
Wałcz, ze względu na swoje położenie, miał doskonałe warunku do obrony. Dwa jeziora skutecznie ograniczały potencjalne drogi natarcia. Do odpierania ataków radzieckich wojsk zostało tutaj wyznaczonych aż 7000 niemieckich żołnierzy.
Walki w tym rejonie rozpoczęły się 10 lutego. Tego dnia jednostki 47. armii okrążyły miasto i przystąpiły do szturmu. Atak trwał bez przerwy, przez cały dzień i całą noc. Każdy budynek i każdy bunkier był okupiony ciężką walką. W obliczu beznadziejnej sytuacji, dowódca niemieckiego garnizonu postanowił porzucić miasto i ratować żołnierzy. Przez las przylegający do jeziora Bytyń uciekało ponad 1000 żołnierzy niemieckich. Zostawili za sobą ciężkie uzbrojenie i nienaruszone schrony.
Po dwóch dniach od rozpoczęcia natarcia, udało się całkowicie rozbić niemiecki garnizon i przejąć kontrolę nad miastem. Oficjalną datą zdobycia Wałcza jest poranek, 12 lutego.
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dalej wędrujemy do Choszczna. Artykuł w rocznicę wydarzeń - 19.02
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl