Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Okunie – w sercu Puszczy Barlineckiej

Opublikowano w dniu: 2013-08-20       Aktualizowano w dniu: 2013-08-28 Autor: Marek

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Okunie to jedna z ciekawszych osad w Puszczy Barlineckiej, położona nad jeziorem o tej samej nazwie. Od centrum Barlinka dzieli ją dystans około sześciu kilometrów. Dookoła cisz, spokój i ptasi śpiew. Warto pamiętać o zabraniu aparatu fotograficznego – okoliczności przyrody są warte uwiecznienia!

Z tutejszym jeziorem wiąże się pewna historia: Przy jego północnym brzegu znajduje się pomnik, upamiętniający wydarzenie sprzed ponad stu lat. Wyryta na nim inskrypcja głosi, że w 1904 roku, zginęli tu generalmajor Zoch i jego wierny ordynans Zawadzki.

Całe zdarzenie wstrząsnęło lokalną społecznością. Zoch topił się w jeziorze. Jego podwładny i zarazem przyjaciel – Zawadzki – rzucił się na ratunek. Niestety obaj utonęli. W miejscu tej tragedii ustawiono pamiątkowy głaz. Pomnik jest wyjątkowy, gdyż nazwiska niemieckiego generalmajora i polskiego adiutanta zostały umieszczone na jednej tablicy, taką samą czcionką. Jak na tamte czasy, był to prawdziwy ewenement.
Jezioro Okunie
Nad jeziorem Okunie znajduje się też punkt widokowy oraz miejsca biwakowe. Można tu rozpalić ognisko i odprężyć się w leśnej scenerii, wśród ptasiego śpiewu. W pobliżu jeziora przebiega Szlak Dębów. To trasa, która zaprezentuje roślinny krąg życia, ukazując drzewa bardzo młode, będące w sile wieku oraz te już umierające. Po drodze umieszczono tablice informacyjne przedstawiające walory tutejszych lasów.

Św. Hubert, rzeźba w OkuniachPuszcza Barlinecka gęsto porasta całą południową część gminy i odważnie wykracza poza granice województwa. To miejsce dosłownie tętni życiem. Wśród występujących tutaj drzew, najwięcej jest sosen, buków i dębów, ale można też znaleźć graby, wiązy i jawory.

Zielone lasy są także domem dla wielu gatunków zwierząt, m.in. jeleni, saren, dzików i wiewiórek. Dzięki obecności jezior i rzek, okolice Barlinka są też zamieszkałe przez rozmaite gatunki ptaków, w tym także drapieżnych (np. sokoły i bieliki).

Dzięki mnogości gatunków, jest to wymarzone miejsce dla myśliwych. Warto też pochylić się przez chwilę nad tym zagadnieniem, bo tradycja łowiecka jest na tych terenach bardzo stara. Dźwięk rogu rozbrzmiewał tutaj jeszcze na długo przed wybuchem II wojny światowej. A krótko po jej zakończeniu – w 1949 roku – w Barlinku zawiązano koło łowieckie, które działa po dziś dzień. Spacerując po okolicy, łatwo można znaleźć też poświęcone myśliwym akcenty (jak np. rzeźba ich patrona – św. Huberta – w Okuniach).


Na podstawie naszego przewodnika "Gmina Barlinek - atrakcje turystyczne" - pytaj w punktach informacji turystycznej w gminie Barlinek!

Okunie – w sercu Puszczy Barlineckiej
Okunie – w sercu Puszczy Barlineckiej
Okunie – w sercu Puszczy Barlineckiej
Okunie – w sercu Puszczy Barlineckiej
Okunie – w sercu Puszczy Barlineckiej

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Ciekawe Miejsca. Skalisty Jar Libberta
W wąwozie ciągnącym się przez 700 metrów znajdują się bardzo rzadko spotykane w tej części Polski piaskowo-wapienne skałki i głazy narzutowe. Kolumnowe zlepieńce sięgają nawet 4 metrów wysokości. 
Barlinek. Przegląd szlaków turystycznych
Barlinek. Zarówno samo miasto, jak i jego okolice idealnie nadają się na wycieczki. Warto tu przyjechać, żeby odnowić relacje z Matką Naturą i zrelaksować się wśród czystych jezior i pięknych lasów. Poniżej prezentujemy listę szlaków przebiegających przez gminę.
Wzgórza Szczecińskie
Wzgórza Szczecińskie (zwane też Wzniesieniami Szczecińskimi) to jedno z najciekawszych przyrodniczo miejsc w okolicy. Wzniesienia ciągną się przez kilkanaście kilometrów – od Równiny Wkrzańskiej na północy aż do Doliny Dolnej Odry na południu. Terytorialnie są zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej (do rzeki Randow).
Wycieczka po gminie Barlinek
Zapraszamy na wędrówkę wśród barlineckich lasów, jezior i wąwozów. Wszystko w otoczeniu niezwykłych historii i magicznych legend.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90