Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Maszewo - miasto w otoczeniu murów

Opublikowano w dniu: 2010-10-06       Aktualizowano w dniu: 2013-01-28

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Maszewo - miejscowość zamieszkana przez Wenedów, dawnych mieszkańców Pomorza Zachodniego, w 1124 roku została schrystianizowana, a w 1278 nadano jej prawa miejskie. Obecnie w Maszewie znajduje się siedziba gminy należąca administracyjnie do powiatu goleniowskiego w województwie zachodniopomorskim. Jako ciekawostka - gmina o takiej samej nazwie znajduje się w sąsiedzkim województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim.

Gmina Maszewo położona jest w obrębie równiny nowogardzkiej, wchodzącej w skład pobrzeża szczecińskiego. W granicach miasta Maszewa znajduje się największy zbiornik wodny w gminie czyli jezioro Maszewskie, o długości 1,4 km i szerokości do 150 m. Przez jezioro przepływa rzeka Leśnica, która charakteryzuje się najbardziej skomplikowanym przebiegiem wodnym na obszarze gminy. W okolicach Maszewa Leśnica łączy się ze Stepnicą, główną rzeką gminy, która swój początek bierze w mieście.

Maszewo. Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.

Jedną z ciekawostek przyrodniczych Maszewa jest Dąb szypułkowy, objęty ochroną, o obwodzie pnia 5,06 m i wysokości 24 m, rosnący przy Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Kościół, przy którym stoi dąb, jest kościołem Mariackim (tradycyjna nazwa dla kościoła miejskiego o wezwaniu maryjnym np. Wniebowzięcia, Narodzenia lub Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny), którego budowę zaczęto pod koniec XIII wieku (1274 rok). Jest typową budowlą gotycką o formach charakterystycznych dla architektury miejskich far Pomorza Zachodniego. Budowę kościoła zakończono w 1358 roku.

Maszewo. Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.W swojej wielowiekowej historii kościół wielokrotnie był przebudowywany i odnawiany. W pierwszej połowie XV wieku przebudowano korpus nawowy, którego kamienne mury zastąpiono ceglanymi, dzieląc go na trzy nawy w układzie trójprzęsłowym. W roku 1741 zbudowano nową wieżę kościelną, która w 1604 roku została zamknięta, gdyż groziła zawaleniem. W 1819 roku wieża uległa spaleniu w wyniku uderzenia pioruna, odbudowana w latach 1821-1822,  przetrwała do naszych czasów.

W czasie II wojnie światowej kościół w Maszewie został częściowo uszkodzony (dach został zniszczony w 80%). Mimo szybkiej naprawy kościoła i uporządkowaniu wnętrza, pierwszą mszę po wojnie odprawiono dopiero 19 sierpnia 1945 roku, kiedy to ponownie został poświęcony. Na szczególną uwagę zasługuje pięknie rzeźbiony ołtarz z kopią Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz późnogotycki krucyfiks z początku XVI wieku, znajdujący się w kruchcie kościoła.

O charakterze miejskim grodu, w dawnych czasach świadczyły często obwarowania obronne. Mury miejskie w Maszewie wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku, zbudowane z kamieni granitowych i z cegły. W XV wieku przy jednej z bram wzniesiono smukłą cylindryczną basztę nazwaną później "Basztą Francuską". W trakcie rozwoju miasta, wytyczania nowych dróg oraz budowy parku część obwarowań rozebrano. Jednak większość murów obronnych miasta w stanie nienaruszonym przetrwała do dzisiaj.

Obok wspomnianego wyżej kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, znajduje się ratusz miejski wzniesiony w latach 1821-1827 według projektu mistrza Lawerentza, który został wybudowany na miejscu dawnej budowli z okresu średniowiecza. Obecną formę ratusz miejski uzyskał w 1920 roku. Dzisiaj mieści się w nim siedziba Urzędu Gminy Maszewo.

Maszewo. Budynek poczty.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
  1. Gość
    Gość  Maszewo;d
    2011-11-20 18:50 · Odpowiedz · Raportuj
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90