Przelewice to miejscowość położona niedaleko Pyrzyc, w pobliżu jeziora Płoń. Tutejszy ogród dendrologiczny może być świetną propozycją na weekendowy wyjazd i odpoczynek na łonie natury.
Ogród został założony w 1923 roku przez niemieckiego przedsiębiorcę oraz miłośnika drzew, Conrada von Borsiga. Powstał na bazie istniejącego tutaj parku. Dzisiaj można spacerować wśród pięknych drzew i krzewów na powierzchni blisko 30 ha. To jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów w całej Polsce.
Kiedy Conrad von Borsig kupił pałac w Przelewicach, od razu kazał przebudować przylegający do niego park.
Sam sprowadził tutaj egzotyczne drzewa i krzewy.
W 1945 roku, kiedy Niemcy zostali wyparci z Pomorza, von Borsig nie opuścił swojej posiadłości. Niestety przypłacił to życiem – został rozstrzelany przez radzieckich żołnierzy. W ogrodzie znajduje się głaz pamiątkowy, który prawdopodobnie znajduje się na miejscu jego pochówku.
Ukształtowanie terenu Przelewic tworzy swoisty mikroklimat – ogród jest położony w niecce, która doskonale zatrzymuje zimne podmuchy wiatrów i sprawia, że mróz nie jest aż taki groźny. Krajobraz urzeka swym pięknem - oprócz roślin, znajdziecie tu również strumienie i stawy.

Miejscem szczególnie magicznym jest ogród japoński. Znajduje się tutaj domek – pawilon herbaciany, mały staw z przerzuconym, półkolistym mostkiem. Jesienią zachwycają czerwone liście rosnących tu drzew. Posadzono tutaj klony, azalie, cyprysiki i miłorzęby.
Jednym z najciekawszych okazów rosnących w ogrodzie jest tzw. drzewo chusteczkowe. Żeby dowiedzieć się dlaczego jest tak nazywane, trzeba tu przyjechać w maju lub czerwcu. Dla tych, którzy nie chcą czekać, tajemnicę zdradzimy już teraz: To drzewo pochodzi z Chin. Jest absolutnie wyjątkowe, gdyż porastają je duże, białe i pachnące liście. Swoim wyglądem faktycznie przypominają chusteczki.
Warto zobaczyć rosnące tutaj drzewa mamutowe, metasekwoje i cedry. Gatunek chińskich miłorzębów, które także można tu oglądać to najstarsze drzewa, jakie rosły na ziemi. Pojawiły się już 190 milionów lat temu!
Miejsc, w które trzeba zajrzeć jest bardzo wiele - przykładowo oranżeria. Można tu zobaczyć m.in. tytoń, drzewa cytrynowe, pomarańczowe i agawy.
W parku można nawet rozpalić ognisko – jest do tego specjalnie wyznaczone miejsce. Dla tych, którzy zdecydują się na rodzinny piknik, są też przygotowane grille.
Na kształt przelewickiego ogrodu pracowało wiele pokoleń botaników. W efekcie znaleźć tu można gatunki powszechnie niewystępujące w naszej strefie klimatycznej. Wiele z nich figuruje w Światowej Czerwonej Księdze (to lista gatunków na wyginięciu).
Ogród jest czynny od początku kwietnia do końca października.