Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Myślibórz. Serce Pojezierza

Opublikowano w dniu: 2013-07-02       Aktualizowano w dniu: 2013-07-02 Autor: Marek

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Wiadomo, że już w okresie VII-V wieku p. n. e. Osiedlała się tu ludność kultury łużyckiej – ludność z okresu młodszej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, występująca głównie na ziemiach polskich, charakteryzująca się pochówkiem ciałopalnym w specjalnych urnach. Gród obronny osadników znajdował się na wschodnim brzegu jeziora. W epoce wczesnego średniowiecza w tym samym miejscu założono gród wraz z osadą rybacką. Przebiegał tędy szlak handlowy z Wielkopolski do ziem wieleckich.

W pierwszej połowie XIII wieku swoją obecność mocno zaznaczył tu zakon templariuszy zakładając gród obronny. W drugiej połowie tego stulecia zakon zrzekł się praw do ziem wokół Myśliborza na rzecz margrabiów brandenburskich.

Od 1298 do 1537 roku Myślibórz był stolicą Nowej Marchii, podobnie jak dziś jest stolicą powiatu i całego Pojezierza Myśliborskiego. Nieco ponad pół wieku należał również do zakonu Krzyżaków. Okres ten wiąże się z najazdem wojsk husyckich i zniszczeniami miasta. Późniejsze zniszczenia i palenie miasta było wywołane najzdem księcia szczecińskiego Bogusława X, a także wojsk szwedzkich, pruskich i rosyjskich.Jezioro Myśliborskie

Myślibórz jest wprost idealnym miejscem zarówno na krótką, jednodniową wycieczkę, jak i na cały urlop. Największe spośród tutejszych jezior – Myśliborskie – świetnie nadaje się do uprawiania wszelkich sportów wodnych. Białe żagle są tutaj bardzo popularnym widokiem. A dla tych, co nie czują się na siłach żeby wypłynąć żaglówką, są też nieśmiertelne kajaki. Sposób obsługi prosty, a zabawy cała masa.

Dojazd ze Szczecina jest bardzo dobry i nieskomplikowany. Całkowita podróż to dystans około 80 kilometrów. Najszybciej go pokonamy jadąc drogą S3, a następnie trasą nr 26.


Myśla jest jedną z najpopularniejszych rzek na Pomorzu Zachodnim. To trasa ukochana przez kajakarzy. Jednak oprócz szlaku wodnego, znajdziemy też rowerowy o  nazwie "Z biegiem Myśli". Niezależnie od tego, jaką formę transportu wybierzemy, po drodze zobaczymy wszystko, co najlepsze w regionie – zabytki, piękną przyrodę, jeziora, lasy... To prawdziwa esencja Pojezierza Myśliborskiego.

Myślibórz, Baszta Prochowa
Myślibórz może też pochwalić się całą masą zabytków. Budowle sakralne i ślady po miejskich obwarowaniach to temat długi, jak rzeka Myśla – atrakcji jest sporo, dlatego cały dzień można spędzić na zwiedzaniu i poznawaniu tego pięknego miasta.

Warto zobaczyć:

 • Ratusz
 • Kolegiata
 • Klasztor Dominikanów
 • Brama Nowogródzka
 • Mury obronne
 • Baszta Prochowa
 • Brama Pyrzycka
 • Kaplica św. Ducha
 • Kaplica św. Gertrudy
 • Kaplica Jerozolimska
 • Korpus wiatraka holenderskiego
Na podstawie naszego przewodnika "Szlak atrakcji turystycznych Pojezierza Myśliborskiego".

 


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Myślibórz - Cmentarz Wojenny
Myśliborski cmentarz wojenny założono na wzniesieniu ze szczytem znajdującym się na wysokości 69,1 metrów n.p.m. Miejsce pochówku żołnierzy poległych w walkach o wyzwolenie Pomorza Zachodniego jest atrakcyjnie położone na Półwyspie Ptasim przy północno-zachodnim brzegu Jeziora Myśliborskiego.
Sitno - na granicy Ziemi Pyrzyckiej
Wieś sołecka, która leży przy granicy z Ziemią Pyrzycką na północno-wschodnim brzegu Jeziora Sitno Wielkie. Jezioro należy do jednego z największych na Pojezierzu Myśliborskim, a utworzone zostało z dwóch krzyżujących się rynien polodowcowych.
Myślibórz. Średniowieczne mury
Serce miasta zostało otoczone murami obronnymi. Do dziś zachowały się pozostałości, przypominające o dawnych dziejach – ruszamy śladem umocnień.
Myślibórz. Ratusz

Myśliborski ratusz znajduje się w południowej części rynku. Budowlę oddano do użytku 21 grudnia 1772 roku.

Motorowodne Mistrzostwa Świata - Myślibórz 2011
Myślibórz to miasto pełne zabytków. W jego architekturę malowniczo wpisuje się Jezioro Myśliborskie – doskonałe miejsce do rozgrywania zawodów motorowodnych. To właśnie tutaj 28 i 29 maja miała miejsce jedna z takich imprez. Od soboty rana można było podziwiać przecinające taflę jeziora ślizgacze i to nie jednej klasy.
Motorowodne Mistrzostwa Świata - Myślibórz 2012
I znów Myślibórz stał się areną zmagań motorowodniaków z całego świata. Reprezentując różne klasy walczyli z siłami natury, złośliwością sprzętu, a przede wszystkim z wyśmienitymi rywalami, by zdobyć najcenniejsze trofeum.
Myśliborski szlak zakonów rycerskich
Wycieczka wskazuje miejsca oraz zabytki związane z obecnością rycerzy zakonnych na ziemiach Pomorza Zachodniego, a zwłaszcza Pojezierza Myśliborskiego.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Najbliżej
 
Myśliborski ratusz znajduje się w poł...
 
Możecie przeżyć przygodę niczym z kar...
 
Serce miasta zostało otoczone murami ...
 
Myśliborski cmentarz wojenny założono...
 
Renice to niewielka, ale za to bardzo...
 
Duża wieś leżąca na drodze krajowej n...
 
Rościn – niewielka miejscowość ...
 
Głazów jest jedną z tych miejs...
 
Pierwsza wzmianka na temat tej miejsc...
 
Dzisiaj nasze szlaki prowadzą nas do ...
 
W lesie koło wsi Pszczelnik, leżącej ...
 
Wieś na uboczu głównych trakt&...
 
Duża wieś, obecnie zamieszkiwana prze...
 
Sulimierz – wieś oddalona o 10 ...
 
Załęże to średniej wielkości wieś w p...
 
Wieś sołecka, która leży przy ...
 
To miejscowość położona nad Jeziorem ...
 
Obecnie wieś administracyjnie należąc...
 
Ostrowiec to nieduża miejscowość poło...
 
Duża wieś o czytelnym układzie owalni...
 
Średniowieczna owalnica administrowan...
 
Miejscowość po raz pierwszy wzmiankow...
 
To jedna z największych i zarazem naj...
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90