Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Muzeum Wału Pomorskiego

Opublikowano w dniu: 2012-08-23       Aktualizowano w dniu: 2012-08-23 Autor: Kamil

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Obok walorów przyrodniczych i krajobrazowych Pomorza Zachodniego nie da się przejść obojętnie. Warto jednak pamiętać, że wspomniane tereny to również historia, która jest równie ciekawa, a często również niespotykana w innych regionach. Część tej historii poznacie Państwo w Muzeum Wału Pomorskiego. Będzie to opowieść naznaczona ogromnym poświęceniem, wolą walki i odwagą, która jednak zebrała ponure żniwo ofiar drugiej wojny światowej.

Muzeum Wału pomorskiego funkcjonuje od 2009 roku. Znajduje się na terenie byłych koszar wojskowych – obecnie Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałczu. By tu trafić należy kierować się drogą krajową nr 22 w stronę miejscowości Człuchów. Tereny koszar i obecnej szkoły odnajdziecie Państwo przy samym wyjeździe z Wałcza.

 
  Wał Pomorski


Muzeum różni się od innych przede wszystkim faktem, iż bez obaw można tu dotknąć zgromadzonych eksponatów. Całość ekspozycji podzielono na trzy części:

  • Armia niemiecka i budowa Pozycji Pomorskiej
  • Armia Radziecka
  • Armia Polska na Wschodzie czyli 1. Armia Wojska Polskiego
Wał Pomorski
Znany również jako Pommernstellung z języka niemieckiego. Była to część systemu umocnień mająca bronić wschodniej granicy Niemiec przed nieprzyjacielskim natarciem. Wał rozciągał się od Gorzowa Wielkopolskiego, przez Tuczno, Wałcz aż do okolic Białego Boru, a więc przebiegał praktycznie po dzisiejszych granicach województwa zachodniopomorskiego.

W skład umocnień wchodziło około 900 żelbetowych schronów, drogowe zapory przeciwczołgowe, pola minowe, transzeje, a całość wybudowano przy wykorzystaniu naturalnych przeszkód jak zbiorniki wodne i rzeki. Od Białego Boru na północ w rejonie Darłówka Wał zamykał się tak zwanym odcinkiem mobilizacyjnym. Niemcy rozpoczęli budowę Wału w 1934 roku. Główne obiekty powstały po 2 latach prac. Walki o przełamanie Wału trwały od 31 stycznia do 28 lutego 1945 roku. W tym czasie śmierć poniosło blisko 4500 polskich żołnierzy.
 
 

  Ostatnie dni II wojny światowej - 2012


Można więc w pełni poznać historię umocnień, ale również żołnierzy, którzy je budowali, bronili, a także tych walczących o ich przełamanie. Cała masa eksponatów, począwszy od broni, przez drobne elementy mundurów, kompletne umundurowanie i przedmioty osobiste, aż po ciężkie drzwi forteczne typu 14p7.

Wałcz - Muzeum Wału Pomorskiego

Dodatkowo w 2010 roku w muzeum pojawiła się nowa ekspozycja, w której można zobaczyć nieco większy i cięższy sprzęt, w tym między innymi:

  • BA-64b – lekki samochód pancerny produkcji radzieckiej,
  • Motocykl DKW – trójkołowy motocykl wykorzystywany przez armię niemiecką w latach 1944-1945,
  • Motocykl K-750 – ciężki motocykl z koszem bocznym,
  • Motocykl Moskwa – mały radziecki motocykl łącznikowy z silnikiem o pojemności 125 ccm,
  • a także wózki amunicyjne i działka pokładowe samolotów myśliwskich i szturmowych.

Całość powołano do życia siłami Stowarzyszenia Grup Warownych Pojezierza Wałeckiego by czcić pamięć tych wszystkich, którzy polegli w walce o przywrócenie ziem zachodnich do Polski.

Muzeum Wału Pomorskiego – Wałcz
Ul. Wojska Polskiego 99/19
Czynne: od 1 kwietnia do 31 października, 10:00 – 18:00
Wstęp: 5 zł

Muzeum Wału Pomorskiego
Muzeum Wału Pomorskiego
Muzeum Wału Pomorskiego
Muzeum Wału Pomorskiego
Muzeum Wału Pomorskiego
Zdjęcia nadesłane przez Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu.
Muzeum Wału Pomorskiego
Muzeum Wału Pomorskiego
Muzeum Wału Pomorskiego
Muzeum Wału Pomorskiego
Muzeum Wału Pomorskiego
Muzeum Wału Pomorskiego
Muzeum Wału Pomorskiego
Muzeum Wału Pomorskiego
Muzeum Wału Pomorskiego
Muzeum Wału Pomorskiego

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Wał Pomorski

Pomorze Zachodnie to nie tylko morze, piasek i słońce. To również region o wielu walorach przyrodniczych i historycznych. Dla pasjonatów lokalnej przyrody, celem może być unikatowy Woliński Park Narodowy. Zaś miłośnik historii znajdzie w zachodniopomorskim zabytki zarówno z czasów średniowiecza jak i z okresu II wojny światowej.

Bronikowo - spotkasz żubra
Bronikowo jest niewielką wsią leżącą w gminie Mirosławiec, zaledwie 7 kilometrów od jej siedziby. To typowa ulicówka z obustronną zabudową. Pod względem turystycznym to prawdziwa perełka! Region wsi Bronikowo to jeden z niewielu obszarów w Polsce, gdzie można zobaczyć dziko żyjącego żubra i jedyny w województwie zachodniopomorskim.
Walki o Pomorze - Nowy cykl na ZP.PL
W pierwszych miesiącach 1945 roku, pomorskie ziemie stały się scenerią jednych z największych walk w historii Polski. Wojna zmierzała ku końcowi, a przełamanie Wału Pomorskiego i rozbicie niemieckiej armii ten proces przypieczętowało.
Szczecin. Muzeum Techniki i Komunikacji.
Muzeum Techniki i Komunikacji, bo o nim mowa, może być interesującym miejscem na alternatywne spędzanie wolnego czasu. Jeśli mamy ochotę na coś innego, niż np. zwiedzanie centrum miasta, to warto pomyśleć o wizycie w dawnej zajezdni tramwajowej.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90