Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Moryń - legendarny rak

Opublikowano w dniu: 2013-01-09       Aktualizowano w dniu: 2013-01-09 Autor: Kamil

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie
Moryń to jedno z tych miast, które może poszczycić się idealnym położeniem. To właśnie dzięki niemu jest ono tak popularne wśród turystów. To jednak zdecydowanie za mało, by opisać tą miejscowość.

Moryń jest siedzibą gminy o tej samej nazwie. Administracyjnie przynależy do powiatu gryfińskiego i zajmuje jego południową część. Niewątpliwym atutem jest piękne jezioro Morzycko o średniej głębokości 15 metrów i powierzchni sięgającej 340 hektarów. W najgłębszym miejscu dno opada 60 metrów poniżej tafli wody – drugie miejsce w województwie i 9 w całej Polsce.

Miasto widziane z „lotu ptaka” sprawia wrażenie, jakby nic się w nim nie zmieniło od czasów średniowiecza – to właśnie na ten okres datuje się jego powstanie. Wszystko to za sprawą wieńca murów i charakterystycznej, owalnicowej siatce zabudowy – stare miasto zostało nawet w całości uznane za zabytek.
Moryń. Mury obronne.Miejscowość wzmiankowano w roku 1265. Pierwsze osady pojawiły się jednak już w epoce kamienia. Świadczą o tym kamienne topory i groty strzał odnalezione w czasie prac archeologicznych. Około X wieku istniała tu już osada słowiańska. Był to obronny gród posadowiony między jeziorem Morzycko, a bagnami rzeki Słubi. Z tym okresem wiąże się również legenda Raka. Jej namacalne znamiona można dziś podziwiać w centrum miasta. Przed 1306 rokiem Moryń otrzymał prawa miejskie, a jego duże znaczenie podkreślała możliwość bicia własnej monety oraz istnienie sądu miejskiego. Do tego założenia zalicza się również fakt obwarowania miasta.

Mury obwodowe wzniesiono w pierwszej połowie XIV wieku. Do ich budowy użyto granitu i kamienia polnego. Pierwotnie ich wysokość dochodziła do 6,5 metra – dziś 4,5 metra. Dodatkową zaporą był również wał i fosa, które zniesiono w 1811 roku. W ciągu murów znajdowała się dawniej brama z wieżą oraz 28. czworokątnych strażnic – poza bramą i strażnicami zachował się pełen wieniec murów. Od strony jeziora w murze ulokowana jest jeszcze furta, która umożliwia szybką dostawę wody w razie pożaru.
Kościół z XIII wieku.
Moryń to jedna z niewielu miejscowość na Pojezierzu Myśliborskim, w której zachowały się wspomnienia działalności zakonu krzyżackiego. Zwierzchnictwo braci zakonnych przypada na lata 1402-1455. W tym czasie zakon krzyżacki władał również całą Nową Marchią – wschodnią prowincją Brandenburgii. Wiek XV i panowanie Krzyżaków to jednak okres, w którym miasto uległo zniszczeniu. Przyczynił się do tego przemarsz wojsk husyckich w 1433 roku.
Kościół z XIII wieku. Przejazd pod wieżą.
Dziś w centrum Morynia odnajdziecie jeden z najcenniejszych zabytków pomorza Zachodniego – kościół Świętego Ducha. Granitową budowlę wzniesiono na tak zwanym Wzgórzu Chramowym w drugiej połowie XIII wieku. Według legendy dawniej znajdowała się tu świątynia Światowida – boga czczonego przez plemię Słowian. Średniowieczną budowlę założono na planie krzyża, a trójnawowe wnętrze zalicza ją do rodzaju bazyliki. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów kościoła pozostaje zachodnia, XV-wieczna wieża. W jej przyziemiu znajduje się otwarty przejazd, rzadko spotykany w architekturze sakralnej. Wieżę rozbudowano w 1756 roku o latarnię z hełmem, nad którym, wznosi się kula i krzyż.

Niewątpliwą ciekawostką pozostaje głaz, który wmurowano w południowo-wschodni narożnik moryńskiego kościoła. Ozdobiono go ornamentem przedstawiającym słynną już szachownicę.

                                                                
  Szachownice - tajemnica średniowiecza

We wnętrzu świątyni można podziwiać cenne wyposażenie, między innymi granitowy ołtarz, starszy o około 100 lat od samego kościoła – jeden z nielicznych tego typu ołtarzy w całej Polsce. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na cenne, gotyckie malowidła ścienne z XV wieku, drewnianą, barokową ambonę z 1711 roku oraz ścienne epitafium z 1750 roku.

Świeckim zabytkiem, który warto odwiedzić, pozostaje ratusz z 1805 roku. Przebudowano go pod koniec XIX wieku. Odrestaurowany po pożarze w 1961 roku jest dziś siedzibą władz gminnych. Nie można również zapomnieć o budynkach mieszkalnych z XVIII i XIX wieku. W okolicy ratusza w oczy rzuca się głaz na którym spoczywa wielki rak. To nie tylko symbol Morynia, ale również wyraźny ślad legendy wielkiego Raka.
Pomnik raka w centrum Morynia.
W słowiańskim grodzie żył Rak – silny, odważny, młodzieniec z wieloma zdolnościami. Gdy gród bronił się przed brandenburskim oblężeniem młodzieniec przedarł się przez nacierające wojska, niepostrzeżenie przepłynął jezioro i sprowadził pomoc dla swoich braci. W drodze powrotnej został pojmany i zabity. Wcześniej jednak zdołał wydać okrzyk – idzie odsiecz, by wesprzeć na duchu obrońców grodu. Jego ciało pochłonęły fale jeziora  lecz wróg został ostatecznie przepędzony,
a pamięć o Raku przetrwała do dziś...

