Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Mistrz Polski w motocorssie

Opublikowano w dniu: 2011-12-23       Aktualizowano w dniu: 2011-12-27 Autor: Kamil

Historia bohatera tego artykułu ściśle związana jest ze Szczecinem. Kariera, która wysławiła go w całej Polsce ma swój początek w Sochaczewie, jednak większość swojego życia spędził właśnie w portowym mieście nad Odrą. Mowa o świętej pamięci Zbigniewie Rutkowskim – pięciokrotnym mistrzu Polski w motocrossie. Ta postać znana jest w świecie sportu motocyklowego, choć minęła już dekada od kiedy nie ma go wśród nas. Wszystko czego dokonał było wynikiem jego wielkiej pasji do motocykli.Zbigniew Rutkowski z numerem 39Jego przygoda z jednośladami zaczęła się w rodzinnym Sochaczewie. Właśnie tam 17 stycznia 1963 roku powstał Sochaczewski Klub Motorowy. Młody wówczas Zbigniew Rutkowski zaczął w nim trenować. Czasy były trudne pod każdym względem. Braki sprzętowe nie były tu jedyną przeszkodą. Już w roku 1965 zmienił klub i zaczął startować w barwach Legii Warszawa. Z tą zmianą wiązała się również przesiadka na lepszy sprzęt. Stare motocykle WFM zastąpiono nowymi MZ.  Niewątpliwy talent zawodnika w połączeniu ze zmianą sprzętu szybko zaowocował. Zbigniew Rutkowski odniósł swój pierwszy sukces zdobywając od razu mistrzostwo Polski w motocrossie. Taki wyczyn otwierał młodemu zawodnikowi wszystkie „furtki”. Wkrótce pojawiła się propozycja zmiany barw klubowych. Lata siedemdziesiąte to czas kiedy w Szczecinie znajdował się zakład produkujący motocykle Junak, a przy zakładzie prężnie działała sekcja sportowa – potencjalna „kuźnia talentów”. Zbigniew szybko przyjął propozycję i przeniósł się z Polski centralnej bliżej morza. Start do jednego z wyścigówAtmosfera miasta i treningi w Szczecińskim Klubie Motorowym dostarczyły czterech kolejnych tytułów mistrza Polski w motocrossie. Nawet jak na dzisiejsze czasy wyczyn ten robi ogromne wrażenie. Ówczesne władze miasta zaoferowały zawodnikowi mieszkanie w nowo wybudowanym  bloku w dzielnicy Dąbie. Taki przydział dla szczególnie zasłużonych dał możliwość trwałego wiązania przyszłości z miastem.

Gdyby nie czasy, w których Zbigniew tworzył swoją legendę, jego osiągnięcia w motocrossie byłyby z pewnością znacznie większe. W Polsce był niekwestionowanym mistrzem, jednak sytuacja wyglądała nieco inaczej poza jej granicami. Polacy mogli wówczas startować jedynie w tych eliminacjach Mistrzostw Świata, które odbywały się w państwach bloku socjalistycznego. Nawet jeśli udałoby się wygrać wszystkie rundy eliminacyjne, osiągnięcie mistrzostwa świata pozostawało jedynie w sferze marzeń. Brak możliwości kontaktu i rywalizowania ze światową czołówką ograniczał rozwój polskich zawodników. Dodatkowo sprzęt, którym dysponowali był zdecydowanie gorszy od tego, który pojawiał się na światowych zawodach. Nie oznacza to jednak że Zbigniew nie zaliczył udanych startów za granicą.

Jednym z większych sukcesów było wywalczenie 9 miejsca podczas eliminacji mistrzostw świata. Często wspominał również zawody w Kiszyniowie – dzisiejsza Mołdawia. Wówczas impreza odbywała się w trudnych warunkach ze śliską i mokrą trawą. W takim wypadku wyżej cenione są umiejętności i talent niż sprzęt na jakim się rywalizuje. Nasz zawodnik zdołał wygrać start i utrzymać swoją pozycję do końca okrążenia, mimo słabszego motocykla. Zwycięstwem zakończył również kilka rund w Mistrzostwach Krajów Demokracji Ludowej – startował w nich cały blok wschodni.

Gdyby tylko ówczesne władze dały mu możliwość rywalizacji na światowej arenie! Z pewnością tak udanych startów byłoby znacznie więcej. Kto wie, może nawet mielibyśmy wielokrotnego mistrza świata w tej dziedzinie?

Wszystko to wprowadzało nerwową atmosferę i musiało odbijać się na naszym mistrzu. Kilkukrotnie zdarzyło mu się ostrzej komentować ową sytuację po zakończonych zawodach. Informacja o tym docierała zwykle do władz. Za niepoprawne poglądy polityczne Zbigniew został dwukrotnie zawieszony i to na rok czasu!Zbigniew Rutkowski w czasie pokazówPodobnie jak dziś, na pierwszym miejscu stał dawniej sponsor. Bez odpowiednich funduszy nie można było liczyć na udane starty. Zbigniew miał to szczęście. Udział w zawodach oraz przygotowania finansował klub i Polski Związek Motorowy. Zawodnicy spoza czołówki nie mogli na to liczyć.

Bogatą karierę sportową należało kiedyś zakończyć. Pasja do motocykli nigdy jednak nie zgasła. Były mistrz kontynuował swoją przygodę jako kaskader. Brał udział w rewiach na terenie całej Europy i Azji. Występy Zbigniewa wzbudzały podziw i zawsze nagradzane były gromkimi brawami. Choć to zajęcie dostarczało satysfakcji i pozwalało normalnie funkcjonować w codziennym życiu, to jednak i tym razem przyszedł czas kiedy należało poszukać czegoś innego.

Był to okres zmian ustrojowych w Polsce. Wszelkie wyjazdy za granicę po prostu wstrzymano. Nastał odpowiedni moment by zająć się przygotowywaniem innych zawodników do startów w zawodach motocrossowych. Praca w Szczecińskim Klubie Motorowym z pewnością była czymś szczególnym. Zbigniew mógł bowiem obserwować postępy własnego syna – Marcina Rutkowskiego. Ten starał się czerpać wzorce ze swojego ojca. W roku 1987 Marcin był już wicemistrzem Polski w klasie 80. To musiało napawać dumą Zbigniewa, choć syn wywalczył tytuł pod okiem innego szkoleniowca. W tym samym czasie nieco zmieniła się sytuacja związana z wyjazdami zagranicznymi. Były mistrz polskiego motocrossu powrócił więc na areny rewii, które dostarczały znacznie większych korzyści materialnych niż posada trenera klubowego.Zbigniew Rutkowski z synem MarcinemW późniejszym okresie Zbigniew grał również w filmach jako dubler. Jeśli pamiętacie kręcony w Szczecinie film „Młode Wilki 1/2” to musicie wiedzieć, że występował w nim nie kto inny jak właśnie Zbigniew Rutkowski. Był dublerem Krzysztofa Antkowiaka między innymi w spektakularnej scenie, kiedy skakał z okna budynku na ciężarówkę. Wiąże się z tym również nieco śmieszna historia. Jeśli zauważyliście delikatną różnicę w stroju głównego bohatera na przestrzeni kilku scen, to nie były przewidzenia. Zbigniew jeździł w swoich butach motocyklowych – buty Krzysztofa Antkowiaka okazały się bowiem za małe. Stąd różnica w ich kolorze.

Zawody na torze w RosówkuW pewnym momencie przyszedł czas by pożegnać się z motocyklami i ryzykiem jakie niesie za sobą ta pasja. Mając 49 lat Zbigniew wraz ze swoim synem Marcinem otworzył działalność gospodarczą związaną z branżą motoryzacyjną. Wciąż jednak motocykle pozostawały głęboko w sercu mistrza.

W 2001 roku nadarzyła się okazja by raz jeszcze spróbować wyczynowej jazdy na motocyklu crossowym. Na stadionie Arkonii zorganizowano pokaz z okazji Dnia Dziecka. Nikt  nie przypuszczał wówczas, iż w czasie imprezy charytatywnej rozwinie się tragiczny scenariusz. Podczas jednego z przejazdów maszyna doznała awarii. W wyniku wypadku Zbigniew Rutkowski poniósł śmierć. To ogromna strata dla całego światka motocyklowego, ale przede wszystkim dla rodziny i bliskich. Nic nie cofnie czasu. Nikt jednak nie zapomniał o mistrzu!

15 października 2006 roku w Rosówku – około 10 kilometrów na południowy-zachód od Szczecina – otwarto tor motocrossowy. Obiekt zyskał imię Zbigniewa Rutkowskiego. Była to wspólna inicjatywa wójta gminy Kołbaskowo Pana Józefa Żukowskiego i Pana Romualda Wiśniewskiego z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Szczecinie. W ten sposób władze samorządowe i sympatycy sportów motorowych chcieli oddać hołd tragicznie zmarłemu mistrzowi. W budowę toru osobiście zaangażował się syn Zbigniewa Rutkowskiego – Marcin.

Dziś jest to jeden z najlepszych torów motocrossowych w całej Polsce. Często organizowane są tu zawody o randze mistrzowskiej. To miejsce również ma swoją historię. Wcześniej, za czasów Polski socjalistycznej, usypali go żołnierze Wojska Ochrony Pogranicza. Mieli na nim trenować wojskowi kierowcy. Po zmianach ustrojowych tor przekazano gminie Kołbaskowo,  a ta z kolei oddała go w ręce Polskiego Związku Motorowego. Dzięki ciężkiej pracy tor motocrossowy może dziś cieszyć każdego sympatyka tego sportu. Marcin Rutkowski sam często na nim bywa, choć już bardziej rekreacyjnie niż wyczynowo. Taka właśnie idea przyświecała tej inicjatywie, aby tor był dostępny dla wszystkich.Zawody na torze w RosówkuOstatnie zawody rozegrano 9 października 2011 roku – VIII runda Mistrzostw Polski Strefy Zachodniej w Motocrossie. W czasie zawodów często powtarzano, iż obiekt nosi imię Zbigniewa Rutkowskiego, legendy sportu motocrossowego w Polsce! Można było wówczas poznać historię pasjonata, który rozsławił Szczecin startując w barwach lokalnego klubu motorowego.

Fotografie udostępnił Marcin Rutkowski

Strony:

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Rosówek - tor motocrossowy

Jest takie miejsce niedaleko Szczecina przy granicy niemieckiej koło Kołbaskowa, gdzie od kilku lat odbywają się zawody motocrossowe o randze Mistrzostw Polski.

Rako-Test 2013
zp.pl jako patron medialny ma przyjemność zaprosić na Piknik Crossowy Mistrzów Rako Test 2013. To już 6 edycja imprezy motocyklowej, w której musicie wziąć udział!
RakoTest 2013 - zakończenie sezonu motocyklowego w Przyjezierzu
RakoTest 2013 był okazją do poznania Mistrzów i zdobycia autografu na specjalnie do tego celu przygotowanych plakatach. Było to również zakończenie sezonu motocyklowego 2013.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90