Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Mostno - na sportowych szlakach

Opublikowano w dniu: 2013-04-05       Aktualizowano w dniu: 2013-04-05 Autor: Marek

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Mostno to niewielka wieś położona w gminie Dębno, nad rzeką Myślą. Zamieszkuje je około 200 osób. Za czasów pruskich, uruchomiono tutaj smolarnię i osadzono kolonistów. W ten sposób rozpoczęła się historia miejscowości.

Smolarnia powstała w 1771 roku. Niecałe 40 lat później, do wioski należało 45 hektarów ziemi i 12 domów. Społeczność tworzyło dziesięciu chałupników (chłopów zobowiązanych do odrabiania pańszczyzny, posiadających jedynie niewielki ogródek przy chałupie), pięciu komorników i jeden płóciennik.

Po pierwszej wojnie światowej funkcjonowały tutaj m.in. dwa sklepy, szkoła, przedszkole i gospoda. W latach osiemdziesiątych został wybudowany kościół pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych.
Mostno - most nad rzeką Myślą

W pobliżu Mostna zostały zlokalizowane największe złoża ropy naftowej w Polsce. Pas surowców znajduje się na linii Barnówko-Mostno-Buszów. Pochodzi stąd ponad 80 procent krajowego, lądowego wydobycia "czarnego złota". Źródła podają, że dzienna produkcja wynosi ponad 1000 ton ropy naftowej. Dodatkowo złoże dostarcza 30 tysięcy metrów sześciennych gazu na godzinę.


Mostno na pewno dobrze znają miłośnicy aktywnego wypoczynku – miejscowość leży na trasie kilku szlaków turystycznych – rowerowych i kajakowych:

  • Najbardziej popularnym szlakiem dla fanów jednośladów jest trasa „Z biegiem Myśli” oznaczona kolorem niebieskim. Startujemy w Jedlicach i jadąc cały czas w pobliżu rzeki, przejeżdżamy przez liczne miejscowości Pojezierza Myśliborskiego, aż dojeżdżamy do Kostrzyna. Trasa jest bardzo ciekawa – zadowoleni będą zarówno miłośnicy przyrody (liczne lasy i jeziora), jak i fani zabytków (na trasie m.in. Myślibórz, Lipiany i Chwarszczany). Szlak ciągnie się przez 113 kilometrów i postrzegany jest jako dosyć wymagający. Nawierzchnia jest bardzo zróżnicowana – od leśnych traktów, przez asfalt i drogi gruntowe, aż po przysłowiowe „kocie łby”.
  • Drugą propozycją dla rowerzystów jest czterdziestokilometrowa trasa pod nazwą „Szlakiem Templariuszy i Joannitów”. Oznaczona jest kolorem czerwonym. Start w Namyślinie, meta pod pomnikiem pilotów w Pszczelniku.
  • Mostno leży też na trasie kajakowego szlaku na rzece Myśli (numer 220). Żeby przebyć całą jego długość (85 kilometrów) potrzeba trochę ponad trzydzieści godzin. Start w Lipianach, a meta w Chlewicach.

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Dargomyśl - w zakolu Rzeki Myśli

Dargomyśl to kolejna wieś leżąca na tzw. „Zachodniopomorskim szlaku Templariuszy". Świadectwem obecności Zakonu na tych ziemiach są pozostawione kościoły albo zamki, wznoszone w miejscowościach nadanych im w XIII wieku przez miejscowych władców.

Boleszkowice - wioska z miejskim rodowodem
Początki miejscowości datuje się na XI-XII wiek. Istniała tu wówczas rycersko-rolnicza osada, która w 1252 roku nosiła nazwę Bolescoviz.
Krześnica - na skraju Pomorza
Krześnica leży niecałe 3 kilometry od południowej granicy województwa, w gminie Dębno. Mieszka tu ponad 360 osób. Pierwsze zapiski na temat miejscowości pojawiły się już w połowie XIII wieku.
Namyślin - rzeka i las
Namyślin – pięknie położona miejscowość znajdująca się w południowo-zachodniej części województwa. Skryta wśród zielonych lasów, wznosząca się nad rzeką Myślą – idealne miejsce na wiosenno-weekendowy wypad!
Kajakiem po Myśli
Myśla jest jedną z najbardziej popularnych tras wśród kajakarzy. Jej meandrujące koryto jest nie lada atrakcją dla łowców pięknych widoków. Podczas spływu tą rzeką, natrafimy na szereg ciekawych miejscowości. Czasem warto zejść na ląd, aby lepiej poznać Pomorze Zachodnie.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90