... według legendy zaczarowana dusza obrońcy moryńskiego grodu jawi się w postaci wielkiego raka. W pogodne, letnie noce można go dostrzec. Wyłania się on wówczas z fal jeziora i zbliża do miasta.

Na północ od miejskich zabudowań znajduje się półwysep Zamczysko, który wcina się w wody jeziora Morzycko. To właśnie w tym miejscu ulokowana była osada i gród Słowian – zachowały się ślady pierścieniowatego grodziska. W XIV wieku zbudowano tu brandenburski zamek. Przed rokiem 1399 został on zburzony prawdopodobnie przez wojska księcia szczecińskiego Świętobora I. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty murów przyziemia oraz dwie kondygnacje ośmiobocznej wieży z ostrołukowymi oknami.

Władze miasta doskonale zdają sobie sprawę z turystycznych walorów Morynia. To przecież jedna z dróg rozwoju miejscowości. Wśród licznych projektów nie można zapomnieć o rewitalizacji plaży miejskiej – jedna z najważniejszych inwestycji. Projekt dobiegł końca w sierpniu 2012 roku, a jego owocem jest atrakcyjna plaża wraz z nowym pawilonem, na wzór historycznego, przedstawianego czasem na fotografiach. Pawilon jest bazą dla ratowników WOPR, magazynem na sprzęt pływający dla turystów, a także punktem pierwszej pomocy. Turysta odnajdzie tu również restaurację z tarasem, przebieralnie i toalety. Takie miejsce, na atrakcyjnej plaży z pomostem, już w najbliższym sezonie wakacyjnym przyciągnie wielu nowych turystów do Morynia.

Będziecie mieli również okazję do korzystania z:
  • Promenady Wielkiego Raka – ścieżka pieszo-rowerowa o długości 500 metrów biegnąca od furty jeziornej do plaży.
  • Alei Gwiazd Plejstocenu – zawiera 10 tablic rysunkowych z informacjami na temat ssaków żyjących w epoce lodowcowej.
  • Amfiteatru – znajduje się niedaleko plaży miejskiej, a wybudowano go z kamienia.
  • Regionalne Biuro Geoparku – znajduje się w centrum miasta w dawnym kinie. Oprócz nowoczesnej sali konferencyjno-widowiskowej znajdziecie tu punkt informacji turystycznej i zakupicie mapy, widokówki, foldery, a także miejscowe pamiątki. Będzie również okazja do zwiedzania ekspozycji stałej poświęconej epoce lodowcowej.
  • Kamiennego Ogrodu – znajduje się przy północnej części murów, które biegną wzdłuż ulicy Jeziornej. Ekspozycja składa się z głazów narzutowych pozostawionych przez lodowiec.
Nie można również zapomnieć o imprezach kulturalno-sportowych, które odbywają się w Moryniu. Wśród bogatej, całorocznej oferty na szczególna uwagę zasługuje WetWater – festiwal bluesowy z jedyną w Polsce sceną, która w całości zorganizowana jest na wodzie! Oprócz rywalizacji uczestników, posłuchać można tu również polskich i zagranicznych sław tego gatunku.

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Rowery i motocykle w Przyjezierzu - rozpoczęcie sezonu!
Rozpoczęcie sezonu 2014 dla wszystkich miłośników dwóch kółek świętowaliśmy w Przyjezierzu – miejscowość nieopodal Morynia w powiecie Gryfińskim. Obok pikniku i rodzinnej atmosfery trwała sportowa rywalizacja w MTB.
Rowerowy Dzień Dziecka. Przyjezierze
Jesteśmy już po IV rundzie ERGO Zachodniej Ligii MTB. Zawody rozegrano w minioną sobotę oczywiście w Przyjezierzu, nieopodal Morynia. Ten region wyrasta nam na zachodniopomorską stolicę MTB, a to za sprawą księdza Mariana Augustyna, proboszcza parafii moryńskiej. Oczywiście maraton rozgrywano na innej trasie niż ta z marcowej, I rundy.
Rakotest 2014 - zakończenie sezonu motocyklowego
Motocyklowe zakończenie sezonu w Przyjezierzu już za nami. Główny prowodyr całego „zamieszania” ksiądz Marian Augustyn wymodlił piękną pogodę i znów mogliśmy się spotkać w licznym gronie celebrując wspólną pasję, a może nawet „nieuleczalną chorobę” – tak mógłby pomyśleć obserwator wsłuchując się w dyskusje motocyklistów na temat sprzętów.
Moryński szlak
Wycieczka po okolicach Morynia. To zrówno szczypta tajemnicy i zagadek, jak i niezwykle romantycznych miejsc i urokliwych widoków.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90