Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Lubin - fabryka cementu

Opublikowano w dniu: 2010-06-01       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Kiedyś chluba III Rzeszy dzisiaj już tylko ruina. Cementownia "Portlandzemmentfabrik Stern" była niegdyś jedną z największych fabryk cementu portlandzkiego w Niemczech. Obecnie ruiny fabryki znajdują się wzdłuż ulicy Głównej w Lubinie, nad którą zachowała się betonowa konstrukcja będąca częścią kolejki, którą transportowano urobek z pobliskiej kopalni do fabryki. Na jeziorze Wicko pozostały konstrukcje, które przypuszcza się, że są pozostałością stoczni w której budowano statki do transportu surowców oraz wyrobów z fabryki.

Cementownię w 1855 roku założył Johannes Heinrich Quistorp. Wchodziła ona w skład "Pommersche Industrie-Verein auf Actien" - Pomorskiego Związku Przemysłowego, na który składały się: cementownia w Lubinie, dwie fabryki w Wolgast oraz w Jasmund na Rugii, cegielnia parowa, bielarnia, fabryka cegieł w Ueckermünde oraz założona w 1882 roku fabryka wyrobów szamotowych i klinkierowych w dzielnicy Szczecina – Skolwinie.

Fabryka cementu w Lubiniu

Cementownia zniszczona podczas działań wojennych i rozgrabiona przez wojska radzieckie uległa całkowitej dewastacji.

W 1957 roku reżyser Andrzej Wajda wybrał miejsce dawnej fabryki na scenerię do swojego filmu "Kanał".


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Lubin - miasteczko nad zalewem

Lubin jest niewielką, urokliwą miejscowością położoną na wyspie Wolin, oddaloną 5 km od Międzyzdrojów, znajdującą się nad Zalewem Szczecińskim u wejścia do jeziora Wicko Wielkie.

Wycieczka po Lubinie i okolicach

Lubin słynie z niezwykle atrakcyjnego położenia. Widoki jakich dostarczy Wam ta miejscowość na zawsze pozostaną w Waszej pamięci.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90