przez Lubanowo przebiega nieczynna obecnie, malowniczo położona linia kolejowa numer 423 Chwarstnica - Swobnica.

Nad rzeką Tywą, która płynie nieopodal w zalesionym wąwozie, przy drodze do Sosnowa znajduje się młyn wodny. Po raz pierwszy wzmiankowany w 1487 roku kiedy to należał do zakonu joannitów. W swojej późniejszej historii młyn zmieniał wielokrotnie właścicieli. Podczas II wojny światowej został nieznacznie uszkodzony, ale niewielki remont pozwolił w krótkim czasie przywrócić jego pracę. Ówczesna zdolność przemiałowa była jedną z większych na Pomorzu Zachodnim i wynosiła około 8-9 ton na dobę. Obecnie, w pobliżu starego młyna, działa oddany do użytku w 1993 roku młyn elektryczny ze swoją zdolnością przemiałową 120 ton na dobę. Około kilometr na południowy wschód od Lubanowa, w miejscowości Otoki (dawniej Górny Młyn), znajduje się korpus wiatraka holenderskiego wzniesionego między 1872 a 1887 rokiem. W 1895 roku wybudowano tu również czterokondygnacyjny ceglany młyn z dostawioną drewnianą komorą turbinową, który kryje w swym wnętrzu ciekawą drewnianą konstrukcję.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Sosnowo - średniowieczna owalnica
Sosnowo to miejscowość oddalona około 7 kilometrów na północ od Bań. Do dziś zachował się średniowieczny, owalnicowy układ miejscowości z centralnie posadowionym kościołem. Dawniej Sosnowo należało do zakonu templariuszy, a później również joannitów.
Ścieżka rowerowa gminy Banie
Turystyka rowerowa to ta dziedzina aktywności fizycznej, która fascynuje coraz większą grupę ludzi. Właściwie rower przeżywa obecnie swój renesans. Widać to nie tylko w sklepach ze sprzętem sportowym, ale również w coraz większej liczbie nowo wybudowanych szlaków i tras dla cyklistów. Ścieżka rowerowa po gminie Banie jest tego najlepszym przykładem. Nie byłoby jej gdyby nie starania samorządu gminy.
Śladem zakonów rycerskich po ziemi bańskiej

Ziemia Bańska od średniowiecza związana jest z historią zakonów rycerskich. Do dziś pozostało tu jeszcze wiele śladów ich działalności.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
  1. Alicja
    Alicja  nie kwadra tylko dwie kwadry! Jedna pod drugą!
    2015-09-10 11:10 · Odpowiedz · Raportuj
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90