
Nieborowo leży w południowo-zachodniej części Równiny Pyrzycko-Stargardzkiej, około 1 km na zachód od drogi nr 3, pomiędzy Żabowem a Będgoszczą. Obecnie w gminie Pyrzyce, w powiecie pyrzyckim.
Jest to miejscowość mająca swoje początki prawdopodobnie w 1226 roku, natomiast pierwsze wzmianki o niej pochodzą ze sfałszowanego przez cystersów kołbackich dokumentu z 1323 roku. Należała wtedy rzekomo do zakonników. Do czasów reformacji część wsi była w ich posiadaniu, jednak po likwidacji klasztoru została przejęta przez Pyrzyce.
W 1633 Nieborowo zostało spustoszone przez wojska rosyjskie. Pożary w latach 1827-1828 zniszczyły je niemal doszczętnie. Miejscowość odbudowano w okresie 1832-1842, jednak w późniejszych latach została ponownie spalona. Przed rokiem 1945 były tu liczne ryglowe chałupy wąskofrontowe - dziś są jedynie ich pozostałości.
Kościół filialny p.w. M.B. Nieustającej Pomocy
Kościół filialny p.w. M.B. Nieustającej Pomocy pochodzi z XV lub początku XVI wieku. Wybudowany został jako budowla salowa, a głównym surowcem budowlanym był kamień polny, poza drewnianą wieżą stojącą od zachodu. Po reformacji, w XVI wieku, był to kościół ewangelicki parafialny, pod patronatem kolegiaty NMP w Szczecinie, który miał swoje filie w Liniach i Rzeplinie.
W okresie nowożytnym świątynia uległa przekształceniom. Znajdowała się tam renesansowa wapienna chrzcielnica, warsztat saski z bogatą dekoracją ornamentalno-figuralną, m.in.: płaskorzeźbionymi przedstawieniami Ewangelistów oraz św. Piotra i Pawła, ołtarz ambonowy, rokokowe stalle zdobione bogatym ornamentem, a także kuty z żelaza i polichromowany świecznik-korona. We wrześniu 1828 roku wieża kościoła została spalona.
Za czasów pastora Müllera dokonano jej odbudowy, już jako konstrukcji neogotyckiej. W 1836 roku wieżę wyposażono w dwa dzwony. W roku 1839 miał miejsce remont kościoła. Odbył się także w latach 1937-1938, a po roku 1945 kościół został zdewastowany. Odbudowano go w latach 1985-1988. Po wieży pozostała ruina – w najbliższych latach ma być odbudowana.
Pod względem architektonicznym kościół reprezentuje styl późnogotycki, a sama ruina wieży – neogotycki.
Domy w Nieborowie
Są to ryglowe budynki wzniesione na rzucie prostokąta. Wszystkie są parterowe z poddaszem. Nakrywają je dwuspadowe dachy kryte dachówką.