Historia gmachu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej 27 sięga XVIII wieku. Trwającą trzy lata budowę zakończono w 1726 roku. Budynek powstał na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma I.
Barokowy pałac z rozwiniętą symboliką architektonicznych detali jest jedną z najciekawiej zdobionych budowli z tego okresu. Zaprojektował go holenderski architekt, Gerhard Cornelius van Wallrawe (ten sam, który planował szczecińskie fortyfikacje).
Budynek został wzniesiony z myślą o Pomorskich Stanach Ziemskich – tutaj odbywały się sejmowe posiedzenia prowincji. Oprócz tego, pałac był również królewską rezydencją podczas wizyt monarchy nad Odrą. W 1927 roku (po wcześniejszych przebudowach i remontach) budynek został przekazany na potrzeby muzeum.

Na tympanonie nad wejściem umieszczono królewski herb. Rzeźby znajdujące się po jego lewej i prawej stronie są uosobieniem dwóch cnót: roztropności oraz sprawiedliwości. Niżej umieszczono dziewięciopolowy herb Pomorza. Takie ułożenie narodowych symboli było celowe - miało podkreślić władzę króla Prus nad Pomorzem.
Dzisiaj w budynku mieści się Galeria Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego. Oglądać tu można następujące wystawy stałe:
Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku Sztuka na Pomorzu od XIII do XVII wieku Rzemiosło artystyczne (srebro, ceramika) Malarstwo europejskie od XVI do początku XX wieku |
Wśród eksponatów znaleźć można m.in. kapitele z Kołbacza, krucyfiks z Kamienia Pomorskiego, portret księcia Filipa I, stroje oraz książęce klejnoty z przełomu XVI i XVII wieku.
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl